"Adviseren, coördineren en het team leiden in een prachtig land" 1 10 J. H. Meerwaldt In onze serie gesprekken met de leden van het Manage ment Advisory Team, dat gedurende twee jaren in In donesië verbleef, hadden wij een gesprek met de team leider, de heer H. Meerwaldt. Deze vervulde hoofd zakelijk zijn taken op de werf P.N. Dok Tanjung Priok. In tegenstelling tot de heer König, die wij vorig nummer van het WF-Nieuws aan het woord lieten. Deze werkte op de werf van Kapin. De heer Meerwaldt fungeerde in Indonesië als de man, die de verbindingscontacten met de autoriteiten onder hield, die ook de huisvestingscontracten voor de team leden verzorgde en die met diverse Nederlandse bazen adviseerde inzake de lay-out van genoemde werf. Hoe stond het met de werven toen het team in Indonesië kwam? De topfunctionarissen zijn er heel knap. Meestal inge nieurs in Nederland opge leid, met name in Delft, vaak daarna afgestudeerd in Duits land. Op reparatiegebied mis sen zij echter de nodige prak tische ervaring. Begrijpelijk overigens. Met het midden kader ligt het er wat anders. Soms is men iets te voor zichtig om zelf een beslis sing te nemen. Die instelling is echter door de eeuwen heen gegroeid. Dat heeft te maken met de historie. En een mentaliteitsombuiging gaat nu eenmaal langzaam. Bovendien kan een Oosters volk op een bepaald moment moeilijk "nee" zeggen. Dat ligt in de aard. Ze drukken het er zo mooi uit: "belum", wat zoveel zeggen wil als "nog niet". Dat is uit het Ba- hasa Indonesia, de officiële taal, die is samengesteld uit het in de omgeving van Me- dan gesproken Maleis in sa menhang met het Maleis uit Malakka. Natuurlijk telt In donesië nog ettelijke andere talen. Uw sociale taak. Wat hield die in? Daar was wel het een en ander te doen. Bijvoorbeeld verblijfsvergunningen, exit-re- entry permits etc. met behulp van een Indonesische con tactman. Verder zorgde ik o.a. voor de huurcontracten voor alle leden van het team. Die contracten werden ook allemaal notarieel vastgelegd. Er valt weinig verder over te zeggen. En de contacten met de autoriteiten? Die verliepen zeer, zeer soe pel. Zij waren ook veelvuldig, zeer frequent. Je moet het zo zien: de werven vielen onder het Ministerie van Verbindin gen. Maar niet direct. Er was een onderafdeling Zeeverbin dingen, Perla genaamd en evenwijdig daaraan de onder afdeling Maritieme Productie, Projasinmar genaamd. Hier onder ressorteerden de wer ven en dus ook wij. De re derijen vielen onder Perla. Met hun adviseurs, het Ne derlandse "Shipping Team", hadden wij ook veel contac ten. Wij noemden het naar de leider, het team Poulus. Wij werkten er veel mee sa men. En de werf zelf? Wij hebben donders veel ad viezen gegeven. Het betrof onder andere het stroomlij nen van de Scheepsbouw- loods, waarin baas Sanders een groot aandeel had. Er kwam ook een grotere las- vloer. Oude machines gingen eruit. De productie ging zienderogen omhoog. Je moet daarbij weten, dat de werf vroeger uit twee maat schappijen bestond. Dok Priok en de werkplaatsen van de KPM. Er waren als het ware heel wat dubbele func ties in het bedrijf, toen wij er kwamen. Onze adviezen gin gen toen in de richting van het uitnemen van de oude machines om hierna het res tant van het goede machine park te hergroeperen tot één geheel. In de machinefabriek speelde hierbij baas Meulstee een voorname rol. Er werden bovendien nieuwe gereed schappen aangeschaft, die hij voor een deel in Singapore is gaan kopen. Er is echt veel gebeurd. Alleen inzake de gebouwen enzovoort? Uiteraard niet. We hebben er enkele moeten afbreken, maar we hebben ook veel aandacht besteed aan het transport op de werf. Een zeer belangrijk facet op een scheepswerf. Daartoe moest er opnieuw bestraat worden. Ook werd de drijvende bok aangepast. Ik ben nu be nieuwd of onze laatste ad viezen zijn overgenomen. De-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 12