15 Puntl: veiligheid HET GEVAAR NÓÓIT. HOE GAAT U MET VAKANTIE? Kent u de man die links om de hoek van de straat woont? Die is met zijn vrouw achter op de motorfiets met vakan tie gegaan tenminste dat dacht hij. Binnen 25 km kwam de eerste pech en alle acht dagen dat zij weg zijn geweest was er telkens wat anders! Zij hebben ruzie en narigheid gehad. Van vakan tie, van eens "echt er uit zijn", is niet veel gekomen. Nu denkt hij wel, dat hij zijn motor zo goed verzorgd heeft, want als hij even kan zit hij eraan te knutselen, maar dat is het hem juist. De motor had vóór de reis goed en deskundig door vakmensen nagezien moeten worden. En die man en die vrouw aan de overkant van de straat, die kent u toch zeker ook wel? Elk jaar gaan ze op reis naar het buitenland en elk jaar vergeten ze beslist een paar noodzakelijke dingen. Soms hebben zij geen regenjas bij zich en moet deze opeens in een vreemde stad worden ge kocht. Een andere keer was het nog gekker, toen bleek mevrouw alleen haar linker schoenen te hebben inge pakt, zodat zij slechts het ene paar dat zij aan haar voeten had, kon dragen! Vo rig jaar spanden zij echter de kroon. Zij gingen met de trein naar Frankrijk. Toen er bij de grens naar de passen werd gevraagd, kwamen zij tot de verschrikkelijke ont dekking dat die thuis nog op tafel lagen waar men ze duidelijk had neergelegd om toch vooral niet te vergeten! Nu maken zij, zo hebben zij zich voorgenomen, een lijst van alle dingen, die zij mee moeten nemen en pas wan neer iets definitief in de kof fer gaat, wordt het doorge streept. Een kennis van mij heeft een andere vakantie-ziekte. Hij heeft een scooter en zit al wekenlang over kaarten en reisgidsen gebogen. En dan hoor je hem mompelen: "De eerste dag 583 km en als ik de tweede dag wat geluk heb, 701 km. Misschien kan ik de derde dag die pas ne men en dan worden het 565 km en zo gaat het maar door. Als hij terugkomt heeft hij veertien dagen lang als een duivel gereden en niets anders gezien dan wegen, bergpassen, kruispunten en al die dingen meer. Van enige schoonheid heeft hij niet ge noten. De vakantie is geen rust voor hem geweest. Hij staat nog te trillen op zijn benen. Hij wil alles zien en veel te veel doen. En daar door moet hij dag en nacht doorjakkeren om zijn pro gramma te kunnen verwezen lijken. Er zijn veel te veel men sen die hun vakantie onver standig doorbrengen. Zij hu ren een auto en gaan zonder de minste ervaring in de ber gen rijden. Zij gaan een va kantie op het water door brengen en kunnen niet zwemmen. Zij gaan naar het buitenland, maar vergeten zich aan te passen aan die andere, daar geldende ge woonten, het vreemde eten en het andere milieu. Zij let ten niet op zonnebrand, ne men geen voorzichtigheid in acht op wandeltochten en weten niets af van vreemde verkeersregels. Veel van al die narigheden en de daardoor uitgelokte ongelukken kunnen wor den voorkomen door een goede planning van de vakan tie, door inlichtingen bij de verkeersbonden en bij de bureaus van de verschillende landen te vragen. Een vakantie wordt pas goed als men zoveel mogelijk fac toren uitgeschakeld heeft, die ons plezier èn onze veiligheid kunnen verstoren. Want, denk er om, al gaat iedereen met vakantiehet gevaar zelf heeft nooit vakan tie! A.P. 448 HIJS WERKZAAMHEDEN Het personeel, dat in ons be drijf is belast met het hori zontaal en verticaal transport, heeft steeds weer te maken met het probleem, hoe op de meest doelmatige en veilige manier zijn "tegenstander" bij uitstek: de zwaartekracht, beheerst kan worden. Vallen door ondoelmatige belasting van hijswerktuig of hijsgerei komt dan ook helaas nog voor, tot schade van mens en materiaal. Onze moderne hijswerktui gen en hulpgereedschappen zijn alle zó geconstrueerd, dat bij een belasting tot aan een voorgeschreven maxi mumwaarde, nog ruim vol doende mechanische sterkte of stabiliteit aanwezig is om het werk met een minimum aan gevaar uit te voeren. Anders gezegd: bij het ont werp van hijsmateriaal werd op de tekenkamer reeds voor een groot deel voor de vei ligheid gezorgd. Voor een deel, want het res terende en eigenlijk het be langrijkste aandeel in deze veiligheid komt nog steeds voor rekening van de mensen die ermee werken. Het gaat om de manier waarop zij met hun hijsgerei omgaan. Veilig werken met hijsmate riaal kan worden bevorderd door het volgen van 4 richt lijnen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 17