I "Eerst iets voordoen om het geaccepteerd te krijgen' 10 M. Meulstee: Deze keer hadden wij in onze serie gesprekken met de leden van het Ma nagement Advisory Team een interview met de heer M. Meulstee, baas draaiers MF Reparatie. Zo als bekend verbleef ge noemd team twee jaar in Indonesië om adviezen te geven inzake de renovatie van de scheepswerven P.N. Dok Tanjung Priok en Kapin. De heer Meulstee bracht de tijd door op de eerstgenoemde werf, waar hij voornamelijk adviseer de in het samensmeden van twee machinefabrie ken tot één goed draaien de. Hoe beviel Indonesië bij aan komst? Het viel in het begin niet mee. Mijn gezin en ik hadden zeker drie maanden nodig om ons aan te passen. En ik schrok wel even, toen ik op de werf de machinefabrieken zag. Ik dacht: daar komen we nooit uit. Maar ik kreeg de opdracht er een maand goed rond te kijken om daar na een rapport op te stellen. Alles zag er zwart: de muren, de vloeren en noem maar op. Later begon ik gelukkig licht puntjes te zien. Het was een heel karwei? Dat was het. De meeste ma chines waren uit 1914. Veel ervan moesten er uit om re denen van vervanging. En ook om te komen tot samen voeging van de fabrieken. Een heel geleidelijke opera tie, stap voor stap. Want de productie moest doorgang vinden. We pikten de beste fabriek eruit. En één van de eerste adviezen was deze op te knappen. Schilderen, nieuwe vloeren, elektriciteit aanleggen, toiletten bouwen enz. Aanvankelijk ging dat moeilijk, maar naar mate je de taal leerde verliep het al lemaal gesmeerd. Er was mogelijkheid tot het leren van de taal? Ik woonde als enige Neder lander in een straat met alle maal Indonesiërs, waarmee ik ontzettend veel contact had. Daardoor leerde je snel de taal. De contacten waren zodanig goed en zo diep menselijk, dat ik fantastisch veel vrienden maakte. Mijn vrouw gaf zelfs bij ons thuis breiles voor de vrouwen uit de buurt. Breien: ze hadden er nooit van gehoord. Mijn vrouw gaf zelfs twee keer per week les. Achter onze straat lag een kampong, waar onze wasvrouw woonde. Zodoende kwam ik in contact met de mensen uit de kam pong. Als ik erheen ging, had ik meteen een sliert kinderen achter me aan. Geweldig. Ze schenen me te mogen. Dat blijkt misschien wel uit het feit, dat ik nu nog een jaar na mijn terug komst elke week een brief ontvang uit Indonesië. Na tuurlijk niet telkens van de zelfde mensen. En het waren dezelfde men sen als die op de werf werk ten? Nee, dat waren weer ande ren. Maar dat boterde daar ook opperbest tussen hen en mij. Het werk ging er door. Onze adviezen werden meestal opgevolgd. Zoals ge zegd: stap voor stap. En er was minstens een jaar voor nodig om die fabriek tip-top te krijgen. Een probleem was ook de aanschaf van gereed schap. Daarvoor ben ik zelfs in Singapore geweest met een soort contact-man, een of andere inkoper, die er de weg wist. We vonden er zelfs een vestiging van Sandvik Staal. Daar heb ik zeer veel gekocht, in Singapore. Uit eindelijk het dubbele van het bedrag, dat ik in feite mocht spenderen. Hoe kreeg u de mensen zo ver het gereedschap te ge bruiken? Ik was met mijn vrouw en vier kinderen in Indonesië. Mijn oudste zoon ging echter terug naar Holland vanwege de school. Maar toen hij op vakantie zou komen, vroeg ik hem om via baas Veerdonk van WF twee beitels mee te nemen voor de draaibank. Nu, ik heb ze toen laten zien wat draaien eigenlijk wel was en hoe snel het allemaal kon. De directie wilde toen on middellijk die beitels hebben. Omdat die niet in Indonesië te krijgen waren, mocht ik naar Singapore, wat nog veel meer aan gereedschap op leverde uiteraard. Maar het was er nu eenmaal zo: je moest nooit eerst uitleggen hoe een zaak moest worden aangepakt. Nee, eerst voor doen. Dat sloeg dan aan, een soort bewijs en dan volgde men een advies graag op. Was er nog meer te doen? Het laatste half jaar gaf ik er les, elke middag twee uur. Voornamelijk aan de jongere mensen. Zij konden lezen en schrijven. Ik putte uit mijn eigen praktische ervaring en uit theorieboekjes. Het onder werp was machinale bewer king in de breedste zin van het woord. Ze hebben er ge loof ik veel aan gehad. Ze vonden het jammer, dat het voorbij was. Het is een ont zettend leergierig volk, fijne mensen, ook onderling vrij wel geen ruzies en agressie. Fantastisch. Van mijn kant vind ik het jammer, dat toen ik terug moest, nog niet alle bestelde machines waren ge arriveerd, zodat ik het uitein delijke resultaat niet heb kunnen zien. En het land zelf? Een geweldige natuur. Toen er familieleden over waren voor vakantie, hebben we een trip door heel Java ge maakt, onvergetelijk! Zo mooiEen belevenis van de eerste orde. Later ben ik nog eens met het team naar een eiland in de Java-zee ge weest. Onvoorstelbaar. Als je voor de t.v. in kleur wel de opnamen ziet van het onder- watervissen of zo, dan kun je dat ermee vergelijken. De vis sen zwemmen er zelfs met je mee. Ik mis het allemaal wel. Een rijke periode uit uw leven? Ik had er altijd van ge droomd. In het begin was het moeilijk om je aan te passen,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 12