Puntl: veiligheid maar toen ik terugging had ik een brok in m'n keel. En nog heb ik wel buien, dat ik In donesische muziek opzet en m'n foto-albums doorblader. Ik had vreselijk veel moeite om me hier in Holland aan te passen. Mijn kinderen zou den ook wel terug willen. Be halve m'n jongste dochtertje, die denkt nog aan de kakker- 11 lakken en ander gedierte. En m'n vrouw die had na terug keer in Holland geen enkele behoefte ooit terug te gaan, maar nu begint een en ander echt te bezinken. En zo af en toe zegt ze nu: ik zou toch best een keertje terug willen. Zoals gezegd: zelf zou ik het nooit van mijn leven hebben wilen missen Lawaai valt ook onder milieuverontreiniging Geluidshinder: schadelijk! Milieuverontreiniging is een zaak die midden in de be langstelling staat. We zijn het er allemaal over eens dat het moet worden tegengegaan. Lawaai valt ook onder de mi lieuverontreiniging. Dat is nu wel voor iedereen duidelijk. Maar nog maar kort geleden was het heel gewoon dat iemand die zich beklaagde over lawaai in zijn woon- of werkomgeving beschouwd werd als een overgevoelig iemand met wie geen reke ning gehouden hoefde te worden. Het went wel, werd er gezegd. In fabrieken werd weinig of niet gelet op het lawaai dat sommige machines en instal laties maakten. Als je er de hele dag in stond had je er immers geen erg meer in, zeiden we. Het was nog waar ook. Zelfs ketelbikkers, men sen die in het binnenste van een stoomketel het ketel steen weg moesten hakken, hadden ogenschijnlijk nauwe lijks hinder van de helse ge luidsoverlast waaraan ze een groot deel van de dag waren blootgesteld. De meesten wa ren dan ook stokdoof. Tegenwoordig accepteren we moeilijk dat iemand blijvend gehoorletsel ondervindt van het lawaai dat hij tijdens zijn werk moet verduren. We gaan zelfs nog verder en stel len dat geluidshinder daarom al verwerpelijk is, omdat het een ongunstige invloed heeft op het zich welbevinden van de mensen. Bestrijding van geluidshinder is daarvoor overigens niet meteen een vanzelfsprekende zaak geworden. Het vergt soms een mentale omschake ling, meestal wat nadenken, moeite en bijna altijd: geld. En dan is het zaak voor de mensen die over dat geld gaan, de belangen af te we gen van hen die van het ge luid hinder of schade onder vinden tegen de belangen van hen die de maatregelen moeten betalen. Het is daar om noodzakelijk, de aard en de omvang van schade en hinder enerzijds, en het ef fect en de kosten van maat regelen anderzijds duidelijk vast te stellen. Schade en hinder Een van de langst en meest bekende nadelige gevolgen van lawaai is de beschadi ging van het binnenoor. Dit kan tot gehoorvermindering leiden of zelfs tot doofheid. Deze doofheid is niet te ge nezen. Gedeeltelijke doofheid is vaak niet te verhelpen met een gehoorapparaat, door een verschijnsel dat men re gressie noemt. Bij regressie doen sommige geluiden al gauw pijn aan het oor, en dat wordt dan door een gehoor apparaat nog erger. Een minder ernstig euvel treedt op bij vrijwel iedereen die lang in een lawaaiige om geving verkeert. Zijn gehoor wordt dan tijdelijk minder ge voelig. Dat heet "lawaaiver- moeidheid". Deze verminder de gevoeligheid is te meten, en sommige onderzoekers veronderstellen dat de resul taten van zo'n meting iets zeggen over de schadelijk heid van datzelfde lawaai over langere termijn. Dat wordt ook weer bestreden, maar het slachtoffer zal te recht deze lawaaivermoeid- heid zien als een verschijnsel dat niet vóór hoort te komen. Anderen stellen dat een ze kere mate van lawaai tijdens het werk niet schadelijk is,

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 13