Dankbetuigingen Personalia 4-7-1975 12 als werker thuis maar tot rust kan komen. En voor sommige werkers is ook dat weer moeilijk, zo niet onmogelijk, door de lawaaioverlast in en om het huis. Lawaaibestrijding De opvattingen over wat ac ceptabel is, wijzigen zich van jaar tot jaar. Wij gaan er steeds meer toe over, allerlei ongemakken die ons door de voortschrijdende techniek worden opgelegd, niet meer als vanzelfsprekend te aan vaarden. Oordopjes en oor- kappen mogen een goede bescherming geven tegen la waai, géén lawaai is beter. Hoe verminderen we nu la waai? Bij machines, auto's, bromfietsen, is dat een tech nische kwestie, bij de laatste bovendien een zaak van men taliteit van de man die het gaspedaal of de gashendel bedient, en al dan niet een goede knaldemper heeft la ten monteren. Eigenlijk is het bij machines óók een kwestie van mentali teit. Van de ontwerper, die bij het maken van zijn ontwerp al dan niet geluidsarme con structies heeft gezocht, van de koper, die bij zijn keuze de geluidsproduktie al dan niet in zijn overweging heeft betrokken, en van degenen die verantwoordelijk zijn voor de inrichting van de fabriek waarin zo'n machine staat. Maar het is duidelijk dat ver betering hier alleen te ver wachten is als de mentaliteit verandert over een breed vlak. Dat kost tijd, en daarom kunnen we daar niet altijd op wachten. Dan moeten we on ze toevlucht nemen tot ge luiddemping of geluidsiso latie. Schijnoplossingen Waar gesproken wordt over geluiddemping horen we vaak twee tegenstrijdige me ningen. Er is een groep, die hoog opgeeft van de geluid dempende kwaliteiten van bepaalde materialen en con structies, terwijl een andere groep er al bij voorbaat van uit schijnt te gaan dat het al lemaal toch niets uitmaakt. Feit is, dat een ondeskundig aangebrachte geluidwering weinig of niets helpt, maar bovendien geëigend is om ir ritatie op te wekken bij de klagers, die nu te horen krij gen: "Er is wat aan gedaan, nu moet je niet meer zani ken." Dat komt voor. Het komt zelfs voor, dat in een bedrijf een duur project van geluidsisolatie wordt uitge voerd dat een minimaal re sultaat heeft. Het onplezieri ge is niet alleen, dat aan de werkelijke geluidsoverlast weinig is verbeterd, maar dat bovendien de slachtoffers van de geluidsoverlast ontmoe digd raken en hun vertrou wen in de goede bedoelingen van de leiding verliezen. Akoestische begrippen Om dit soort desillusies te vermijden raden geluids deskundigen ons aan een paar begrippen goed uit el kaar te houden. In de eerste plaats: geluiddemping en ge luidsisolatie. Onder geluid demping verstaan zij: het ab sorberen van geluidsgolven en het omzetten ervan in (mi nimale hoeveelheden) warm te. Er zijn hiervoor speciale geluiddempende materialen ontwikkeld. Die vinden we in geluiddempers op de lucht- uitlaten van pneumatische machines, in de trillingsdem pers die als voetjes onder bepaalde machines worden gemonteerd, en als dem pingsmateriaal in plaatvorm dat soms tegen trillende vlakken, zoals machine-om- kastingen worden gekit om de trilling daarvan tegen te gaan. Bij deze toepassingen wordt het geluid aan de bron bestreden, een goede zaak, temeer daar die bestrijding meestal door deskundigen, dus verantwoord, wordt ge daan. Veiligheidsdienst Hiermede betuig ik mede na mens mijn kinderen mijn op rechte dank voor het mede leven betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man. Mevrouw A. v. d. Poel- Thomassen Dankbetuiging werd ontvan gen i.v.m. afscheid bij pensio nering van: C. Ribbens sp WILLY WILTON FONDS Ontvangen wegens verkoop oud-materiaal maand mei '75 1.034,50 en geboekt t.g.v. Willy Wilton Fonds. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is op onderstaande data eervol ontslag verleend aan: C. de Jonge timmerman W. Stehouwer el. monteur 4-7-1975 F. F. Sundquest draaier 4-7-1975 G. J. Wijzenbroek kraanrijder 4-7-1975 H. Broekhuizen assistent baas 7-6-1975 C. J. M. Ribbens afdelingsbaas 7-6-1975

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 14