Ideeënbus Vorming en opleiding 13 Sedert de vorige publicatie werden negen ideeën beoor deeld. Zes werden er be loond met een totale premie van 580, Idee 1270 Ingediend door G.N.D. Opsluitmoer als beveiliging aan diverse typen slijpmachi nes. De door inzender voorgestel de beveiliging is afdoende en wordt door tenminste één grote fabriek van pneumati sche slijptollen reeds sinds kort toegepast. Door deze voorziening is het zeer waar schijnlijk, dat in de toekomst mogelijke ongevallen met ernstig letsel zullen worden voorkomen. Premie 100, Idee 1286 Ingediend door N.v.R. Werkstellingen. Voorstel om houten stellingplanken te vervangen door metalen roosters. De door inzender in zijn voor stel genoemde roosters wor den reeds toegepast in de gebruikelijke "zeppelins" en "safety raisers". Daar echter ieder schip, dus ook iedere scheepsstelling anders is en vaak in 3 a 4 lagen boven elkaar gewerkt wordt, is het veiliger houten (lees: dichte) vloeren toe te passen. Hier door is het mogelijk lassers en branders boven elkaar te laten werken zonder al te veel hinder van de vonken regen die ontstaat. Uit waardering voor meeden ken naar veiliger werkom standigheden een aanmoedi gingspremie van 25, Idee 1290 Ingediend door R.T. Lasrookafzuiging Volgens een al eerder ge daan onderzoek is komen vast te staan, dat de door in zender voorgestelde voorzie ning onvoldoende resultaat zal geven, omdat tussen de luchtstromingen van de op eenvolgende ventilatoren al tijd ontsnappingsmogelijkhe den blijven bestaan voor op stijgende lasdampen. Boven dien zal het warmteverlies groot zijn. Uit waardering voor meedenken en zoeken naar een oplosing voor een wezenlijk probleem een aan moedigingspremie van 25. Idee 1291 Ingediend door J.M.V. Het opzuiveren van het bed van een revolverdraaibank. Het door inzender ingedien de idee, nl. het opzuiveren (d.m.v. slijpen) van een revol- verdraaibankbed op een schaafbank, is in de praktijk met goed gevolg toegepast. Het door inzender ontworpen slijpgereedschap voldoet goed, is kostenbesparend en is wellicht voor soortgelijke werkzaamheden toe te pas sen. Premie 350, Idee 1292 Ingediend door H.v.H. Hulpconstructie om de huid van een schip te gritstralen m.b.v. de "Magstar" zonder wal/kraanhulp. Het voorstel van inzender houdt in de "Magstar"-appa- ratuur d.m.v. een "trolley" over een horizontaal gespan nen staaldraad in lengterich ting langs de scheepshuid te laten lopen. De consoles en de trek(span)inrichting zou den van een bijzonder zware constructie worden, hetgeen een en ander moeilijk han teerbaar maakt. Bovendien zijn de kosten om deze op- hangmiddelen aan te schaf fen, alsmede van het iedere keer weer opbouwen en af breken van dien aard, dat dit financieel gezien nauwelijks aantrekkelijk is. Uit waardering voor mee denken naar efficiënter werk methoden een aanmoedi gingspremie van 40, Idee 1293 Ingediend door J.B. Inzender stelt voor om d.m.v. een hydraulische vijzel sche pen bij het indokken en uit dokken in een bepaalde po sitie te brengen ten opzichte van de kielblokken. Dit punt is reeds eerder ter discussie geweest. De toepassing van hydraulische apparatuur langs de dokwand schept vele technische problemen, welke nog geen oplossing hebben gekregen. De enorme knikbelasting op een vijzel is geen eenvoudige zaak. Van daar dat men nog steeds ver haaldraden toepast. Uit waar dering voor meedenken naar betere werkmethoden een aanmoedigingspremie van 40,—. De volgende ideeën kwamen niet voor een premie in aan merking: 1279, 1285, 1287. A.P. International Exchange Met het bezoek van Mr. A. Aspinall, Training Director van de Merseyside Training Council, werd de internatio nale uitwisseling met Enge land en Schotland 1974 offi cieel begonnen. Daarvoor hadden zich in de kantine van het Hoofdkantoor de 6 ouderparen en de 6 W.F.-deelnemers verzameld met enkele belangstellenden. Tijdens een Engelse tea, hield de heer Aspinall een toespraak waarin hij over de twee te bezoeken landstre ken sprak, t.w. de Mersey side, de regio met Liverpool als centrum en Zuid Schot land. met als centrum Glas gow. De Chef Vorming en Oplei ding ging in op de achter gronden van deze uitwisse ling en op de verantwoorde lijkheden die de jongelui dra gen. Ook de ouders namen deel aan de bespreking, door nog een aantal vragen te stellen. Half augustus zullen de Engelse jongelui arriveren en een maand verblijven in hun gastgezinnen, terwijl zij op onze werf tewerk zullen worden gesteld. Half september gaan zij weer naar huis, echter vergezeld van de zes Wilton-Fijenoor- ders, die dan aan hun grote avontuur beginnen, in staat gesteld door de directie met de welwillende medewerking van hun bedrijfsleiders. De gelukkigen zijn: Rob Kroesbeek, Rien Wervers, Theo van Delden, Alex Schwagermann, Jan Reedijk, Wim Verschoor. Zomervakantie 1975 Op deze fotogalerij ziet u de examenkandidaten voor het Bemetelexamen 1975. Deze foto's zijn gemaakt toen het praktijkexamen er op zat, de handen gewassen waren en iemand riep: "De fotograaf is er". Alle foto's hebben iets opmerkelijks en het zou de moeite waard zijn dit aan u te verhalen. Plaatsgebrek ver hinderd dit echter. Maar er is een gedenkwaar dige opname bij, namelijk een foto van de scheepsbe- Pijpenbewerken

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 15