I ren, moest worden besloten deze tanker voorshands voor eigen rekening te bouwen. Naast deze tanker wordt eveneens een 318.000 tdw. tanker voor eigen rekening gebouwd. Wat de RSV met de schepen, na afbouw, zal ondernemen, is nu nog niet te zeggen. In dien ze niet direkt tegen een redelijke prijs kunnen worden i verkocht, bestaat de moge lijkheid dat ze enige tijd voor j eigen rekening worden ge- ëxploiteerd of worden opge legd. Hoewel met de bouw grote bedragen zijn gemoeid, I worden hiervan voor de li quiditeit geen al te grote problemen verwacht. De ver- mogenspositie is volgens de raad van bestuur voldoende j' sterk. I In het jaarverslag zegt het l| bestuur voorlopig geen op- dracht voor grote tankers te i verwachten, gezien de situa- tie in de olie-industrie. Dit t| houdt in dat het beleid, was gericht op de seriematige :j bouw van dergelijke schepen, moet worden omgebogen, j Zulks zal een grote krachts inspanning vergen, doch ver- li wacht wordt dat dit wel zal lukken. Van belang daarbij is dat de vooruitzichten voor de J vraag naar middelgrote sche- ]j pen minder ongunstig zijn, ij terwijl ook de offshore moge- l| lijkheden biedt. Bij de vraag naar middelgrote schepen moet er wel reke- i ning mee worden gehouden dat de concurrentie scherp is omdat er thans een groot i aantal werven is dat deze schepen bouwt. RSV is flexi- I bel genoeg om haar bouw- I faciliteiten voor kleinere schepen te gebruiken. In verband met de moeilijke situatie voor grote tankers is wel besloten tot een ver- traging in de bestaande bouwprogramma's. Dit zal enige druk op de resultaten geven, doch daarvoor zijn uit de winst over 1974 voorzie ningen getroffen. Reparatiebedrijven hadden zeer goed jaar In de divisie scheepsreparatie zijn de omzet en de resulta ten in 1974 sterk gestegen. Gedurende nagenoeg het ge hele jaar was er sprake van een hoge bezettingsgraad. Het aantal gerepareerde 5 schepen daalde wel van 3.065 tot 2.787, maar het aantal dokdagen steeg van 7.260 tot 8.380. De gunstige ontwikkeling hangt samen met inhaalrepa- ratie, nadat de scheepvaart bedrijven in 1973 terughou dendheid hadden getoond in verband met de goede vrach- tenmarkt. Men wilde de sche pen liever laten varen. Een voordeel was ook dat de con currentie van enkele buiten landse reparatiewerven door diverse oorzaken minder was. Grote opdrachten werden ge boekt in de offshore-sector, zowel voor reparatie- en on derhoudswerk als voor ver bouwingen. Omdat de vooruitzichten voor de grote tankers op het ogenblik onduidelijk zijn, is besloten de bouw van een tweede groot dok, waarmee een investering gemoeid zou zijn van ca. 200 milj., uit te stellen. Eerst moet meer ze kerheid bestaan over een gunstige martkontwikkeling op lange termijn. Met het oog op de efficiency en de moeilijke personeels voorziening wordt veel aan dacht besteed aan mechani satie van betrekkelijk een voudige handarbeid als het reinigen en verven van de scheepshuid. Marine-opdracht geeft veel werk De order van acht standaard fregatten voor de Koninklijke Marine geeft in divisie drie (marine, scheepmachinebouw en elektrotechniek) tot het begin van de jaren tachtig werk aan de werf in Vlis- singen. De kans bestaat dat de serie nog zal worden uit gebreid tot dertien schepen. Inmiddels heeft ook het bui tenland belangstelling ge toond voor de marinesche pen. In verband met de nieuwe or der is een tweede overdekt bouwdok in aanbouw, dat midden dit jaar gereed komt. Het zal twee overdekte hel lingen vervangen, die te klein zijn voor de standaardfregat ten. Voor de scheepsmachine- bouw is de situatie op het ogenblik moeilijker als ge volg van de gedaalde scheepsbouwvraag. De leve- De Spar in de WF-haven

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 7