6 ringen voor de scheepsbouw van RSV zullen teruglopen, terwijl buiten het concern de concurrentie zal toenemen. Daardoor is een voortdurend afwegen van bezetting en te behalen resultaten noodza kelijk. Dit speelt vooral een rol bij de stoomturbine-instal laties. Voor dieselmotoren zijn de vooruitzichten beter door het gunstiger brandstof verbruik. De verkoopactivitei ten voor de scheepsmachine- bouw zijn verstrekt met het oog op het aantrekken van buitenlandse orders voor complete installaties en voor werktuigbouw-constructies voor de offshore-industrie. De elektrotechnische bedrij ven hadden vorig jaar een goede bezetting en het ziet er naar uit dat dit ook in het lopende jaar het geval zal zijn. De veranderde samen stelling van het orderpakket van de divisie scheepsbouw betekent grotere leveringen aan elektrische installaties. Het aandeel van het elektri sche gedeelte in de kostprijs van offshore-materieel en containerschepen is namelijk aanmerkelijk groter dan bij de grote tankers. Verder biedt de voortgaande auto matisering aan boord van schepen perspectieven. Dit geldt ook voor de toenemen de elektrifikatie in de derde wereld. Wachten op Nederlandse orders kerncentrales Voor Rijn-Schelde-Verolme en in het bijzonder divisie vier is het van groot belang dat de regering zich houdt aan het tijdschema voor de bouw van de drie geplande kerncentrales, zoals dat in de Energienota van minister Lubbers van Economische Zaken is aangegeven. Wan neer dat tijdschema inder daad wordt aangehouden zou de eerste opdracht dit najaar moeten komen. RSV heeft zich daarop ook inge steld. Het belang van de orders voor de kerncentrales wordt onderstreept door het feit dat RSV op het ogenblik 700 mensen in dienst heeft met specifieke kennis op het ge bied van kernenergie. In de kernenergie-sector is in het verleden door RSV en andere bedrijven veel kennis en er varing vergaard en de nodige investeringen gedaan ter voorbereiding op het Neder landse bouwprogramma. Aanzienlijke verliezen traden op door onderbezetting van de kostbare kapitaal-outillage en veel wachturen voor de veelal gespecialiseerde werknemers. Daarenboven bleef de ontvangst van nieuwe opdrachten achter bij de verwachtingen. Wanneer de regering haar eigen tijdschema aanhoudt kan binnen afzienbare tijd een redelijk resultaat worden behaald. Doet de regering dat niet, dan wordt de situa tie moeilijker. Nederlandse opdrachten voor kerncentrales vindt RSV ook van groot belang omdat zij de basis moeten vormen voor opdrachten uit het buiten land. Voor dergelijke projec ten, die nu eenmaal een heel speciale kennis en kunde vereisen, kijkt men ook sterk naar wat een bedrijf in het verleden gepresteerd heeft. Behalve in de kernenergie sector zijn in de vierde divisie verliezen geleden in de alge mene werktuigbouw en de radiatorenfabrieken. Het totaalresultaat van de di visie kwam daardoor sterk onder de druk te staan. Ge probeerd wordt om de ver liezen in de radiatoren zo snel mogelijk weg te werken. Daarbij wordt voor VEHA- Wierden gezocht naar ver vangende produkten. Het ver lies op radiatoren hangt nauw samen met de moeilijk heden in de bouwnijverheid in binnen- en buitenland. Voor de algemene werktuig bouw wordt gewerkt aan een verbetering van de resultaten in samenhang met het pro ject voor herstructurering van enkele RSV-bedrijven in het Nieuwe Waterweggebied. Met de samenstelling van een evenwichtig produktenpakket voor deze machinefabrieken werd goede voortgang ge maakt. Het is de bedoeling in de loop van dit jaar het over leg over de herstructurering af te ronden en de plannen tot uitvoering te brengen. Personeelstekort blijft voortduren Voor het concern blijft het, ondanks de toegenomen werkloosheid in ons land, een probleem om voldoende personeel aan te trekken. Op diverse bedrijven bestaan aanzienlijke tekorten aan produktiepersoneel zodat op nieuw overwogen moest wor den buitenlandse werkne mers aan te trekken dit on danks het feit dat het beleid er op is gericht de omvang van de groep buitenlandse werknemers te verminderen. De schaarste aan mensen be treft vooral ijzerwerkers en andere beroepen die gespe cialiseerd zijn voor de scheepsbouw en -reparatie. Voor nieuwe personeelsleden in die beroepen is het con cern voornamelijk aangewe zen op de eigen leerscholen. In het verslagjaar wordt het dan ook verheugend ge noemd dat zich in 1974 537 jongeren voor de leerscholen hebben aangemeld tegen 453 in 1973. De grote toeloop is mede het gevolg van de partiële leerplicht. Jongeren zijn daardoor verplicht één of meer dagen per week alge meen vormend onderwijs te volgen en hebben daardoor moeite elders werk te vinden. De omscholingscursussen, die RSV met andere bedrij ven in het Waterweggebied organiseert, hadden een te leurstellend resultaat. Gezien de werkloosheid was op een grotere belangstelling gere kend. Vooruitlopend op de her structurering van een aantal RSV-bedrijven is in 1974 een centraal personeelsbemidde lingsbureau ingesteld. Dit bu reau is begonnen met de uitgave van een blad met de vacatures bij RSV. In de centrale ondernemings raad is uitvoerig overlegd over een groot aantal onder werpen, die de huidige en toekomstige gang van zaken betreffen. Belangrijkste on derwerpen waren het sociale beleid, de herstructurering van een aantal bedrijven in het Waterweggebied en de afwikkeling van alle financië le regelingen in verband met de fusie tussen Rijn-Schelde en Verolme. Onder meer is, na overleg met de COR, door raad van commissarissen en raad van bestuur besloten tot de op richting van een Stichting, die het personeel meer bij het bedrijf moet betrekken. Daarvoor is een bedrag be schikbaar gesteld van 2,5 miljoen. Met het oog op de verdere ontwikkeling van het werk overleg is besloten tot het starten van enkele experi menten bij één van de RSV- bedrijven. Wat betreft de herstructure ring zijn in 1974 de volgende onderwerpen in studie geno men: de situatie bij de reparatie- werf Waalhaven; de toekomstige mogelijk heden van de scheeps bouw en -reparatie en ma chinebouwactiviteiten bij P. Smit Jr; een gecombineerd mana gement van Wilton-Fije- noord en de RDM en een reorganisatie van de be- heerafdelingen en hulp diensten van die bedrijven; een bundeling en reorgani satie van de algemene werktuigbouw bij Wilton- Fijenoord en de RDM en de strategie voor de scheepsbouwactiviteiten van RSV. De centrale ondernemings raad heeft zich reeds positief uitgesproken over de studie over de reparatiewerf Waal haven. De aanbevelingen hielden continuering van het bedrijf in. Wel zullen interne veranderingen noodzakelijk zijn. Het overleg over de an dere studies is nog gaande. Gezien de economische si tuatie en de wenselijkheid de onzekerheid voor het betrok ken personeel weg te nemen, richt het overleg zich op een besluitvorming op korte ter mijn. Aan de vakverenigingen is medio 1974 een concept sociaal plan aangeboden. Verwacht wordt dat de be sprekingen hierover binnen kort zullen worden afgerond. De raad van bestuur noemt het overleg in de centrale ondernemingsraad en de an dere overlegorganen in het jaarverslag intensief en waardevol. Het bestuur spreekt dank uit voor de wij ze waarop het personeel zich voor de goede gang van za ken in 1974 heeft ingezet. Het bestuur gedenkt de perso neelsleden, die het concern in het verslagjaar zijn ontval len.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 8