Oud WF-er werd de «Flying Dutchman» van Lloyd's 14 adtifev-y.;- --ii- .^sra^K-^- - -a*- In het mei-nummer van het huisorgaan van Lloyd's Register of Shipping, ge naamd "Society", werd een ruim drie pagina's ar tikel gewijd aan de sur veyor Kees van Duffelen van het Rotterdamse kan toor van Lloyd's. Aange zien betrokken functiona ris in het verleden bij Wil- ton-Fijenoord is werkzaam geweest, wilde de redactie dit artikel zeker niet aan de lezers van het WF- Nieuws onthouden. Met toestemming van Lloyd's nemen wij het artikel over, waarbij wij de door Lloyd's afgestane foto's eveneens gaarne publiceren. Voor de vertaling zorgde onze afdeling Correspondentie. De Vliegende Hollander (I) Kees van Duffelen, een sur veyor van het Lloyd's kantooi Rotterdam, heeft de reputatie dat hij extra moeilijke kar weien aanpakt. Hij is een man met een avontuurlijke geest. In dit artikel maakt hij ons deelgenoot van enige van zijn belevenissen op zijn vele trips naar het buitenland. De ongebruikelijke karweien op het kantoor Rotterdam komen meestal op het bureau van Kees van Duffelen te recht. Kees is namelijk in de loop der jaren hierin een spe cialist geworden. Hij heeft de rivieren van Bur ma bevaren met een heel oude raderboot, een berg be klommen op een eiland in de Indische Oceaan, meegehol pen bij verscheidene nood- bergingsoperaties en toezicht gehouden op het slepen van reusachtige olieplatforms van BP naar het "Forties Field" in de Noordzee alsmede de installatie daarvan. Boven alles is hij een sleep- expert op een kantoor, dat gespecialiseerd is in slepen. Lloyd's Rotterdam bereidde de weg voor de uitgifte van het "all-in" L.R. sleepcertifi- caat. Jack Warris, senior principal surveyor voor Nederland zegt hierover: "Afgezien van en kele vroegere incidentele ge vallen begon het slepen in werkelijkheid in 1968 met de ombouw van de oorspronke lijk voor het vervoer van los- gestorte laetthg gebouwde vrachtvaarder in de "CHAL LENGER I", het eerste kraan schip bestemd om dienst te doen op de olievelden in de Noordzee. Het schip had een grote hoeveelheid uitrustings stukken aan boord, waarvan als grootste een 800 tons kraan." Ofschoon Lloyd's altijd al sleepcertificaten had afgege ven, hing de afgifte af van de vraag in hoeverre het casco tijdens de sleep betrouwbaar was. Assuradeuren wilden graag van ons een "all-in" sleepcertificaat dat de stabi liteit, de sleepovereenkomst en het slepen zelf zou om vatten. Ik zag geen enkele reden waarom wij ons niet zouden binden en ofschoon dit iets geheel nieuws voor de Maatschappij was hebben wij er nooit spijt van gekregen. Kees heeft evenmin ooit spijt gehad. Hij heeft de wereld op sleepkarweien afgereisd. Hij en zijn collega's hebben thans honderden van zulke operaties geleid. Of het nu werk betreft op het "Forties Field", aan de kade van een Arabische haven of op de rivieren van Burma, men verlangt van alle Lloyd's surveyors betrouwbare tech nische adviezen. Kees is een man vol zelf vertrouwen en zijn adviezen dragen dan ook het kenmerk hiervan. Het is het zelfvertrouwen dat een bergbeklimmer nodig heeft. Vrijwel jaarlijks ver blijft hij gedurende drie weken in de Oostenrijkse Alpen op een hoogte tussen de 1800 en 3600 m., waar hij geniet van de uitdaging die het berg- klimmen nu eenmaal biedt. Hij is de plaatselijke verte genwoordiger van de Oosten rijkse Alpinisten Club. Kees organiseert bergtochten, of schoon hij de laatste drie trips heeft gemist door werk buitenlands. Wanneer hij wel vakantie kan nemen, wordt hij altijd vergezeld van zijn gezin. Zijn vrouw let, een le rares lichamelijke opvoeding, en zijn vier kinderen, varië rend in leeftijd van zestien tot vierentwintig jaar, voelen zich volkomen thuis in de Alpen. Elk lid van de AAC organisa tie heeft één van een hele reeks berghutten gebouwd. Deze variëren sterk in afme ting en de Nederlandse "hut" is een indrukwekkend gebouw waarin ongeveer 80 mensen een slaapplaats kun nen vinden. De familie Van Duffelen heeft een artistieke achtergrond. De vader van Kees was een wijd en zijd bekend staande schilder van schepen die de Nederlandse binnenwateren en havens bevoeren. Kees hield van schepen en wilde naar zee. Maar zijn oudste broer zat al bij de koopvaar dij en zijn vader was van mening, dat één zeeman in de familie meer dan genoeg was. Kees overzag eens goed zijn carrièremogelijkheden en be sloot luchtvaartkunde te gaan studeren. "Het leek mij tech nisch de meest gevorderde industrie waarin ik mijn brood zou kunnen verdienen. Maar na een jaar was ik al van ge-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 16