15 dachte veranderd. Kijk, ik heb iets van een romanticus. Ik heb altijd geweten, dat er een menselijk element in de scheepsindustrie zit dat er gens anders schijnt te ont breken". Kees begon opnieuw. Hij stapte over naar de scheeps bouw en was in de jaren di rect na de tweede wereldoor log reparatie-assistent bij de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord te Schie dam. Het was de tijd van de grote wederopbouw en uitbreiding. En, door zijn werk op de wer ven raakte Kees spoedig be kend met het werk van Lloyd's Register. In 1951 trad hij in dienst van Lloyd's. Een voorval tijdens een bespreking met de Maat schappij blijft hem nog steeds bij: "Ik herinner mij, dat er met betrekking tot een zeker punt gesuggereerd werd, dat ik een beetje te jong was. Wat kan men daarop zeggen? Ik dacht bij mijzelf, nu daar aan kun je niet veel doen en daarom antwoordde ik maar: "heren, uiteindelijk is dit een kwaal die elke dag beter wordt." Hij kreeg de baan. Na vier jaar en een periode van tijdelijke tewerkstelling op het kantoor Amsterdam werd ship surveyor Kees van Duffelen overgeplaatst naar het hoofdkantoor in Londen, waar hij zich bezig hield met onderzoekingen op het ge bied van diepgangsvoor schriften, scheepsontwerpen en verder technisch onder zoek. Bij zijn terugkeer in Nederland werd hij op het kantoor Rotterdam hoofd van de afdeling waar ontwerpen ter goedkeuring worden voor gelegd. Deze positie bekleed de hij vijf jaar. Daarna ver bleef hij enige tijd bij de Kon. Maatschappij "De Schelde" te Vlissingen. Vervolgens werd hij benoemd tot hoofd van de Buitendienst te Rotterdam. Dit was een baan, die Kees aan kantoor bond en dit paste nu net niet bij zijn temperament. Hij be gon de gecompliceerde bui- tenkarweien aan te pakken. Hij liet tevens weten, dat wanneer dergelijke karweien op zijn bureau terecht kwa men ze meer dan welkom waren. Zo begon het alle maal. Spoedig deed hij van zich spreken als de man die bij zulke karweien altijd zei: "Dat is nu precies het soort werk dat mij fascineert". Nu wordt hij vanwege zijn bekwaamheden overal ge vraagd. In november 1972 vloog hij naar Burma om in opdracht van de Wereldbank een studie te maken van de uitbreidingsmogelijkheden van de binnenvaart in dat land. Hij was een duidelijke keus. "Elke Nederlander wordt geboren met kennis van zaken op dit gebied." "Mijn baan bestond eruit de reeds in gebruik zijnde vaar tuigen te inspecteren, waar van sommige al heel oud wa ren, en aanbevelingen te doen om ze te vervangen. In drie weken tijd bestreek ik een gebied van Rangoon tot de Golf van Bengalen en dwars door het land naar de Chinese Grens. Het vervoer vond plaats met een heel oude raderboot, die werd ge stookt op hout en dientenge volge immuun was voor de energiecrisis. We stoomden over de Boven Chindwin- en de Irrawaddyrivier en iedere morgen seinden we naar on ze basis in Rangoon om rap port uit te brengen van de vorderingen en om eventuele informatie te krijgen die wij voor ons werk nodig had den" Kees maakte de voorontwer pen voor een vloot nieuwe ri viervaartuigen en de uitrus ting van een aantal schepen is nu, op zijn aanbevelingen, volgens L.R. klasse besteld. De eerste stappen in de rich ting van de ontwikkeling van de binnenvaart in Burma zijn gedaan. Kees heeft één grote moei lijkheid wanneer hij naar het buitenland reist. Hij heeft speciale opvattingen omtrent het eten. Rijst is wel het allerlaatste waar zijn voorkeur naar uit gaat. Zodoende neemt hij, wanneer hij zijn koffers pakt, altijd een groot blik biscuits mee. Hij beweert, dat hij er dagen op kan leven. Tijdens een bezoek aan Bashra in Irak week hij niet van zijn normale gewoonte af. Toen de biscuits op waren, vroeg een Irakees jongetje Kees om het blik, dat aan de zijkanten de naam droeg van een bekende Nederlandse biscuitfabrikant. Het bleek, dat het blik de ideale afmetingen had voor het maken van leemstenen. Ergens in de buurt van Bas rah staat nu een nieuw huis, gebouwd van leemstenen. El ke steen draagt het opschrift: "Verkade". (wordt vervolgd)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 17