Europees ruimtevaart project Ariane-raket Veertig bedrijven in tien Eu ropese landen hebben hun vakmanschap gebundeld in het ontwerp en de vervaardi ging van de 3-traps Ariane raket. Teneinde te voorkomen dat Europa niet buitenspel komt te staan ten opzichte van Rusland en Amerika in het onderzoek van de ruimte en de hiervoor benodigde spe ciale technieken en weten schappen is door 10 Euro pese landen een samenwer king tot stand gekomen om voor gezamenlijke rekening een raket te ontwikkelen, die kan worden gebruikt voor het in de ruimte brengen van sa tellieten. Deze raket kan worden ge bruikt voor het in de ruimte brengen van onder andere weerssatellieten, telecommu- nicatie-satellieten, voor ra dio- en televisie-communi catie voor de hele aarde enz. Fokker Eén van de 10 Europese lan den is ons land en het be drijf in ons land dat aan deze raket meewerkt is Fokker- VFW te Amsterdam. Fokker is belast met de ver vaardiging van de delen tus sen de eerste en tweede trap en tweede en derde trap, de zogenaamde interstages (tus- sendelen) 1-2 en 2-3, alsmede het zogenaamde engine-fra me van de derde trap. De interstage 2-3 is een cilin drische koker van aluminium plaat, uitwendig verstijfd met verticale strippen en inwen dig met ringen, terwijl aan beide einden een ring met flens vervaardigd uit ge smeed aluminium is aange klonken. De interstage 1-2 heeft een conische kokervorm uit alu minium plaat en is op dezelf de wijze verstijfd en van alu minium ringen voorzien als de insterstage 2-3. Het engine frame heeft een wat ingewikkelder vorm en bestaat uit een cilindrisch gedeelte met daarin een co nisch gedeelte, eveneens ver vaardigd uit aluminium plaat en op dezelfde wijze verstijfd als de interstages. RDM De grote aluminium ringen met flens met diameters van circa 3800, 3000 en 2600 mm worden bij de RDM voorge- draaid en na het samenstel len bij Fokker tot de intersta ges 1-2 en 2-3 en het engine frame ook bij de RDM nage- draaid. De machinefabriek van WF bewerkt het conischvormige aluminium smeedstuk en een aluminium geprofileerde ring, welke delen de top vormen van het conisch gedeelte van het engineframe. Het bijzondere van de bij RDM en WF bewerkte onder delen is wel de grote precisie die wordt vereist en de zeer speciale zorg, die tijdens de productie aan de productie moet worden besteed wat be treft beschadigen en vervor men. WF Bijgaande foto geeft een beeld van de bij WF bewerk te conussen voor het engine frame. Aan de top van de co nus van het engineframe, welke top straks in werke lijkheid naar beneden is ge richt, zijn straks de kleine raketmotoren verbonden die de derde trap in de ruimte kunnen versnellen en waar van de stand vanaf de aarde kan worden gewijzigd om deze trap van richting te kun nen laten veranderen. Beproevingen De eerste vervaardigde inter stages 1-2 en 2-3 en het engineframe ondergaan bij Fokker een uitgebreide serie belastingproeven om de stijf heid en sterkte te testen. Pas als alle onderdelen van de raket alle beproevingen met goed gevolg hebben door staan wordt met de eigen lijke bouw van de raket be gonnen. De lancering van de eerste Ariane 3-traps raket is tegen eind 1980 gepland.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 11