1 J. J. van der Leeden won prijs voor idee Ideeënbus Oud WF-er werd de «Flying Dutchman» van Lloyd's Zoals wij reeds in het september-nummer van het WF-Nieuws lieten weten verscheen in mei een uit gave van het huisorgaan van Lloyd's Register of Shipping, genaamd "Society", waarin een artikel werd gewijd aan Kees van Duffelen. Deze is sur veyor op het Rotterdamse kantoor van Lloyd's. Met toestemming van Lloyd's namen wij het artikel in de door onze afdeling correspondentie ver vaardigde vorm over. Het ging hier om het eerste deel van dit boeiende verhaal. Thans publiceren wij het tweede deel en wijzen er nogmaals op, dat de heer Van Duffelen vroeger bij Wilton-Fijenoord in dienst is geweest. 12 Nieuwe pomp loopt als een trein "Je doet zoiets in goed sa menspel op de afdeling zelf en de andere afdelingen. In dat geval de afdeling buiten bankwerkers voor schroef en as. Het kan ook alleen maar als je baas er volledig achter staat. In dit geval de heer Van der Velde". De heer J. J. van der Lee den (52) met onderbreking al 29 jaar bij Wilton-Fijenoord in dienst spreekt verge noegd over zijn beloonde idee, dat hij gedeeltelijk thuis en voor een gedeelte op de brandstofpompenafdeling in Machinefabriek I Reparatie ontwikkelde. Uit de Ideeën bus kreeg hij daarvoor 1.900,—. Baas L. C. van der Velde: "Het is overigens niet zijn eerste idee. Het geld komt overigens goed terecht". Rijbewijs De beloonde gelukkig lach end: "Het zit me wel mee. Zo juist ben ik geslaagd voor mijn autorijbewijs. Voorna melijk voor mijn vrouw. Zij is rheumatisch en nu kan ik haar makkelijk overal mee naar toe nemen". Hij vertelt met veel verve over zijn vin ding. "Ik ben zelf bij de bui- tenploeg geweest. Ik kende de problemen van de be staande handpompen, die worden gebruikt bij het mon teren of demonteren van roerkoningen, ossekoppen enzovoort. Die pompen gaan om de haverklap kapot. Bij één karwei moest je soms drie keer de pompen vervan gen". Hij ontwikkelde eerst een systeem, dat neer kwam op een constructieverbete- ring, waardoor zich minder slijtage aan de pompen voor deed. Het betrof hier lage- en hogedruk waterbakpom- pen. Ook kon men overgaan van hand naar luchtaandrij- ving, waar het zijn tweede vinding betrof: een geheel nieuwe eigen constructie. Dit is een waterpomp geworden met 1 liter boorolie op 100 liter water voor de smering. De oude pompen worden thans niet meer gebruikt. Prakkizeren "Ik ben met de baas buiten bankwerkers er eerst op uit geweest of er op dit gebied iets passends te koop was. Maar nee hoor, niets. Nou, toen ben ik gaan prakkize ren en erover gaan praten. Thuis de tekeningen gemaakt en op de zaak praten. Dat gaat fijn hier". Van der Velde mengt zich in het gesprek. "Er worden op deze afdeling nog al eens ideeën uitgewerkt. We vor men een gesloten gemeen schap, waar veel met elkaar gesproken wordt. Daardoor kunnen ideeën wat makke lijker worden geboren. Het werk in de fijn mechanische afdeling leent zich er ook voor". De voordelen van de nieuwe pomp? "Dat zijn er nogal wat. Goedkoper voor wat be treft de reparaties, die zijn nihil. De pomp werkt sneller. En er is minder lichamelijke arbeid nodig om de pomp te bedienen. De andere was im mers een handpomp, waarbij een paar man moesten wor den ingeschakeld". Foto's Van der Leeden had wel in de gaten, dat zijn idee goed was. "Ik zag op een zeker moment kleurenfoto's van de pomp circuleren. Ik kreeg ze zelf ook in handen. Die heb ik thuis laten zien. Nou, daar waren ze apetrots op me. Dat is echt wel prettig, dat mee leven thuis. Ik dacht wel dat ik een aardig bedrag zou krij gen. Ik zat met mijn schat ting maar iets lager Op de afdeling gaat men fijn door, met in het achterhoofd: Er zijn middels goede ideeën echt nog wel dingen te ver beteren. En dat in de weten schap, dat de baas er echt voor open staat. "Ja, want als het idee niets blijkt te zijn, vang je de klap wel op in het vertrouwen, dat het een volgende keer wel beter zal lukken. In ieder geval zijn we nu van die ouderwetse rot pompen af. Daar is ieder een blij mee!" De heer Van der Leeden (rechts), naast hem de heer Van der Velde (slot)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 14