J. de Ligt snijdt schepen om in de fles te stoppen 2voete 10 tenen bescherm draag VEILIGHEIDSSCHOENEN "Je gebruikt gewoon ape- handjes, pincetten, klauwtjes en haakjes om de lucht te verven en het scheepje te plaatsen". Zelf gebruikt hij zijn handen, de heer J. de Ligt uit de zeil makerij. Hij praat over zijn hobby: schepen uit hout snij den en deze plaatsen in een fles. "Ik maak er in mijn vrije tijd ongeveer tien per jaar voor vrienden en bekenden. Ik snijd ze uit redwood en de masten uit essehout. Aan één exemplaar werk ik vijf we ken". Zijn liefhebberij beoefent hij al lang. "In 1937 kwam ik bij Wilton-Fijenoord in de zeil makerij. Er werkte toen een oude man. Zijls heette hij. Hij wees mij hoe ik het moest doen. Ik heb het eerst wel even aangekeken. Het duurt een poos eer je het onder de knie hebt". Stopverf In de fles stopt hij stopverf, waarin het scheepje komt vast te zitten. Het vaartuigje is voorzien van priegelkleine gaatjes met garen erdoor, zeer ingenieus. Om later de masten omhoog te kunnen zetten en te "verankeren". De lucht wordt verkregen door een gedeelte van de fles blauw te schilderen. Aan de binnenkant natuurlijk. Er staat zelfs een vuurtoren in. ,,'t Is ontzettend priegel- werk. Kijk maar eens naar dat stukje zeil aan het schip en het propje watten duidt de rook van de sleepboot er voor aan. In mijn hele leven heb ik er zeker honderden gemaakt. Dit schip heet "Honny". De sleepboot heet "Leen". Leen is dokmeester van dok 3 en een oude vriend van mij. Zijn vrouw heet Ton- ny, maar hij noemt haar al tijd "Honny". Vandaar die namen van die schepen". Sharpy Zijn hobby is eigenlijk een voortzetting van een vroege re vrijetijdsbesteding. "Ik heb vroeger gezeild in een Shar py. Die heb ik van de hand gedaan. Nu houdt ik erg van auto rijden". Hij gaat zeer geconcentreerd in zijn liefhebberij op: het re sultaat is er dan ook naar UIT HET DAGBOEK VAN DE VEILIGHEIDSINSPECTIE Ondanks de vele waarschu wingen en adviezen, blijkt tel kens weer dat verschillende onzer hier geen rekening mee houden of er gewoon niet bij nadenken, wanneer zij bepaalde werkzaamheden verrichten, waarvoor deze waarschuwingen en het op volgen hiervan van het groot ste belang zijn. Leest u de volgende ongevallen maar eens: 1. Tijdens het boren van ga ten in beugelplaatjes op een tafelboormachine, greep de boor de hals doek, welke getroffene om de hals droeg, en draaide deze strak om de hals van het slacht offer. De snelle hulpverlening heeft het ergste voorko men. Bij draaiende machi nes mag men geen los hangende kledingsstuk ken dragen. Tijdens het boren van ga ten in plaatjes op een ta felboormachine, ging het plaatje meedraaien omdat het werkstukje niet vast was vastgezet. Het slacht offer wilde het werkstuk je pakken maar de boor greep de schacht van de handschoen die getroffe ne aanhad. Het resultaat was een gebroken arm. Klein werk moet men al tijd vastzetten tijdens het boren en bovendien dient dit niet met handschoe nen aan te gebeuren. Tijdens het bewerken van een deur schoot deze uit de bankschroef en viel rechtstandig op de voet van getroffene. Dit leverde een teenfrac tuur op. Indien de man schoenen met stalen neu zen had gedragen had dit letsel waarschijnlijk voor komen kunnen worden. Bovendien bleek de bank schroef niet in al te goe de staat te zijn. 2. Toen getroffene op een bankje stond om kasten schoon te maken viel dit om waardoor de man kwam te vallen. Fractuur middenvoetsbeentje. Een deugdelijk trapje zou in dit geval beter gebruikt kunnen worden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 16