"Werk voor scheeps bouwers ook bij offshore activiteiten" Vorming en opleiding 16 Prof. Van Manen tijdens studiedag "De zee betekent een uitda ging. Er wordt nu al gewerkt op waterdiepten van 200 me ter. De zee is er niet alleen meer voor de schepen, al hoewel 85% van het wereld energietransport over zee gaat. Maar men dient even zeer te denken aan kunst matige eilanden e.d., bij de constructie waarvan men overigens dankbaar van de kennis van de scheepsbou wers gebruik wil maken". Aldus een zinsnede uit het betoog van Prof. dr ir J. D. van Manen, directeur van het Nederlands Scheepsbouw kundig Proefstation te Wage- ningen, gehouden tijdens de door de Metaalbond georga niseerde studiedag op 16 ok tober jl. De dag werd deels georganiseerd bij Wilton- Fijenoord, waarna de ruim honderd deelnemers 's mid dags een scheepswerf naar hun keuze konden bezichti gen. Betrokken werven waren: Boele, Van der Giessen-De Noord, IHC Gusto, IHC Smit, Niehuis Van den Berg, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, Verolme Ro zenburg en Wilton-Fijenoord. Commissie Na de huishoudelijke mede delingen van de heer W. G. E. Valk opende het lid der directie, de heer ir B. Wilton, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Commissie Scheepsbouw van de Stich ting Vorming en Opleiding van de Metaalbond de goed georganiseerde bijeenkomst. Hij gaf een overzicht van de activiteiten van de Commis sie en bracht de diverse cur sussen aan de HTS en MTS- en in herinnering. Aangaande de moeilijke tij den, die de scheepsbouw thans doormaakt, stak hij de toehoorders een hart onder de riem door aan de hand van de historie aan te tonen, dat er altijd weer een tijd van opleving komt. Pleidooi Prof. Van Manen liet zijn be toog in vier delen, verluch tigd met dia-beelden, uiteen vallen. Hij ging in op: de offshore of ocean enginee ring, research te Wagenin- gen, geavanceerde denktech- nieken i.v.m. automatisering van de scheepsbouw en de opleidingen. Door deze on derdelen liep als een soort rode draad zijn pleidooi voor het vrijmaken van mensen uit de direct productieve sfeer om hen in staat te stellen te gaan fungeren ais "vooruit denkers". Aangaande de offshore wees hij op de ontwikkelingen om die mineralen en grondstof fen uit de zeebodem te gaan halen, die men nu te land wint. Dat is meer dan alleen olie en gas. Bovendien zal in de toekomst meer van kern energie gebruik worden ge maakt. Misschien wel via kernreac toren op kunstmatige eilan den in zee in verband met het milieu en koeling. Hierbij dienen dan weer technieken te worden ontwikkeld om de ze energie naar land te trans porteren. Moeilijk Prof. Van Manen gaf voorts een inzicht in wat op het ge bied van de offshore al be reikt is: diverse ontwikkelde booreilanden, pijpenleggers, boeien (olie-opslagtanks) etc. "Zeer moeilijk werk. De scheepsbouwers dienen der halve breed en ver vooruit te denken, flexibel en vinding rijk te zijn". Dit geldt ook voor de zee sleepvaart en verankerings systemen van boeien enz. Voor wat betreft de Scheeps bouw wees hij op de nieuwe sleeptank onder onderdruk in Wageningen. "Een primeur waarnaar zowel Amerikanen als Russen komen kijken. In deze tank worden ook proe ven genomen om de cavita- tie van schroeven te onder zoeken. Daardoor heeft men bijvoorbeeld de schroef- straalbuizen kunnen ontwik kelen, die bij WF voor super tankers worden gebouwd". Ook de onderzoekingen naar voortstuwing door middel van twee elkaar overlappende schroeven bracht hij ter spra ke. "Shiphandling", het ma noeuvreren van grote tan kers bleef niet onvermeld. Evenmin de simulator waar mee op dat gebied proeven worden ondernomen. Automatisering Automatisering wordt onder meer bereikt door op de wer ven bandgestuurde machines te gebruiken, zoals bij WF. Daarbij wordt van de compu ter gebruik gemaakt. Zijns inziens dient men voor alle studierichtingen in de scheepsbouw uit te gaan van drie jaar lang voor elke stu dent dezelfde stof, waaron der ontwerpen, hydromecha- nica, werfbedrijf, offshore, scheepsbouw, ocean engi neering, rederijbedrijf, enz. "Men moet dan gaan spreken van een maritiem ingenieur", aldus prof. Van Manen. Hierna gaf de onderwijsdes kundige van de Vereniging voor de Metaal- en de Elec- trotechnische Industrie FME, de heer H. Stibbe, een boei ende beschouwing over het onderwerp "De beroepsvor ming van de Scheepsbou wer". Toespraak van de heer Wilton

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 18