"Leren leven in grotere dimensies door aanpassing" FUENOORD Vorming en opleiding 14 Ir B. Wilton bij diploma-uitreiking „Jullie taak is mee te bou wen of beter mee te werken aan aanpassing aan het le ven in grotere dimensies, in grotere verbanden, zoals die zich in het hedendaagse tijdsgewricht voordoen. De menselijke verbanden zijn door de eeuwen heen steeds meer uitgegroeid: ook op dit gebied heeft zich schaalver groting voorgedaan". Deze stelling poneerde het lid der directie, de heer ir B. Wilton, donderdagavond 13 november jl. in de kantine Hoofdkantoor, waar de jaar lijkse diploma-uitreiking plaatsvond aan de geslaagde leerlingen van de Bedrijfs- school. Om de schaalvergroting en het werken in grotere ver banden in een duidelijk raam te plaatsen, maakte hij een vergelijking. "Tegenwoordig zie je op de televisie mini voetbal. De spelers beleven er bijzonder veel plezier aan, evenals het publiek. Als je daar tegenover plaatst het gewone "grote" voetbal, dat 's zondagsavonds via Sport in Beeld op de t.v. wordt ge bracht, dan merk je duidelijk het verschil in hardheid, sportiviteit en er nauw aan verbonden: de spelvreugde. Het gaat er nu maar om in het grotere verband toch die spelvreugde aan te brengen, uit te bouwen of te activeren. En dat gepaard aan de broodnodige sportiviteit. Een bijzonder dankbare taak voor jullie om dat nu in het "gro te" leven na de kleinere dimensie van de Bedrijfs- school te gaan doen". Crisis De heer Wilton ging even zeer in op de moeilijke tij den, die ons te wachten staan. "Net als in de crisis jaren. Toen hadden wij het moeilijk, ook in de scheeps bouw. Toch is deze blijven bestaan. En de scheepsbouw zal er altijd zijn, want zo lang de wereld draait, zijn er schepen nodig. Jullie hebt de kans om eraan mee te werken de problemen op te lossen. Dat in een goed teamverband. Dat is belang rijk. De tijd is allang voorbij, dat iemand een en ander zoals Edison alleen pres teert. Men heeft elkaar nodig. En zoals wij bij WF samen werken, op onze manier, zul len wij zeker niet het loodje leggen in die grote dimen sie". Hierna ging hij over tot het uitreiken van de prijzen aan de leerlingen met de best behaalde examen-resultaten. Zij kregen het boekwerk: "Schepen onder stoom". De prijswinnaars waren: Hans Vermeij (Bemetel A); Theo Hiwat (Uitgebreid Bemetel); Hijme Vervat (Uitgebreid Be metel avondcursus); Peter van Roon (VEV sterkstroom installaties); Wouter van der Pijl (Uitgebreid WF, plaat-en constr. werker); Ridi van Dijk (Uitgebreid WF, plaat- en constr. werker); Hans van Vliet (Uitgebreid WF, plaat- en constr. werker); Robert Schaap (Uitgebreid WF, scheepsbeschieter). Welkom Eerder had de heer Valk de aanwezigen hartelijk welkom geheten, onder wie de heer Wilton, de heer en mevrouw Van der Vorm, de staf, be drijfsleiding, de jongelui, hun ouders, de ondernemings raadsvertegenwoordigers, de talloze functionarissen uit de regionale onderwijswereld, de stichtingen Bemetel en V.E.V., de heer Van der Haa- gen (commissaris van politie) en het arbeidsbureau. Hij gaf een korte schets over de activiteiten uit het afgelo pen cursusjaar. "We hadden 106 kandidaten, waarvan er 104 slaagden. Zij behaalden in totaal 170 diploma's. Men kan wellicht aannemen, dat dit goede resultaat heeft te maken met het 50-jarige ju bileum, dat de school vierde. Men heeft daaruit vermoede lijk kracht geput". U.S.A. Hij releveerde de Amerikaan se week met het bezoek van de U.S.A.-ambassadeur aan de school in combinatie met de openbare lessen, trok dit evenement 3.000 bezoekers. "Ook deden wij mee met een stand aan de expositie Schiedam maakt 't, ter gele genheid van het 700-jarige bestaan van de stad Schie dam". De heer Valk vergat evenmin het Vormingskamp te vermelden. "Volgend jaar zijn we zo ver, dat elke nieu we leerling een introductie kamp in Hilvarenbeek zal meemaken. Hier worden ook de vakantiekampen gehou den. De politie uit Schiedam test altijd op voortreffelijke wijze de voertuigen (brom mers), waarmee de leerlin gen naar het kamp gaan". Kraanrijden Vermeld werden ook de cur sussen kraanrijden in RSV- verband, de talen cursussen, inrichten machinekamer, ver volgcursus scheepsbouw enz. Daarnaast de uitwisseling van Britse jongeren met WF- jongeren. Hij ging ook in op de verlenging van de leer plicht voor 15-jarigen en die van de partiële leerplicht voor 16-jarigen, alsmede die van beroepsonderwijs. "Dat is de reden, waarom reente ring van nieuwe leerlingen dit jaar enigermate problema tisch was". Na de onderwijsnota van het Ministerie van Onderwijs te hebben aangehaald introdu ceerde hij de heer Van der Geer als tweede waarne mend chef van de Bedrijfs- school naast de heer Bijlo. "De eerste zal het onderwijs kundige gedeelte voor zijn V.r.n.l.: De heren Wilton, Blommers, Van der Vorm en mevrouw Van der Vorm en verder de heren Roëll en Roozendaal Toespraak van de heer Valk

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 16