J f WF werkt mee aan onderzoek naar kernfusie uwi Huw i" >'i I 9 Project van WF RDM Awb voor Max Planck Institut In de afdeling WF/RDM Alge mene Werktuigbouw is men aan een geavanceerd project bezig, waarbij men aan de grens opereert van het tech nische nog net mogelijke. Men bouwt een torus voor het Max Planck Institut in de omgeving van München, waar proeven op het gebied van plasmafysica worden geno men. De torus is een Euro pees ontwerp en zal worden opgebouwd in het Nucleaire Onderzoekingscentrum in Grenoble, Frankrijk. Het onderdeel, dat nu bij WF onderhanden is, maakt on derdeel uit van de totale to rus, die bestemd is voor on derzoekingen op het gebied van kernfusie. Kernfusie is de samensmelting van atoom kernen, hetgeen het omge keerde is van de meer be kende atoomsplitsing. Globaal zullen wij hier eerst ingaan op het apparaat en daarna eveneens in vogel vlucht op kernfusie zelf. Hoogwaardig Het hoogwaardige onderdeel, dat wij monteren geeft werk Toekomstbeeld van een torus Lithium 6 Capture Bremsstrahlung Radiation ln,2n) Neutron Track Steam Boiler Gamma^^B^^T^ Cyclotron Radiation Radiation Lithium 7 Capture Blanket Magnet Magnet Shield D-T Fusion Reactor In het centrum vindt de reactie plaats In de buitenste ring bevindt zich het lithium, om tritium te verkrijgen aan diverse RSV partners; WF/RDM Wtb, zowel bij de RDM voor het machinale be werken als bij WF voor het monteren, Rotterdam Nuclear Power Output voor het lassen en de KMS voor het „internal bore wel ding", het inwendig lassen van de stompen in de torus, en het lektesten, hetgeen de foto's tonen. De draagconstructie van de Turbine Generator torus is door WF vervaardigd. Het belang voor de WF RDM Alg. Wtb. en de RSV- partners van het meewerken aan het in Euratom-verband uit te voeren project is, dat er zoals eerder opge merkt technieken aan te pas komen, die moeilijk haalbaar zijn, maar die in de toekomst steeds verder zul len schrijden, zullen evolue ren. Wij doen dus ervaring

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 11