op, die in de toekomst zeker vruchten zal gaan afwerpen, mits wij de ons toevertrouw de werkzaamheden met ver nuft en kennis uitvoeren, als te doen gebruikelijk. Wanneer men spreekt over kernenergie gaan bij sommi gen de haren overeind staan, omdat op de achtergrond de mogelijke vernietigingskracht spreekt. Als negatief beïn vloedingsmiddel wordt deze vaak ten onrechte aange wend. Bij kernsplitsing be staat het probleem van de radio-actieve afvalstoffen. Bij kernfusie doet zich dit probleem niet voor, omdat na de reactie het edelgas he lium overblijft. Energie Een ieder weet, dat over een x-aantal jaren de fossiele brandstoffen vooral olie zullen zijn uitgeput. Ook is bekend, dat er naarstig wordt gezocht naar vervangende middelen, zoals zonne-ener- gie, warmte uit het binnenste van de aarde, energie uit de getijden of door windkracht. Atomen Dan de kernfusie. Eerst in het kort het verschil tussen beide nucleaire technieken. Bij splitsing of splijting maakt men gebruik van atoomker nen van resp. lichte en zware atomen. Atomen zijn opgebouwd uit een kern bestaande uit pro tonen (positief geladen deel tjes) en neutronen (neutraal) die de protonen behoeden voor het elkaar afstoten. Om de kern cirkelen in banen, schillen genaamd, de elec- tronen. Om nu deze deeltjes te bin den zit er veel energie in zo'n atoom, maar voor de atomen van de verschillende elementen is niet evenveel energie nodig om de deeltjes in de kernen te binden. Wel kan men stellen, dat in de verschillende elementen de atomen zijn opgebouwd uit dezelfde deeltjes. Het aan tal van elk der deeltjes be paalt in feite met welk ele ment men te maken heeft. Samensmelten Kernfusie. Hierbij wil men verschillende atomenkernen Het lektesten in de Machinefabriek II van W.F. Uiterst secuur werk in Machinefabriek laten samensmelten. Bij sa mensmelten van bepaalde kernen, kan energie vrijko men. Het gaat er wel om dat de energie, die men eerst moet toevoegen om het pro ces op gang te brengen ge ringer is, dan de energie, die vrij komt. Men diene zich dan het vol gende te bedenken: alle ster ren aan de hemel zijn zeer waarschijnlijk uit kernfusie ontstaan. Zo ook onze zon, zonder welke er geen leven op onze planeet mogelijk was. Elke vorm van energie op on ze planeet kon gevormd wor-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 12