11 Grondstoffen voor een toe komstige fusiereactor zijn 2 protonen, 2 neutronen en 2 electronen. Er zijn ook weer isotopen mogelijk. Wat gebeurt er nu op de zon? Heel eenvoudig gezegd: door die ontzettend hoge tempera turen gaan de atomen zich vreselijk snel bewegen, de electronen raken zelfs los van de kern, de atomen ioniseren zegt men dan. Dit maakt het mogelijk dat de verschillen de kernen in botsing komen. Maar omdat de protonen in de kernen positief geladen zijn, moet er een zodanige snelheid worden bereikt, dat de afstotende werking over wonnen wordt. Dat kan. Maar zal men opmerken. Als men bij kernfusie die tempe raturen wil bereiken, is er geen metaal tegen die hitte bestand. Dat is juist. Truc Er is een truc op bedacht. Op de torus die wij vervaardigen, brengt WF RDM Alg Wtb. koperen stroomgeleiders aan. De daardoor te leiden electriciteit wekt een mag netisch veld op waardoor het geïoniseerde plasma in een snelle beweging wordt ge bracht etc. Wat men wil be reiken is dus dezelfde reac tie als op de zon, gevangen in een magnetisch veld. Maar zo ver is men nog lang niet. Wanneer de huidige proeven, die ook in Amerika, Japan en Rusland worden genomen, slagen is de reac tie in een onderdeel van een seconde te bereiken. Om tot een „zonnetje" op aarde te komen heeft men wellicht nog twintig jaar no dig. Het onderzoek spitst zich toe op vier fasen, fase één is achter de rug, fase twee goeddeels en nu staan we aan de vooravond van fase drie, waaraan de WF RDM Alg. Wtb. dus ook zijn aan deel levert. De laatste fase is fase vier. De faseringen hebben voor een zeer groot deel betrekking op de be reikte of de te bereiken tem peraturen: voor fase 3: 10.000 000 - 20.000.000° en voor fase 4: 30.000.000 - 100.000.000 Zeewater den door de heilzame invloed van de zon. In feite is het leven mogelijk door kernfu sie, een op de zon continu plaatsvindend proces. Waterstof Bij fusie gaat men onder an dere uit van het allerlichtste atoom: waterstof, bevattende 1 proton en 1 neutron! Hier uit zijn sterren ontwikkeld. Onder bepaalde omstandig heden kan namelijk het iso toop van waterstof Deuterium ontstaan: 1 proton, 1 neutron en 1 electron, zware water stof. Bij zeer hoge tempera turen, zoals op de zon kan door „botsing" van de Deu terium kernen versmelting tot helium plaatsvinden waarbij onder andere veel energie vrijkomt. Nog een isotoop van water stof is Tritium: 1 proton, 2 neutronen, 1 electron. Onder de omstandigheden op de zon zou via het versmelten van Deuterium met Tritium ook helium kunnen worden gevormd. Het helium atoom bestaat uit Het door ons vervaardigde draagstel Precisie: Een eerste vereiste

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 13