WF brandweer Puntl: veiligheid 19 In de laatste W.F.brief en in enkele korte verslagen van de OR-vergaderingen hebt u kunnen lezen, dat er vragen zijn gesteld over het hoe en wat van de vrijwillige W.F.- brandweer. Omdat ik het ge voel heb, dat de vragen zijn gerezen door angst voor het tekort aan beveiliging in ge val van brand, wil ik probe ren, middels deze kleine uit eenzetting die angst wat weg te nemen. De W.F.-brandspuit, reeds 20 jaren een stuk gereedschap dat vertrouwen inboezemde, begon in het afgelopen jaar, nukken te krijgen. De lage- drukpomp en de motor, die praktisch geen kilometers heeft gemaakt, verkeren nog in prima staat, maar de hoge drukpomp en de tank, waar uit deze zijn water aanzoog, bleken plotseling goed ver sleten te zijn. Dat is natuur lijk niet zo vreemd, wanneer men bedenkt, dat van de 100 brandjes er 99,5 werden en worden geblust met, onder hogedruk verneveld water en dat het water veelal uit onze haven komt en dus goed brak is. Gevolg: 't materiaal van de tank is thans als een mei blaadje zo dun en de gaten vallen er in. Ook in het bestand van de vrijwillige brandweerlieden vielen gaten, niet door aan tasting van brak water, maar door vergrijzing. Zo groot waren die gaten, dat zij door het aanbod van jonge spuit gasten niet konden worden gestopt. Bij navraag en wer ving bleek, dat er wel be langstelling bestaat bij de Wiltonnezen, die nog lang niet aan vergrijzing toe zijn, maar dat zij zich pas willen melden, wanneer zij, als er brand is, ook worden inge zet. Alleen oefeningen mee doen en bij brand niet inge zet worden, vinden zij, en te recht, niet zo aantrekkelijk. "Nou", hoor ik u, lezer, brommen, "waarschuw die kerels dan als er brand is." Ja, maar "daar zit 'm nou net de kneep." Stel brandweerman X werkt op een boot op plaats 31. Zijn baas heeft zijn kantoor in het Centraal Dokkantoor en de brand is in dok 8. De centrale post belt de baas en verzoekt hem X te willen (la ten) aanzeggen, dat er brand is in dok 8. Als de bood schap X heeft bereikt, gaat hij op weg naar dok 8. U voelt het wel, het geheel wordt een zaak van "brood en koffie mee, voor onder weg." Daar gaan we nu wel veran dering in brengen. Er komen z.g. "Piepertjes". Eén druk op de knop in de centrale post en de man is gewaar schuwd. Hij luistert enkele sekonden en dan zegt het piepertje: "Brand in dok 8." Dat scheelt wel even wat in tijd. Zijn brood kan hij dan alvast thuis laten. We zoeken nog naar mogelijkheden, waardoor ook de koffie niet meer mee hoeft. Verder gaan we ook een nieuwe autospuit aanschaf fen met alleen een hogedruk pomp. Bij de oude vertrouw de spuit halen we alles wat met hogedruk te maken heeft, eruit. De ruimte die we dan krijgen, richten we in als "gereedschapswagen". De lagedrukpomp blijft ge handhaafd, voor het geven van grote sloten water, als dat nodig is. Bovendien kun nen we die spuit gebruiken voor opleidingsoefeningen. Want opleiden gaan we. In nauwe samenwerking met de Gemeente Brandweer. Elke brandweerman komt in de gelegenheid om brandweer diploma's te behalen. Brand wacht 2e klas, Brandwacht 1e klas, Hoofdbrandwacht; maskerdrager en misschien zelfs in de toekomst voor en kelen nog wel een duikers diploma. We gaan proberen 3 groep jes van bijv. 6 man te forme ren. Bij voorkeur mannen die regelmatig een nachtweek hebben. Met de bedrijfslei ding gaan we dan bespreken of het zo is te regelen, dat elke week zo'n groepje in de nacht zit. Dan zijn we dus zowel op de dag als's nachts verzekerd van een eenheid terzakekundige brandweer lieden. ledereen krijgt een "piepertje" en de reikwijdte is zodanig, dat we de Schie dammers en een gedeelte van de Vlaardingers ook thuis kunnen oproepen. Om dit hele geval goed op poten te kunnen zetten, kun nen we nog best een paar potige jonge kerels gebrui ken. En als we daarbij dan bijv. een paar branders, een paar lassers, een paar kraan machinisten en electriciëns zouden kunnen hebben, en nog mooier, een stel EHBO- ers, dan meen ik dat de vrij willige W.F.-brandweer in de toekomst, wanneer dat on verhoopt nodig zou zijn, een hele bijdrage zou kunnen le veren voor de veiligheid van ons bedrijf en van allen die daarin werken. Ik dacht dat er heel wat mankracht en energie wordt verbruikt aan minder belangrijke dingen. Als u dat ook vindt, lezer, ga dan eens praten, met de huidige W.F.-brandweercom- mandant, J. Valk. Hij heeft zijn kantoor bij de afdeling Beveiliging. Wacht niet te lang, want het aantal, dat hij nodig heeft, is beperkt. J. van Vliet (Chef Beveiliging) EEN VAKMAN IS EEN VEILIGE WERKER! Een vakman, ongeacht het vak dat hij uitoefent in onze Wilton-Fijenoord gemeen schap, herkent u onder an dere aan het volgende: Hij: neemt geen onnodige risi co's en voert opdrachten uit volgens de gegeven instruc ties; houdt zich aan alle veilig heidsvoorschriften en waar schuwingsborden; informeert bij zijn chef of an dere deskundigen als hij iets niet (precies) weet; gebruikt het juiste gereed schap en de juiste uitrusting, past ze doelmatig toe en werkt niet met gereedschap dat niet (meer) aan de veilig heidseisen voldoet; zet geen machine of appa raat in werking zonder dat daarbij de aangebrachte be veiligingen goed zijn ge plaatst en het zeker is, dat hijzelf en anderen geen ge vaar lopen;

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 21