5 zoals voor de man die de atoombom uitvond Het moest namelijk mogelijk zijn de gedachten van een mens te lezen, door bepaalde hersengolven te registreren. Dat gebeurde in de praktijk allang, zij het voor andere doeleinden. Ik wilde iets an ders; ik wilde de plaatjes zien die de oude man zag, als hij sterk gericht nadacht en de ogen erbij sloot. Ik wilde zijn verleden zichtbaar maken. De gedachte verrukte me to taal. Ik zou kunnen beschrij ven of fotografisch kunnen vastleggen wat hij waarnam. Ik zou TV- of videosignalen van zijn hersenen kunnen op nemen en die vastleggen op een beeldscherm. Zo eenvou dig was het! Een simpele zaak van VIDEO-signalen. Thuis gekomen, begon ik on middellijk te experimenteren. Ik las de belangrijkste studie boeken over hersenonder zoek door middel van elek- tronika, en raakte er steeds De versterkers veranderde ik of paste ze aan. Het stonk in die dagen naar soldeer en zoutzuur in mijn kamer. Ik werkte langdurig, als beze ten, dag in, dag uit, at weinig of niets en wist na veel ex perimenten de gevoeligste plekken op mijn hoofd te pak ken te krijgen. Ik leerde al snel bepaalde gedachtenpa- tronen onderscheiden, en als ik me konsentreerde op één punt, werd het beeld veel rustiger. Soms, als ik doodstil zat als ifijopvr mooie OMde muziek Uitkomt. meer van overtuigd op de goede weg te zijn. Via een kennis in het zieken huis wist ik toegang te ver krijgen tot het lab, en daarna besprak ik mijn idee met een chirurg, die er veel interesse voor had en me beloofde alle inlichtingen te geven, die ik nodig zou hebben. Van mijn laatste centen kocht ik een smak elektronisch materiaal, leende hier en daar wat en begon mijn eigen gedachten- patroon op te pikken en op een scherm te zetten. een fakir in meditatie op zijn spijkerbed, leek het beeld even te synchroniseren, om daarna vrij plotseling niets anders dan lichtflitsen, ver warde lijnen, spaghetti en ruis te zien te geven. Ik gaf het niet op. Ik kón eenvoudig niet, gefascineerd als ik was door de dingen die ik waarnam. Wel blies ik tientallen IC's op, en molde ik transistors als pindanoot jes uit een zakje; soms liet ik de zekeringen springen en zat ik in donker, om nog maar

Wilton Fijenoord Nieuws | 1975 | | pagina 7