8 Insigne voor de heer Etman werk altijd uit het goede hout gesneden". Een stellingmaker had ook de nodige ervaring in diverse afdelingen opgedaan. ,,U heeft zich ook bezig gehou den met diepgangs- en schoorsteenmerken, de na men op de schepen enzo voort. Het stellingmakers- werk betekent een grote ver antwoordelijkheid. Privé zet u zich intensief in voor uw medemens". Een ijzerwerker was in de voetsporen van zijn vader ge treden. „Die heeft ook bij WF gewerkt. U houdt in de reparatie erg van dat impro viseren, de snelheid en het oplossen van problemen. Een fijn vak, dat altijd zal blijven bestaan". Nagelheeter En dan een perser die als nagelheeter was begonnen. Een beroep, dat al was uit gestorven, vóórdat de nieuwe spelling zijn intrede deed. Dus heeter nog met twee ee's. ,,U heeft dat werk nog met de hand gedaan". De heer Van der Vorm gaf een hele uiteenzetting over dit beroep. „Maar nu bent u alweer zes tien jaar perser. Een vak, dat niet uit een boek is te leren. Ook een vak, dat nooit zal ondergaan". Een ijzerwerker was ook als nagelheeter begonnen. „Nu heeft u zichzelf als ijzerwer ker naar een niveau weten op te werken waardoor men u moeilijk werk kan toever trouwen". Tot een stoker zei hij: „U bent nog lasser geweest, maar u bent overgegaan naar de Technische Dienst. Dat de temperatuur hier, die toch mede de sfeer bepaalt, zo behaaglijk is, hebben wij aan u te danken". Het branders- beroep beoordeelde de heer Van der Vorm als sensatio neel. „Als er een verkreukeld schip voor reparatiewerk zaamheden binnenkomt, schiet de brandersploeg er meteen op af. Het is dan met een een soort inferno, overal vuur. In een mum zijn dan de kapotte delen weg, zodat de nieuwe secties eraan ge bouwd kunnen worden". Een werkvoorbereider/plan ner met een goed stel her sens was als ijzerwerker be gonnen. „Maar behalve een goed verstand beschikt u over doorzettingsvermogen, ijver en acuratesse, waardoor u terecht kwam in de werk voorbereiding. Overigens lie pen wij daarmee duidelijk op andere werven vooruit, toen we ermee begonnen". Humor In de sfeer van vriendschap kwam ook de humor aan bod tijdens het toespreken van een zeer gewaardeerd onder nemingsraadslid. „Ik mag nu praten zonder onderbroken te wordenU houdt niet van lange verhalen, maar van spijkers met koppen. Het paard staat bij u kort voor de wagen. En dat kan soms best eens goed werken. In de werkvoorbereiding toont u altijd duidelijk uw gevoel van kameraadschap". Een koker/hakker was ook eerst nagelheeter geweest. „U werd toen slijper. Het gut sen is erbij gekomen. Alle maal nieuwe technieken. Maar de kern van het vak blijft bestaan. U staat ook al tijd voor anderen klaar". Via de Bedrijfsschool was een projectbaas bij WF in dienst gekomen. „De school is een goede zaak. Velen komen door deze instelling in het bedrijf terecht". Een ketelmaker begon in de Nieuwbouw. „Als ijzerwerker. Daarna ketelmaker in de Re paratie. Dat is heel wat an ders. U bent iemand met veel interesse in het werk". Transport Een oud-ijzerwerker is nu assistent-projectbaas. „U hield van het transport. Al vóórdat u bij WF kwam werk te u daarin, al 28 jaar. Nu zorgt u er bij WF voor dat een en ander gesmeerd loopt". „En", zei de heer Van der Vorm tegen een electrisch lasser, „u begon ook op de Bedrijfsschool. Drie maan den. Zo was het toen. Daar na meteen het bedrijf in. Maar u is een uitstekend vakman geworden". Een magazijnbediende: „U heeft nog meegewerkt aan die Franse tankers als ijzer werker in de Nieuwbouw. Een hele épisode! En dan in de vrije tijd: lid van de Vlaar- dingse Gemeenteraad en een biljartliefhebber!" En tot slot een afdelingsbaas. „In 1934 kwam u bij ons en ging toen weer een poosje weg. U weet van wanten. U doet goed werk op het be drijf met onze buitenlandse werknemers. Dat is weer wat anders dan waarover in de Nederlandse samenleving wordt gesproken en geschre ven Een hartelijke felicitatie

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 10