1 "Vooruit denken in het bedrijf door team van medewerkers voor grotere flexibiliteit en langer voortbestaan" Praten met Prof. dr ir J. D. van Manen van het Neder lands Scheepsbouwkundig Proefstation in Wageningen betekent in feite luisteren naar diepgaande beschou wingen van een man met een wereldwijde blik. Een wetenschapsman, die zijn technische, bèta-wetenschap combineert met een aantal alpha- of gedragsweten schappen. Na aan zijn hart ligt vooral het in praktijk brengen of het verweven van de zuiver technische wetenschappelijke elementen met de gedragingen en de uitingen van de mens. Voor wat dat laatste aqngaat, zo wel bekeken vanuit economisch- als mentaliteitsstand punt. Een en ander gepaard aan sterk vooruit denken, gericht op technische vervolmaking en nouveauteiten en evenzeer op universitaire opleidingen, daaraan verbon den vervolgcursussen om bij te blijven in het vak en daarbij verdisconteerd de ontwikkelingen in de wereld met betrekking tot algemene, sociaal-economische ont wikkelingen en het marketing gebeuren. Wij hadden met hem een gesprek over dit soort zaken, inhakend op een lezing, die hij in oktober tijdens de decanendag van de Metaalbond Rotterdam op onze werf hield. Een verslag ervan werd in het oktober nummer van het WF-Nieuws gepubliceerd. Nu drukken wij af het interview met Prof. Van Manen. Vp \&o>ö v Prof, dr ir J. D. van Manen Het scheepsbouwvak evolu eert constant. Dit komt mede door de offshore-activiteiten? Dat vergeet men soms wel. Als zich een teruggang af tekent in de scheepsbouw, dan is dat niet helemaal waar. De offshore-activiteiten betekenen complementair werk voor de scheepsbou wers. De natte mijnbouw zou trouwens niet mogelijk zijn zonder inbreng van de scheepsbouwers. Het is ook niet juist om te roepen, dat het in deze tak van industrie zo slecht gaat. Als iedereen dat gaat zeggen, wordt het waarheid en zet zich de teruggang in heviger mate voort. Hier in Nederland moe ten wij beseffen, dat wij geo grafisch zo ontzettend gun stig liggen: ook voor wat be treft de offshore-activiteiten. Misschien zijn de scheeps bouwers in het verleden niet wakker genoeg geweest. Bo vendien heeft ons volk de mentaliteit om van een geïn vesteerde gulden zo snel mo gelijk het rendement te willer\ terughalen. Men moet met dit soort activiteiten op veel lan gere termijn denken. Er gebeurt toch wel het een en ander? Gelukkig wel. Onze inbreng in de offshore-industrie is niet gering. Wij kennen de zee, de ruwe zeeën bij uit stek. Denk maar aan de Ne derlandse sleepvaart. Denk ook aan de know-how en het vakmanschap in de Rotter damse haven. Aan de initia tieven daar, aan het aan wezige en het potentiële on dernemingsschap. RSV heeft bijvoorbeeld een aantal jonge ingenieurs gezet op haar in novatieprogramma voor de offshore-industrie. Een pro gramma om tot ontwikkeling van booreilanden te komen. Om in een bedrijf tot een dergelijke aanpak te komen zijn onder meer nodig een brede visie van het manage ment en het kapitaal of de middelen om zo'n organisatie te kunnen opbouwen. En dat zeg ik nogmaals: dit alles ge ografisch zo gunstig gelegen aan de Noordzee, een knoop punt van transportwegen, waar zich een groot deel van de internationale economie afspeelt. Offshore is een breed begrip? Het betekent veel meer dan alleen de olie- en gaswinning op zee. Je moet de zee bodem vergelijken met het land. Er bevinden zich even zeer bergen en dalen. De aardkorst onder water ver schilt in feite niet met dat deel ervan, dat zich manifes teert als land. Dat houdt dus ook in, dat die aardlagen onder water dezelfde minera len en ertsen bevatten. Er zullen derhalve nog onvoor stelbare bodemschatten aan wezig zijn. Het is de natte mijnbouw, die zich erop toe legt deze te winnen. We staan aan de vooravond van de mogelijkheden. Men moet zich daarbij voorstellen, dat het aardoppervlak onder de oceanen beduidend groter is dan dat van het land. Ver is men al gevorderd met het winnen van olie en gas uit zee. We kennen de hoge stalen of betonnen construc ties, die als eilanden met hun poten op de zeebodem wor den gezet. Daarnaast in die per water de drijvende eilan den met verankering op hun plaats gehouden. In nog die per water wordt met boor- schepen gewerkt. En in het allerdiepste water met sub marines" (onderzeeboten). De Amerikanen lopen met deze laatste techniek voorop en hebben al resultaat ge boekt op grote diepte. Deze techniek is ook nodig om te komen tot exploratie en vooral ook exploitatie van de andere bodemschatten in de zeebodem. In dit verband is het juister om te spreken over ocean-engineering dan over offshore-industrie. Het eerste begrip is veel breder. De vlag dekt de lading meer. Het gaat om enorm grote ge bieden met immense hoe veelheden aan grondstoffen. De scheepsbouwers zijn van betekenis bij dit werk? Deze zijn onmisbaar. Er zit allemaal maritiem werk aan vast. Het tewaterlaten van grote constructies vanaf bar ges bijvoorbeeld. Speciale technieken van tewaterlaten van bepaalde constructies, het verslepen ervan, het kan telen vóór of na het versle pen, het neerzetten op de locatie, waar de betrokken constructie dienst gaat doen. Allemaal maritiem werk. Ook het leggen van pijpen over de zeebodem, een gigan tische toepassing van mari tieme technieken onder wa ter: lassen, duiken etc. Het onderhoud van de betrokken pijpleidingen. Dan krijg je de terminals op zee, de grote overslagstations. Dat is als het ware een hoofdstuk apart. Ja, de bij Wilton-Fije- noord gebouwde Spar is er een voorbeeld van. Wij heb ben hier op het laboratorium veel met dit soort werkzaam heden van doen. Dat is uit concurrentie-overwegingen voor de diverse industrieën strikt vertrouwelijk werk. Maar in Nederland wordt er heel wat aan deze technie- Talrijke personeelsleden en oud-werknemers deden ons hun beste wensen toekomen voor het nieuwe jaar. Daarvoor zeggen wij een ieder hartelijk dank. Directie

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 3