2 Opstelling van een stel overlappende schroeven" met bijbehorend achterschip en roer. (Scheepsmodel vacuümtank N.S.P.) ken gedaan. Verankerings methoden zijn hier ontwik keld en de krachten, die erop inwerken zijn onderzocht. Ook zijn ontwikkeld verbin dingen onder water van de boei naar de opslagplaats en verankeringsmethoden van net schip aan de boei op di verse manieren. En die onderzoekingen gaan steeds maar door? Je kunt niet blijven stilstaan. Die onderzoekingen maken onderdeel uit van een totale evolutie. De kosten van bij voorbeeld een koopvaardij schip zijn zeer hoog. Het zijn dure schepen met hoge ver mogens, die wel het maxi male rendement moeten op leveren. Er worden proeven genomen of een bepaald type schip in werkelijkheid te ver wezenlijken valt, waarbij tij dens de proeven ook al sterk gelet wordt op de veiligheid, het milieu en het trillen. Een trillend schip betekent onher roepelijk economisch verlies. Deze facetten staan in het onderzoek voorop. Evenals bij een schip kun je voor een ander ingewikkeld maritiem project modellen in elkaar zetten. Om de verschillende alternatieven dan op hun economische waarde te toet sen moet je wel zorgen, dat de betrokken mogelijkheden worden vertaald in guldens. Mede daarop baseert de on dernemer toch zijn uiteinde lijke beslissing. Dat is voor hem duidelijke taal. Voor wat de uitvoerbaarheid van een project en ook de veiligheid aangaat, vertalen wij dat voor offshore-projec ten in aantal werkbare dagen op die en die plek daar en daar in die en die situatie. Storm, ijsgang, stroming, jaargetijden en noem maar op. Het is dus een econo misch motief om het aantal werkbare dagen op te voe ren. Dit geldt voor de plat forms. Maar denk ook eens aan de supply- of bevoorra dingsschepen, die worden in gezet voor de overslag van goederen naar en ook wel van het platform. Er hoeft niet eens zo veel wind te staan om die overslag al te be moeilijken, laat staan bij een krachtige wind of storm. Een interessante problematiek, waarvoor wij zo veel mogelijk oplossingen trachten te vin den. Een ander voorbeeld is ook de overslag van olie of goe deren van een groot in een kleiner schip op volle zee. Die schepen maken verschil lende bewegingen en kunnen derhalve niet tegen elkaar worden gelegd. Men pro beert aan dit probleem wel het hoofd te bieden door de constructie van zogeheten drijvende kades, die tussen beide schepen in komen te liggen. Valt een vast eiland in de Noordzee, zoals Bos Kalis dat voorstelt, buiten dit be stek? Ten dele wel, maar zeker niet helemaal. Het bestieren van havencomplexen houdt niet op bij het punt, waar de rivier in zee uitmondt, maar strekt zich veel verder uit. Een on derdeel ervan maakt het bag geren uit. De baggertechnie ken ontwikkelen zich ook steeds meer. Dat is nodig om de vaarroutes in zee op peil te houden of nieuwe te creëren. Dat hangt weer sa men met de eisen, die het transport over zee stelt. Bij dat baggerwerk houdt men uiteraard zand over, waarmee men weer wat kan doen. Zo is men op het idee van dat eiland gekomen. Een oplos sing voor het overtollige zand als het ware. Zou men een dergelijk eiland willen verwe zenlijken met speciaal voor dat doel te winnen zand, dan zou dat nooit rendabel zijn. Nu kan het waarschijnlijk op een economisch verantwoor de manier. Zo'n eiland zou een bijzonder nuttige functie hebben. Er zouden milieu onvriendelijke industrieën op gevestigd kunnen worden. Of om aan het energieprobleem tegemoet te komen: een kweekreactor. De huidige, conventionele kernreactoren verslinden zelf te veel ener gie in de vorm van uranium, waarvan echt niet zo veel aanwezig is. Dat ligt bij een kweekreactor anders. Boven dien ontkom je op zo'n eiland aan de moeilijkheden inzake het koelwater. Je moet dan wel weer het transport probleem oplossen. De reac tor kan heet water of stoom leveren. Dat is niet te trans porteren, maar electriciteit daarentegen wel, via leidin gen over de zeebodem. Bij electriciteitstransport gaat echter een bepaald percen tage energie verloren: de lei dingen worden heet en staan warmte af. Daar is een oplos sing voor. Men denkt aan het volgende: uit zeewater is vrijwel onbeperkt waterstof te winnen. Dit gas kan men vloeibaar maken en gekoeld per schip transporteren. Men kan echter ook de eerder ge noemde electriciteitskabe's door buizen laten lopen, waardoor het vloeibare waterstof getransporteerd wordt. Deze vloeibare stof is zeer koud. Gevolg? Nauwe lijks energieverlies bij het transport van de electriciteit

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 4