3 ...Maritieme opleidingen in Europees verband... ("supergeleiding" door de lage temperatuur). Eigenlijk twee vliegen in één klap. Bovendien is er nog een an der belangrijk punt. Al zijn de uraniumhoeveelheden op het land niet zo groot, in zee water zitten wel grote hoe veelheden van dit element. Als men deze wint voor toe passing van kweekreactoren hebben we nog voor twee eeuwen energie. Het is jam mer, dat er vaak door on wetendheid zo veel weerstan den bestaan tegen kernreac toren. Onbekend maakt on bemind, ten onrechte, zoals de geschiedenis veelal heeft aangetoond. Er draait veel om het transport? Men dient niet te vergeten, dat 85% van het zeetransport energietransport is. En dit percentage zal eerder toe- dan afnemen. Dit mede om dat de natte mijnbouw toe neemt. Voor die activiteiten is energie ter plekke nodig, dus transport. En later tijdens en na de winning vindt er weer energietransport plaats. Er wordt nu eenmaal sterk in de Noordzee gepenetreerd. Men kan die activiteiten ver gelijken met de ontdekkings reizen uit de 17de eeuw bij voorbeeld. Denk aan Nova Zembla. Wat de tegenwoor dige duikers op de Noordzee presteren, daarvan hebben de meeste mensen geen weet. Dat zijn echte jongens van Stavast. U legt in uw benadering meestal de klemtoon op vier facetten. De eerste daarvan hebben wij nu globaal behandeld. De ocean-engineering. Voorts zijn van betekenis: het voor uit denken: de opleidingen en de research in de labo ratoria. Wat het vooruitdenken betreft breek ik altijd een lans voor het vrijmaken van een aantal mensen uit de productie in de bedrijven. Niet alleen voor innovatie, maar voor het nog verder in de toekomst den ken. Dit kan alleen bij een principiële beleidsbenadering op dit punt. Het topmanage ment moet erachter staan, maar ook de ondernemings raad. Men moet niet de in druk krijgen, dat het om een paar kerels gaat, die achter hun bureau "ins Blaue hinein" kijken. Ik denk aan een team bestaande uit so ciologen, psychologen, eco nomen, technici. Een bunde ling van denkkracht, waarbij toepassingen van de betrok ken wetenschappen op de bedrijven moeten zijn inge steld. Het gaat om analyse ren, combineren, deduceren, abstraheren en de denkrich tingen exact en zuiver formu leren. Denkbeelden vergen vaak een enorme tijd eer zij in de praktijk worden verwe zenlijkt. Neem als voorbeeld de bulb- steven. Rond 1900 werd er al in Amerika het idee geleverd. Sommige berekeningen van toen gebruiken wij nu nog, maar hoe lang heeft het niet geduurd eer de bulb metter daad haar intrede deed? Het is niet een kwestie van vooruitdenken alleen. Ook de vervlochtenheid van de hogescholen, universitei ten, laboratoria en vooral ook de bedrijven zijn hierbij van belang. Ik kom zo nog te spreken over de opleidingen. Daarover heeft u uitgesproken meningen? Wij hebben al eerder gezien, dat het van belang is bij de natte mijnbouw, dat er zich geologen speciaal bekwamen in de kennis van de aard korst onder water. Ik zou ze natte geologen willen noe men. Zo ook natte mijnbouw- kundig ingenieurs etc. Aan te bevelen is daarom het doen instellen van de studierich ting maritiem ingenieur. Deze zou een "onderbouw" kun nen hebben van drie jaar, tij dens welke acht vakken wor den gedoceerd. Voor iedere "maritieme" student dezelfde acht vakken. Daarna een jaar, waarin men naar keuze nog maar vijf van de acht vakken doet en in het laatste jaar nog drie van de vijf. Het hele gebied is een maritiem gebeuren, dat vraagt om een brede opzet. Op het ogenblik is het zo, dat er opgeleid wordt voor scheepsbouwkun dig ingenieur. Dat zijn geen grote aantallen in Nederland. En overigens is het meeste onderwijs momenteel nog zo geregeld, dat men van recep tuur-onderwijs kan spreken. Een individu krijgt theore tisch onderwijs; voorgeschre ven volgens het boekje, als een recept; men levert als het ware modulen af. Dat is niet aardig als je het vanuit het standpunt van het indivi du bekijkt. Je wordt gras groen afgeleverd, geprogram meerd, je bent het tegendeel van flexibel. En om die flexi biliteit gaat het nu juist. Ook moet een student kunnen vonken, iets van hemzelf in brengen, een haardvuur zijn. Wij zouden hem tijdens zijn studie veel meer in aanraking met de industrieën willen brengen, een beetje inbed den. Dat neemt de kloof of "gap" tussen opleiding en praktijk wat weg. En dat op grote schaal. In Europees verband. Dat laatste door bijvoorbeeld internationale „post graduate" cursussen. Het maritieme gebeuren is immers mondiaal gericht? Daarop moet al tijdens de opleidingen van de maritieme ingenieur worden ingespeeld. Tussen de bedrijven en de laboratoria zouden afspraken moeten worden gemaakt om te komen tot zogenaamde „refreshment courses" of op frissingscursussen. Dit om de maritieme ingenieur in zijn wetenschap weer bij te spij keren. Het ophalen en uit breiden dan wel aanpassen van bepaalde opgedane ken nis is van uitzonderlijk be lang. Vooral in deze razend snelle tijd. De nieuwe ver worvenheden kunnen dan weer in de praktijk worden gebracht, waardoor het be drijf flexibel blijft. Want het bedrijf bestaat uit de mensen, die het vormen. Zijn of wor den die star, dan is het met het bedrijf ook snel afge lopen. Kunt u enige vakken uit het door u gedachte maritieme onderwijs aangeven? Dat zijn onder andere: werf- productie, ontwerptechnie ken, constructieleer, sterkte en trillingsleer, hydrodynami ca (belangrijk voor bijvoor beeld de vormgeving van schip en schroef), rederij- kunde en scheepsmachine-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 5