CjCirtiCiAfijv 2\j^j gebruik ■passeflrf gereedschap i Punt 1: veiligheid 14 PUNT EEN VEILIGHEID OOK BIJ HET GEBRUIK VAN HANDGEREEDSCHAPPEN Wij weten allen, dat er in ge reedschappen een zeer grote verscheidenheid bestaat en dat het niet te doen zou zijn hen in deze uitgave alle te be schrijven. Wat velen echter niet besef fen is, dat het verkeerd ge bruik van gereedschappen vele ongevallen ten gevolge heeft, waarvan de meeste van ernstige aard zijn. Wan neer gereedschappen ver keerd worden gebruikt of als ze ondeugdelijk zijn, kunnen zij niet alleen een gevaar voor de gebruiker, doch ook vaak voor anderen zijn. Hebt u nooit gezien, dat een schroevedraaier als hefboom werd gebruikt, de steel van een pijpentang werd ver lengd, een moersleutel als hamer werd gebruikt, een benzinelamp werd voorver warmd met een lasvlam, dat een steekbeitel werd ge bruikt als hakbeitel? Laat ik maar ophouden, deze mensen waren geen vakmensen, doch gereedschapmoordenaars. Er bestaat een gezegde: „Laat mij uw boekenkast zien en ik zal zeggen wie u bent." Zo kan men ook zeggen: „Laat mij uw gereedschap zien en ik zal zeggen of u een vakman bent." Laten wij enige gereedschap pen bespreken. Als u een bei tel heeft met een ronde kop en een zware braam en er opslaat met een hamer, dan kunt u er zeker van zijn, dat er bij het afketsen van de ha mer een stuk van de braam zal afbreken en dan is de kans groot, dat dit in uw hand terecht zal komen. Ik weet, dat het overbodig is en toch geef ik hiernaast een schets hoe het wel moet. Is uw schroevedraaier goed geslepen? Een ambtenaar van de arbeidsinspectie heeft eens de moeite genomen om gedurende ca. een jaar spe ciale aandacht aan schroeve- draaiers te besteden en zijn rapport luidde dat maar heel weinig exemplaren goed ge slepen waren. Een schroevedraaier moet in de grond van de sleuf van de schroef passen en moet van onderen even breder zijn dan van boven. Weet u, dat er zeer ernstige ongevallen door het uitschie ten van schroevedraaiers zijn voorgekomen? Een hamer is ook menigmaal de oorzaak geweest van een ongeval. De beschadigde kop kan ge makkelijk afketsen en op de hand terecht komen. Een gespleten of ingesleten steel is ook een gevaar voor u zelf of anderen. Was het te veel moeite om naar het ge reedschapmagazijn te gaan om de hamer om te ruilen of om zelf te zorgen voor een nieuwe steel? Onlangs is het voorgekomen, dat iemand een gebogen op pervlak van een werkstuk moest schoonvijlen, hij ge bruikte hiervoor een vijl met een niet op de arend passend heft, dat dus los zat. Met het terughalen van de vijf over het werkstuk hield hij het heft in zijn handen, de achterkant van de vijl schoot in de hoogte en de arend sloeg in zijn oog. De man is nu blijvend invali de. In het magazijn waren vijlen- heften voldoende aanwezig en zonder bon te verkrijgen. Een timmerman was bezig met een steekbeitel, ook hier zat het heft niet stevig op de arend, Bij het steken bleef de beitel in het hout zitten, hij hield het heft in zijn handen en door de reflexbeweging sloeg hij met zijn pols in de arend. Een electriciën gebruikte voor al zijn werk een geïsoleerde combinatietang. Toen hij eens een onder spanning staande draad moest doorknippen, kreeg hij een gevoelige klap; gelukkig zonder ernstige ge volgen. De isolatie van de tang bleek beschadigd. Het had hem ook zijn leven kun nen kosten. De geïsoleerde tangen zijn uit veiligheidsoogpunt niet erg aantrekkelijk. Men moet ze in ieder geval alleen voor werk onder spanning gebruiken. Voor algemene werkzaamhe den moet een ongeïsoleerde tang worden gebruikt en niet een geïsoleerde, want deze zou dan spoedig onbetrouw baar zijn. (In het algemeen kan de electricien beter een rubberplaat van ongeveer 40 x 60 cm op de vloer leggen. Ook door uitgesleten of in gescheurde moersleutels zijn menigmaal ongelukken voor gekomen zelfs met dodelijke afloop. Denk maar eens aan de gevolgen van een uitschie tende of brekende sleutel, als u op een stelling of ladder staat te werken! Ik zei reeds, dat ik maar en kele voorbeelden kon geven. Het zal wel genoeg zijn om u te doen beseffen, dat er niet alleen een goede raad ligt in de slagzin: Zorg goed voor uw gereed schap! Het is meer dan een goede raad; het is een dwingende eis! Kijk het gereedschap eens na! Hebt u er misschien al eens een ongeval mee op gelopen? Hebt u er al eens een ongeval door in uw om geving gezien? Laat dat u dan een aansporing zijn het goed in orde te brengen of zo nodig te vernieuwen. Veiligheid op het bedrijf is zekerheid voor het gezin! A.P. ZOMERTIJD MAAKT VERKEER MISSCHIEN BEETJE VEILIGER Zomertijd, waarvan de invoe ring mogelijk al in 1977, maar toch zeker in 1978 valt te verwachten, maakt het ver keer misschien een beetje veiliger. De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SOW) in Voorburg heeft dat eens op verzoek van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) nage gaan, omdat het een interes sante vraag is in hoeverre de veiligheid op de weg verbe terd zou kunnen worden doordat men in de zomer lan ger bij daglicht kan rijden. Zomertijd is elk jaar de klok tussen half april en half sep tember één uur vooruit zet ten. Ons land kende al van 1918 tot 1945 zomertijd. Na het einde van de Tweede We reldoorlog kreeg het pro bleem van de landbouw en met name dat van de voed selvoorziening zo'n grote prioriteit, dat met het vertrek van de bezetters ook de zo mertijd werd afgeschaft. Bezwaren In de jaren twintig en dertig waren er overigens telkens tevergeefs wetsontwerpen bij het parlement ingediend, op gesteld onder druk van de boeren, om de zomertijd om zeep te helpen. De roep om herinvoering van de zomertijd kwam pas in de jaren zestig weer opzetten en is sindsdien steeds grote ge worden al zijn er nog wel bezwaren daartegen in de land- en tuinbouw en de ver voerswereld te horen. Op de conferentie van Euro pese verkeersministers in Pa rijs heeft minister drs. T. E. Westerterp van Verkeer en Waterstaat onlangs sterk ge pleit voor de terugkeer van dat „extra" uur daglicht in de zomer. De Nederlandse Spoorwegen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 16