Zeeën van vrije tijd vullen met creativiteit Het artikel over het afscheid van de gepensioneer den gepubliceerd in ons vorige nummer WF-Nieuws onder de kop „Anderhalve eeuw bewust bouwen aan WF-sfeer", was voor de heer H. Ulrich, oud werknemer, wonende Gordelweg 228 in Rotterdam, aanleiding om ons een briefkaart te sturen met een uitnodiging eens bij hem aan te komen. Hij wilde ons vertellen over de soort van activitei ten, die een gepensioneerde zoal aan de dag kan leggen. De heer Ulrich (74) is ongeveer 9 jaar geleden ge pensioneerd. Hij trad op onze voormalige werf te Delfshaven als ijzerwerker in dienst en werd spoe dig tewerkgesteld in de afdeling Onderhoud. Zijn bekwaamheid kwam spoedig van pas bij de afde ling Geschut. Resultaat: regelmatig werk in Den Helder, alsook uitzending naar Bofors in Zweden. De heer Ulrich is een energieke verschijning en één van die persoonlijkheden, die werkelijk van alle markten thuis zijn. Een millimeter dik aluminium autogeen lassen was voor hem bijvoorbeeld geen probleem. In totaal heeft hij tot aan zijn pensionering 14 jaar bij ons bedrijf vertoefd. Daarvóór is hij nog waterstoker geweest. Ook het ambacht van smid heeft een belangrijke rol in zijn loopbaan gespeeld. Het gesprek dat wij met hem hadden, drukken wij hierbij af. 13 H. Ulrich tijdens pensioen Een fraaie verzameling stenen "Kijk, hier heb ik mijn ver zameling stenen". Voor ons staat een forse kast, waarin keurig en systematisch ach ter glazen schuifdeuren een grote collectie van allerlei steensoorten ligt uitgestald, die ons door de heer H. Ul rich wordt getoond. "Het zijn zeker wel 300 ver schillende soorten. Dit bij voorbeeld is een sneeuwvlok obcydyaan, een soort lava glas afkomstig uit een vul kaan. En daar ligt een stuk gekristalliseerd zwavel. Ziet u de typische zeskantige vor men ervan? Die vind je tel kens weer terug. Kijk maar eens naar dit stuk kwarts. Iets bijzonders is deze steen. Daar zit een zogenaamde oervloeistof in, al miljoenen jaren oud". Grappend zegt hij: "Als je daar een druppel van zou drinken, zou je of wel het eeuwige leven heb ben, of je zou er zo geweest zijn". Hij vertelt vol enthousiasme over zijn hobby, die eigenlijk zomaar is ontstaan toen hij eens enkele fraaie stenen vond. Hierdoor geïnteres seerd is hij verder gegaan en nu heeft hij zich helemaal in deze materie verdiept. "Ik heb zelf twaalf boeken over stenen. Momenteel ben ik be zig een catalogus aan te leg gen van mijn eigen verzame ling". Zelf zoeken "Hoe ik aan al die stenen kom? Wel, ik ben al lange tijd lid van het Nivon, dat is het Nederlands Instituut voor ontwikkeling van natuurvrien den, dat zich niet uitsluitend tot Nederland beperkt. Als zodanig doe je veel kennis sen op, vooral ook in het bui tenland. In je vakanties ga je zelf zoeken. Je moet natuur lijk wel weten wat, maar daarvoor is het je hobby. Ik herken vrij makkelijk een be paalde steensoort. Die raap ik op. Een ander zou er wel licht een schop tegen geven. Van buiten is er niet altijd wat aan te zien. Ik heb eveneens contacten met amateurgeologen in het buitenland. Zij wijzen je de plaatsen waar je nog wel eens iets kunt vinden. Neem nu deze agaat, uit Duitsland. Zelf helemaal ge slepen en gepolijst, prachtig niet? Vroeger sleep ik zelf stenen. Nu niet meer, dat geeft hier te veel stof. Daar naast heb ik veel stenen ge kregen en ook gekocht. Er zitten heel zeldzame tussen, bijvoorbeeld deze agaat uit Brazilië". Het schittert ons als leek let terlijk en figuurlijk voor de ogen: amathist, agaat, opaal, robijn, tijgerogen, allemaal edel- en halfedelgesteenten, doch ook andere steensoor ten. "Hier ziet u druipsteen, dat daar is koraal en geheel onderin heb ik fluoriet. Dat is lichtgevend gesteente. Des avonds verlicht ik dat met een ultra-violette lamp. De prachtigste kleuren zie je dan". Fossielen Maar behalve al dit fraais be zit de heer Ulrich geheel an dere voorwerpen, onder an dere schelpen en fossielen, waaronder versteende zee egels. "Zeer trots ben ik op dit stuk van een Sigillaria, een zegelboom. Het komt uit een Belgische kolenmijn. Het stamt uit het zogeheten car bon tijdperk. De ouderdom is zeker 250 miljoen jaar. En dan deze kleine steentjes, die heb ik zelf gemaakt. Met een lasbrander smolt ik twee kleine stukjes steen. Dan een stukje ijzerdraad erin en op nieuw smelten totdat er een druppel van afvalt. Het resul taat ziet u hier. Niet elk ge steente is er geschikt voor. Je moet weten wat je neemt, maar dat is mijn geheim", zegt hij lachend met gepaste trots. Dan wijst hij plotseling naar de muur. "Schilderen doe ik ook. Zo'n anderhalf jaar ge leden ben ik daar mee be gonnen. De lijsten eromheen maak ik eveneens zelf". Schilderen en tekenen: ook een hobby

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 15