«Blijvende waarden laten wel veranderende situaties en omstandigheden toe» 6 Ir O. J. van der Vorm bij jubilea "Vakken als scheepsbouw, reparatie en algemene werk tuigbouw zullen altijd blijven bestaan. Alleen inhoudelijk zullen zij veranderen, evolu eren, zoals het hele leven dat doet". In zijn toespraak tot de jubi larissen met een 40-jarig en een 25-jarig dienstverband op vrijdagmorgen 27 februari jl. in de kantine Hoofdkan toor zette het lid der directie, de heer ir O.J.van der Vorm, het thema centraal: optre dende veranderingen door de tijd en behouden van vaste waarden in hetzelfde tijdsbe stek. "Er zijn waarden in het leven, die altijd dezelfden blijven. Net als het strand. Als je nu een strandwandeling maakt, ziet dat er ongeveer hetzelf de uit als in de middeleeu wen. De Delftlandse Hoofden buiten beschouwing gelaten. De zee en het strand zijn in principe inhoudelijk onveran derlijk". Ontwikkelingen "En", zo betoogde de heer Van der Vorm, "ook de men sen zelf veranderen niet zo zeer. De omstandigheden daarentegen wel. Ook de si tuaties, waarin de mens leeft, die zijn sterk aan verande ringen onderhevig. Men kan spreken van voortschrijden de ontwikkelingen". Hij maakte duidelijk, dat het een ondoenlijke zaak is om diep op alle levens van de jubilarissen in te gaan. "Wel wil ik benadrukken, dat u de kern vormt van het bedrijf. Het bedrijf waaraan u een be langrijk deel van uw leven wijdde en nog zal wijden. In deze moeilijke tijden wil ik mij niet te somber opstellen en meer de klemtoon leggen op het bewaren en uitbouwen van de goede sfeer in het be drijf. Deze werkt in positieve zin mee aan de goede naam van WF in de maritieme we reld, waarvan wij het met ons allen moeten hebben. In dat grote geheel, dat grote ge beuren heeft de naam Wilton- Fijenoord een goede klank". Thuisfront De heer Van der Vorm betrok ook de dames in zijn toe spraak. "De echtgenotes vorm'en het thuisfront, de steun van de mannen door hun meeleven gedurende hun Een kijkje in het vererend getuigschrift Persoonlijke toespraak van de heer Van der Vorm dienstverband. Dat betekent evenzeer het meebouwen aan onze goede naam, maar dan op indirecte wijze". Hierna ging hij over tot het houden van zijn toespraken tot de individuele jubilaris sen. Een werkvoorbereider had een harde leerschool doorlo pen. "Als jongste bediende begonnen, toen bed rijfs- school, koperslager-fitter. Maar u ontplooide uw ener gie ook op de avondschool en u bent thans een vraagba ken voor velen in het bedrijf". "U bent een man van de bre de basis". Dit hoorde een muzikale groepsleider werk voorbereider, die in zijn vrije tijd in het Schiedamse kerk koor zingt. "Als ijzerwerker aangevangen, toen ketelma ker, calculator en daarna de Apparatenbouw". Hout "Hout heeft in ons werfge- beuren een andere plaats in genomen door de verande rende situatie in de scheeps bouw". Een afdelingsbaas houtbewerking kon dat be amen. "U klom op en leerde vooral de fijne kneepjes van het machinale houtbewerken beheersen". "U bent al de vierde genera tie van uw familie bij Wilton- Fijenoord in dienst". De heer Van der Vorm stond stil bij het belang van het overge ven van know-how in de scheepsbouw van vader op zoon. "Als constructeur groepsleider kwam u uitein delijk in de reparatie terecht. U begon echter in de nieuw bouw en doorliep vele ran gen en standen". Een con troleur doorliep de ijzeren scheepsbouw, was afteke- naar en ging zich daarna met het controlewerk bezighou den. "U heeft ook vele be sturende of leidinggevende functies in clubs op ons be drijf. Fijn dat er mensen zijn die dat willen doen". Terug "Terug van weggeweest". Een boorder was als nagel- heeter begonnen; had het bedrijf verlaten, keerde terug en werd boorder". Toen ver trok u weer om te gaan va ren, maar kwam toch op het oude nest terug om uw vak in de reparatie uit te gaan voeren. Heerlijk improvise ren". "Als een echte Hollan der moppert u graag", wist de heer Van der Vorm van een ijzerwerker. "Maar dat hoort erbij. Men neemt het van u omdat u erom bekend staat altijd uw collega's ter zijde te willen staan. In uw werk klom u op naar het echte vakmanschap, wat vooral een vereiste is voor het marinewerk: echt zalm- neuzenwerk!" Een ketelmaker werd gepre zen om zijn inbreng. "Door uw gezondheid moest u an der werk gaan doen. Maar u bent iemand met gevoel voor humor en dat is belangrijk. Daarnaast een liefhebber van de hengelsport". Vakman "Electrisch lassen was eerst uw werk, maar na uw mili taire diensttijd ging u over naar de afdeling buitenbank werkers reparatie: een goed en ijverig vakman. Ook een

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 8