9 vervangen door container schepen en bulkcarriers. Het survey vindt plaats onder toezicht van de inspectie- en classificatiebureaus en onze eigen zeilmakerij en tuigerij. De Tuigerij ontplooit echter meer activiteit dan genoem de alleen. Praten er over be tekent voor een leek duidelijk uitbreiding van zijn woorden schat, ook tijdens het aan boord opsnuiven van de sfeer. Men heeft het over een hieuwjijn of hijstalie, het ach ter- of topjijn, over de sjor ringen voor de sloepen, over de olie- en dagtanken in de machinekamer en de draden voor de snelafsluitingen daar ter plekke. En dan deze: de neuswillen en de kontwillen (voor de preutse onder ons: achterwillen) van onze sleep boten, ook wel leguanen ge noemd, omdat deze touw- achtige beschermende laag het evenbeeld van een slang is. Draden Alles wat bij Wilton-Fijenoord met draden te maken heeft gaat door de handen van de Tuigers, die veel werk ver richten op de tweede étage van Timmerwinkel. Ietwat ver scholen, een beetje uit het gezicht: gezamelijk een hech te gemeenschap vormend. "Dat moet ook", toont Molen dijk. "Kijk, hier buiten, op het schip ben je met een ploegje van vier man bezig, moet je die ene daar in die twintig meter hoge mast zien, wijd beens één been op de mast, het andere op een spier en dan met twee handen wer ken. Je moet geen angst heb ben. Je moet op elkaar kun nen bouwen. Roepen naar elkaar kan niet: de afstand en veelal de herrie maken dat onmogelijk. Wij doen het allemaal met haarfijne hand gebaren. Maar dat gaat niet in één keer. Je moet op el kaar ingespeeld raken". On derwijl bedient hij al geba rend naar de top van de mast een winch. De mannen leg gen de laatste hand aan het karwei. "Dat werk is snel ge daan", meent De Ligt. "Ja, het heeft meegezeten!" Nog even volhouden: het bootsmanstoeltje is er bijna Zeppelins De afdeling verzorgt ook de bedrading van de werk- en zuurstofbakken, de zeppelins voor de schilders, de sleep- draden voor de sleepboten en ook de rekkers, althans het staaldraadgedeelte, dat aan het nylon stuk is gekop peld. De naam rekker is ont leend aan dit nylon stuk. "Want", zegt men, "de sleep boten vallen er niet altijd even zacht in, daarom moet de draad wat kunnen mee- rekken". Alweer een stukje prachtig vakjargon. Ook de eindverbindingen van de dra den van onze kranen worden door de afdeling verzorgd. "Maar het is de afdeling on derhoud, die de draden zelf inscheert". Het prettige van het werk is de teamgeest, die voel je als je in een bootsmanstoeltje hoog in de mast bungelt, het te ontplooien eige~ initiatief, de relatieve vrij ïeid. Daar staat tegenover: werken in weer en wind. "Wij scheiden er pas uit als de kranen niet meer werken". Zij staan hun mannetje, de medewerkers van de Zeilma kerij en de tuigerij. Dat is duidelijk. De zeimakerij/tuigerij heeft haar eigen domein

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 11