Baggermolen brengt haven op diepte Twintig jaar Ondernemingsraad bij Wilton-Fijenoord «Dankzij het gevolgde harmonie-model» 10 Onlangs is een aanvang ge maakt met het gedeeltelijk uitdiepen van de Delta-vor- mige slibput aan de haven ingang van onze werf. Ge deeltelijk omdat slechts dat deel gebaggerd is, waar ge woonlijk het meeste slib be zinkt. Over één of twee jaar wordt de hele put weer eens onder handen genomen. Deze slib put wordt ongeveer om zoomd door de dokken 8, 7 en 6, en aan de andere zijde door dok 4, de dokken 2 en 3 en het bouwdok. De bag germolen "Maasmond" van de firma Adriaan Volker bag gerde de put op een diepte van circa vijftien meter. Met behulp van "De Linge", eveneens een molen van Vol ker, zijn de dokputten van dok 2 en 3 op diepte ge bracht, respectievelijk tot tien en twaalf meter. Daarnaast gebruikte men een kraan met grijper om de in gangen bij de draaideuren van de dokken 6, 7 en 8 op diepte te brengen. Getijden De slibput dient om het slib op te vangen, dat als gevolg van de getijden met het wa ter wordt meegevoerd. Met het op diepte houden van de put vertragen we de aanslibbing van de dokput ten en ligplaatsen. De locatie van de slibput is aan de hand van modelproe- ven bepaald. Dit gebeurde al weer enkele decennia gele den: met behulp van het des tijds in de Noord-Oost polder aangelegde schaalmodel van de Nieuwe Waterweg. Bij proeven met dit schaalmodel is gebleken, dat met opko mend water in het gebied van de put een "neer" ont staat. Dit is een draaiende tegengestelde beweging van het water. Op die plek is de kans op neerslaan van het slib gunstig. Bovendien wordt met het tijdens vloed opko mende zoute water van zee het neerslaan van de met het water van de bovenrivieren meekomende slibdeeltjes be vorderd -"SR Haringvliet Sedert de afsluiting van het Haringvliet vindt in het aan onze werf grenzende gedeel te van de Nieuwe Waterweg een sterkere ebstroom plaats dan voorheen. Hierdoor kan de van zee komende "zout- tong" minder ver landin waarts dringen. Dankzij dit optredende ver schijnsel is de aanslibbing in onze haven, maar ook in an dere landinwaarts gelegen havens, in het algemeen sterk verminderd. De "Maasdam" baggert in de haven Het baggerkarwei werd snel geklaard en dat is geen won der. De "Maasmond" heeft een zeer grote capaciteit. De 43 emmers hebben een in houd van elk 1000 liter. De baggersnelheid beloopt 30 emmers per minuut. De bakken - die de modder afvoeren - met een inhoud van 900 kubieke meter zijn hierdoor in een half uurtje vol. "De Linge" is een kleinere molen. Deze heeft een em- merinhoud van 415 liter. 24 maart 1956 - 24 maart 1976 Hoe goed Schiedams burge meester Drs. A. Lems zich heeft ingewerkt in de Schie- damse sfeer en dan met na me in de werkwereld van Schiedams grootste industrie Wilton-Fijenoord, werd an dermaal bewezen door de hierboven geciteerde uit spraak. Hij deed deze tijdens zijn toespraak op het diner dat werd gehouden ter ere van het 20-jarig bestaan van de W.F.-Ondernemingsraad. Eerder in zijn toespraak had de heer Lems reeds gerefe reerd aan de order van de Indonesische Marine betref fende de 3 korvetten, die ge- Luisterend naar de heer Wilton lukkig weer nieuwbouwwerk op de werf brengt. De burge meester besloot met de le den van de Raad te felicite ren met hun voorzitter en de voorzitter geluk te wensen met deze Ondernemings raadsleden. Aan dit diner werd niet al leen deelgenomen door de 23 O.R.-leden met hun echt genoten, maar werd ook aan gezeten door de heer Van der Vorm en echtgenote. Net op tijd was hij teruggekeerd na een jachtige reis naar de West en Indonesië. Verder zagen wij de bedrijfsdirecteu ren en de voorzitters van de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 12