5 Het opspelden van de broche bij mej. Van der Kruit tine, dus achter dit stukje hout treft u ook een zekere spanning aan. Daar hoeft u zich echt niet in te vergissen". 50 jaar De heer Van der Vorm kon zich voorstellen, dat in de loop van de jaren, die de jubilarissen hier hebben doorgebracht, heel wat is ge beurd. "Er zijn er zelfs twee onder u met een dienstver band van 50 jaren en tien met een dienstverband van 40 jaren, terwijl de overige toch al 25 jaar achter hun naam hebben geschreven. Bij elkaar kom ik op 800 le vensjaren". Dat er in die 800 jaren het nodige is gebeurd, is een duidelijke zaak. Het is ook een goede zaak er iets van te zeggen. "Het gaat hier om een moment van bezinning, een terugblik met talloze per soonlijke herinneringen. Bij elkaar vormt dat een kli maat". "Gat" Hierna filosofeerde de heer Van der Vorm over de inhoud van het woord klimaat, zoals in de aanhef van dit artikel is vermeld. "Waar het het weer betreft, kunnen we stellen: het is midzomer heel warm. En de zon schijnt even stra lend als in onze harten. Daar waar men het woord als een periode-aanduiding wil ge bruiken, denken we aan het economtsche klimaat. Dit kli maat is niet zo best. Het geeft redenen tot zorg. We kennen de problematiek rond de Machinefabriek. De afde ling Nieuwbouw staat er be tter voor, maar tussen het mo ment van gereedkomen van de "Slesvig" en het daad werkelijke begin met de bouw van de korvetten, valt toch een duidelijk "gat" in de hoeveelheid beschikbaar werk. Het aantal orders voor de afdeling Reparatie is ook niet geweldig. Maar een en ander geeft nog geen reden tot "wanhoop". Hij wist nog een uitleg aan het betrokken woord te geven. "Het klimaat in de maritieme wereld, in de scheepsbouw. Dat heeft altijd "ups" and "downs" te zien gegeven. Nu hangt er een be wolkte hemel. Daarachter krijgt de zon toch weer een kans. Net eender als in het persoonlijk leven. Je moet er als mensen doorheen. Dat verlangt het leven nu een maal. En achteraf kun je meestal met een zekere blij heid op het voorafgegane terugblikken". Dank Hij dankte de jubilarissen voor hun langdurige inzet, waarmee zij zich aan hun werk hebben gewijd. "Over dag, maar vaak ook in de nacht. Geen geringe prestatie De heer Van der Vorm vond, dat de jubilarissen door de gememoreerde inzet en op stelling in het bedrijf voor een belangrijk deel een stem pel op het bedrijf hebben ge drukt. "En daarmee kom ik weer aan een uitleg van het woord klimaat. Het werkkli maat oftewel: de bedrijfs eigen sfeer bij Wilton-Fije- noord. Een sfeer alsof het een eigen familie betreft, waardoor wij ons als het wa re met een aparte kracht tegen tegenslagen kunnen weren. Wij hebben hierdoor een eigen soort huisstijl ont wikkeld, met humor en al. Dat is een goede zaak. Ik hoop, dat die eigen stijl bin nen het RSV-verband nog lang zal voortduren. Het is een fijne sfeer. Een kern van medewerkers als u met u al len vormt, heeft een belang rijk aandeel in die sfeer. Het is hier een fijn bedrijf, waar aan u, evenals ik, uw hart hebt verpand. Althans, dat hoop ik". Zoeklicht Hij vergat niet het zoeklicht te richten op de dames. "Zij leveren hun bijdragen door uw moeilijkheden thuis op te vangen. Zij werken op een indirecte manier mee aan de instandhouding van ons be drijf. Dit geldt evenzeer de dames, die hier wegens ziek te niet aanwezig kunnen zijn. Ik vertrouw erop, dat mijn woorden aan hen worden overgebracht". Hierna volgden de persoon lijke toespraken. Een metaaldraaier was al 50 jaar in dienst "Een halve eeuw: niet mis. U kwam als leerling en klom via de Be- drijfsschool uiteindelijk op tot een vakman, die het moei lijkste werk aan kan. Denk maar aan het draaien van de turbinerotoren. Bovendien beschikt u over de fijne eigenschap goed kennis te kunnen overdragen aan jongeren". Een ijzerwerker/aftekenaar was even lang in dienst: "Eerst als leerling ijzerwer ker. Toen aftekenen op de mallenzolder. Daar werden de lijnen uitgezet, waarop uit eindelijk de bouw van het schip werd gebaseerd. Dat werk vroeg een kleine kern van specialisten, die zich in zetten 'voor de speciale scheepstypen, die wij altijd bouwen. Zonder zo'n kern kan een werf niet bestaan". Nacht Hierna kwamen de "40-jari- gen" aan bod. De heer Van der Vorm tot een afdelingsbaas: "U begon als nagelheeter, een uitgestorven vak nu. En al 25 jaar in de nachtdienst. Een zwijgzaam mens van het type: geen woorden, maar daden. Heel goed". Ook een oud vak is dat van zeilmaker-tuiger. Een afde lingsbaas hoorde: "U begon als ijzerwerker, maar nu bent u al 28 jaar bij de toetsbank en gloeioven om materialen te testen. Wij zijn nogal zui nig, dus die toetsbank staat er al lang, al zeer Lang en wij kennen uw wens; een nieuwe bank, maar niet alles in één keer Een opbeurend woord tot een ijzerwerker met rugklachten kwam stimulerend over. "U laat zich niet teneerdrukken. U is een goed vakman ge worden. En in de vrije tijd knapt u van het kamperen en tuinieren toch steeds beter op, gelukkig maar Grapje "Wat ziet u in mij: een leeuw of een beer?" Een grapje tegen een afdelingsbaas uit de reparatie, die deze bees ten op zijn levenspad soms wel wil zien. "U leerde lassen toen dat nog als iets geheim zinnigs werd gezien. Al spoe- De heer Eykenboom wordt toegesproken door de heer van der Vorm

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 7