y 9 Eén van de ankers wordt aan boord gehesen De "Mammoet" voert de stinger aan bouwde "Sea Lion I". De laat ste is alleen groter. Beide schepen zijn eigendom van de Netherlands Offshore Company uit Delft. Het gereedmaken van de "Blue Whale" hield onder meer het volgende in: het in orde maken van de pijpenleg- apparatuur, .het aan boord brengen van haspels, reser- vedelen en dergelijke. Ook droegen wij zorg voor de ap paratuur, waarmee het schip werkt in verband met het op bouwen van olie-platforms in volle zee, het plaatsen van modules op die eilanden en het heien in de zeebodem. Kranen De rederij had uiteraard zelf evenzeer haar handen vol. Zij vulde het ruim voor het over grote deel met eigen kracht, waarbij de eigen kranen op het schip goede diensten be wezen, maar waarbij ook on ze drijvende kraan "Mam moet" zich niet onbetuigd liet. Denk daarbij slechts aan de 120 ton zware stinger van 48 meter lang. Een stinger wordt gebruikt tijdens het leggen van pijplei dingen op de zeebodem en vormt als het ware het laatste contactpunt met het schip, vóórdat de pijp voorgoed aan de zeebodem wordt toever trouwd. Genoemd apparaat voorkomt knikken van pijp leiding. Aanvoer Dat de "Blue Whale" zo werd afgeladen, was nodig omdat op de locatie, waar zij voor lopig een jaar gaat werken, het aanvoeren van materia len een probleem vormt. Zo nam zij liefst veertien re serve-haspels mee. Elke has pel met staaldraad weegt 65 ton. De "Blue Whale" heeft tien ankers en naast de ge noemde reserve-haspels voor elk anker eenzelfde haspel met een kilometer staaldraad er omheen. Op haar locatie aangekomen zorgt de haar terzijde staande ankerrunboot voor het uitzetten van deze ankers. Het zijn kerkankers met behulp waarvan het schip zichzelf tijdens het leggen van pijpen kan voortbewe gen, voortkruipen als het wa re. Opslag Veel van de meegenomen goederen lagen op ons ter rein langs de Wilhelminaha- ven opgeslagen. Wij hielpen tevens met het provisorisch zeevastzetten van de diverse spullen op het schip. Onze mensen, die zeer hard werkten, mochten gebruik maken van de uitstekende keuken aan boord van het schip. Men mag met enige overdrijving wel zeggen: zij werkten als paarden en aten als olifanten. Ondertussen is de "Blue Whale" al ver gevorderd op haar route, die door het Suez- kanaal gaat. De ankerrun boot en het bijbehorende be voorradingsschip gaan door het Panama-kanaal.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 11