"Kato" onderging dok- en verfbeurt in dok 8 Kar kan niet onderdoen voor mechaniek door kwieke kracht i 11 "Ergens ben ik schilder. En schilders? 't Zijn altijd arme lui geweest. Ik ken er één, die van armoede is gestor ven. Rembrandt heette hij, geloof ik. En wie heeft er hoger gestaan dan hij?" Zijn ogen twinkelen. Hij beziet <Je dingen afstandelijk, de heer P. Kranendonk ("dit jaar word ik 62"): in het leven en in het werk. Het zoeklicht staat op hem, omdat hij trouw zijn handkar over de werf voortduwend enige vraagtekens oproept. In deze tijd een handkar? Mankracht, waar je toch vaak mechanisatie ziet. Maar Kra nendonk weet dat in de loop van het gesprek haarfijn uit te duiden en blijf maar met je tengels van zijn kar af, want anders krijg je het met hem aan de stok. En flink ook! Er hangen niet voor niets kettingen met sloten, waar een brandkastkraker u tegen zou zeggen, aan zijn krakend vervoersmiddel. "Kijk, ik was twaalf jaar en werkte in die tijd nog lang niet bij Wilton-Fijenoord. Ja, nu heb ik al weer ruim dertig dienstjaren hier. Maar toen. Voor een tenger gebouwd ventje als ik was, was het de gewoonste zaak, dat de baas tegen me zei: hier heb je een paar centen en breng die handkar ("een andere dan deze") even daar-en-daar heen in Rotterdam. Op de hol helpt wel iemand je du wen. Nou, dat heb ik nooit erg gevonden. Ik vind het niet erg achter een kar te lo pen. Daarom moeten ze hem nu niet van me af willen ne men. Hij kost Wilton-Fije noord geen cent. En ik heb lol in mijn werk. Ik doe het met plezier". Delfshaven Hij is toch op zekere dag bij WF gekomen? "In Delfsha ven ja, als schilder op de schepen en voor het onder houd. Toen die werf moest sluiten, had ik het wel be nauwd, hoor. Ik vond het maar niets. Maar uiteindelijk heb ik het hier hardstikke goed. Toen Jan van Gemert In dok 8 onderging onlangs de 78.000 dwt. tanker van Koch Shipping uit Londen, "Kato" genaamd, een dok en verfbeurt. Tevens vonden werkzaamheden aan schroef en as plaats. Het schip was eigendom van de Noorse rederij P. J. Jensen. P. Kranendonk graag in actie De "Kato" in dok 8 geen snoepie hier met pensioen ging, hij is mijn voorganger, bood mijn baas deze baan aan een an der aan. Die wilde niet, die ging liever de dubbele bo dem in. Ik heb toen gevraagd of ik het mocht doen. Daar stapte de baas in. Ik wilde het werk in één keer onder de knie hebben. Weken lang heb ik 's avonds thuis zitten werken om die administratie te leren. Hier heb ik de boek jes: de stempels van de dou ane staan overal in. Nooit een klacht gehad, in al die jaren niet". Wat voor klachten zouden dat moeten zijn? "Dat zal ik even uit de doeken doen". Trouw aan zijn beroep, doet hij dat met veel verve en de nodige humor. Een leuke mop er tussen neus en lip pen door doend. Niet voor herhaling vatbaarWel geinig. Hij ziet de luim. En niet zo weinig ook, daar zeg je wel even "U" tegen. Wis en waarachtig. Liters "Ik weet tot op de liter nauw keurig hoeveel verf er hier op de schepen en in de dok ken aanwezig is. Moet u ove rigens een snoepje?" Zui gend op de lekkernij is luis teren naar hem een aange name bezigheid. "In dat snoepje zit 'm nou de kneep. De weekeinden ben ik hier niet. Toch weet ik wat er om-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 13