kwam WF Driehonderste sterfjaar Michiel de Ruyter ook van betekenis voor WF Door bouw "eerste" kruiser "De Ruyter" als gerijpt bedrijf uit de crisis 3 Deel I De herdenking van het 300- ste sterfjaar van onze natio nale zeeheld Michiel Adri- aansz. de Ruyter heeft voor ons bedrijf een grote beteke nis. Het gaat hier niet om een portret van deze bevelvoer der zelf, maar het schip, al thans één der schepen die zijn naam droegen. Het por tret van één van de twee kruisers "De Ruyter", die WF bouwde: voor ons "de eerste". Wij hebben het dan over de vooroorlogse, toen- dertijd hypermoderne krui ser, die het bedrijf door de moeilijke crisisjaren heen- sleepte. Het schip verging in de favazee. Portret Het portret van dit in die tijd zeer geavanceerde marineschip is tot stand ge komen door het optekenen van verhalen uit de mond van mensen, die de bouw zelf meemaakten, meebeleef den en ook door de speciale uitgave, die Schip en Werf toen aan de bouw en in- dienststelling wijdde. Bij het beschrijven van die tijd stuit men op een be drijf smentaliteit, die hier nog heerst: het doorgeven van ervaringen, know-how, technieken, het verbeteren ervan, het vervolmaken van het technisch vernuft, het niet willen blijven stilstaan, het toen al ontwikkelen van lastechnieken, het mee op bouwen van de Nevesbu, het invoeren van mechanisatie. Bovendien ziet men sterk de neiging van het steken van bijna elke cent in het eigen bedrijf als een streven naar het verkrijgen van steeds be tere outillage en faciliteiten. Daarnaast ook het opvallen de verschijnsel zo veel mo gelijk in eigen beheer te willen doen. In die jaren kreeg het woord organisatie steeds meer inhoud, waar door de meest ingewikkelde werkzaamheden zelf konden worden verricht en enorm zware problematieken hel hoofd kon worden geboden. Vandaar de gunning van de bouw aan WF. Crisis Men voelt ook de armoede uit die crisisjaren over zich heen komen, maar daar naast het langzaam opbou wen van meer welvaart en betere sociale omstandighe den. Het was een bikkelhar de tijd, waaruit men als be drijf gerijpt is tevoorschijn gekomen. Dit mede door de ervaring opgedaan door de fusie tussen het Wilton- en het Fijenoord bedrijf in 1929. Opvallend zijn ook sommige welhaast overeenkomstige economische verschijnselen uit die dagen en nu: de op lossingen zijn anders, de kern is soms dezelfde geble ven en houdt verband met het soort werkzaamheden: het fluctuerende of wisse lende aanbod van werk, vooral in de afdeling repa ratie. "De Ruyter" gereed na modificeren van de schoorsteen Met de opdracht tot de bouw van de kruiser "De Ruyter" in het begin van de jaren dertig gaf de toenmalige re gering Colijn een sterke im puls aan moeilijke econo mische dagen. De opdracht betekende werk voor velen: niet alleen bij Wilton-Fije- noord, want een schip bou wen betekent veel werk voor talloze toeleveringsbedrijven. Zo'n order grijpt diep in op het economische bestel van een land als het onze. Als bedrijf kon men daardoor mede een moeilijke tijd over bruggen. De bekendmaking van de op dracht gaf een schok van vreugde. Men weet zich nog te herinneren: "Er heerste een crisissfeer, maar nu was er weer brood op de plank, jofel". En: "Het was het "job" uit die jaren". De herinnerin gen van toenmaals 15- tot 25-jarigen, die hier nog in ac tieve dienst zijn, komen zeer wel overeen. Ontwerp Het schip was in 1932 ont worpen bij het Ingenieursbu reau Scheepsbouw in Den Haag. In 1933 vond de kiel legging plaats, op 11 mei 1935 werd "De Ruyter" uit het dubbelgegraven bouwdok, dat uit 1922 dateert, gedokt om op 3 oktober 1936 offi cieel in dienst te worden ge steld. Daartoe was H.M. Koningin Wilhelmina naar Schiedam gekomen. De kruiser was een vreselijk gecompliceerd schip. Daar-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 5