Bouwdok 5 Het slangenwaterpas was er voor de dwarsrichting. Wat kon de baas kwaad worden als er een krul in de slang zat. De uitleg van een ge schoold jongmaatje over communicerende vaten veeg de hij boos van tafel. De krul ging eruit: communicerende vaten of niet. Geschoold In 1935 was de werf in Schiedam bouwde men al aan de "Ruyter" dereen zien: je hoefde niet te betalen. Van maatschap pelijk hulpbetoon ontving je als werkeloze tegen geredu ceerde prijs ook voedsel. Aan de fiets zat stevast een za deltasje met plakspullen. On danks een platgereden band mocht je niet te laat komen. Dat betekende inhouding van een half uur loon: een paar centen, maar je kon er veel mee doen. Meesters in het banden plakken dus op de fiets uit Rotterdam Zuid, Vlaardingen of Schiedam. Een gulden en een dubbeltje voor een weekkaart op de tram, waarmee je onbeperkt kon reizen, was voor de meesten te duur. Vader had immers geen werk en zoon lief moest geld thuisbrengen. Een enkele 'spekkoper' kwam wel per tram, velen liepen dagelijks flinke afstanden. De klomp was het schoeisel, een ijzeren band over de kap als deze was gebroken tijdens een partijtje voetbal op straat, want dat kon nog. Men had het er voor over. Bij Wilton- Fijenoord was werk en alles liever dan "in de steun" lo pen. nog in volle ontwikkeling. In het bouwdok, dat van ca. 1922 dateerde, vurenhouten planken als vul- hout. Nog steeds wordt van af een lijnentekening ge werkt. Het instrumentarium voor het uitzichten verschilt aanmerkelijk. Wie wist iets van een theodoliet? Nee, hoogte- en breedtepunten be palen ging wel even anders. Men herinnert zich nog wel het verstelbare gaatje als het ene meetpunt en op het eind punt de bak met het gaatje en een zwak brandend 110 Watt's peertje erachter als het andere meetpunt. Maar de langsrichting kon even goed feilloos worden be paald. Daar waren de men sen bij Wilton-Fijenoord toen al scheepsbouwer genoeg voor. De jonge generatie van die dagen was over het algemeen wel geschoold. Zij kwamen op het werk af, maakten lan ge dagen, kenden het vak van hun vaders, waren vaak al de derde generatie uit een familie bij Wilton op Delfs- haven of Fijenoord "op Zuid" aan de Piekstraat. Zij kwamen aan de hand van vader. Lie pen in het werk met een ou dere maat mee, maar zaten na een lange dag 's avonds op de avondvaktekenschool, waar zij achten en soms zelfs tienen haalden. Als zij am bachtsschool hadden hoef den zij niet naar dé avond school. Een Bedrijfsschool was er ook. Trouwens die had Fijenoord voor de fusie al. Zij kwamen met de fiets, lopen of tram. Vergeet echter niet de boerenboot, die vanaf "Zuid" kwam. De mannen van "Zuid" en van "de Dijk" De werf in Schiedam tot volle rijpdom gekomen. Een beeld uit 1974 De kruiser werd in het bouw dok op stapel gezet. Het type kielblok is nog hetzelfde als vandaag-de-dag: ijzeren stoe len, eikenhouten keggen en

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 7