Woekerwinsten van de geldschieter. 7 Geldgebrek in de crisisjaren leidde soms tot het bekende "poffen". Misbruik was er ook. Niet op de werf, want dan vloog je op straat. Voor de poort echter deed zich het verschijnsel voor van de geldschieter. Je kon bij hem lenen. Een tientje, dat hij keurig in zijn boekje no teerde. fe kreeg dat tientje "te leen" voor tien weken. In die tijd moest je deze in guldens terugbetalen plus een gulden extra aan rente. Leende deze man hetzelfde tientje vijf maal per jaar uit, dus 50 weken, dan "ver diende" hij met dat tientje in een jaar vijf guldens of tewel 50 procent Geen gekke belegging of was het misbruik maken van de om standigheden? eerste Nederlandse schip, waarop werd gelast. Het ging om onder andere de water dichte schotten en pantser platen, waarbij speciale las- electroden werden gebruikt. Buig- en trekspanningen moesten getest worden, een heel karwei. Onze mensen deden er flink wat ervaring door op, trouwens ook onze bekwame handbranders, bankwerkers en kotteraars. Want kotterwerk was er ge noeg. "De Ruyter" werd een schip van 170 meter lang en 15,8 meter breed. Om een hele beschrijving ervan te geven zou te ver voeren. Wel is aar dig te weten, dat het opper dek met hout werd bekleed in verband met de tropen- dienst. Als je sommige men sen nu hoort zou je zweren, dat alle dekken van hout wa ren, zo'n indruk heeft het gladschuren met natuursteen op hen gemaakt. Koelruimen Voor het eerst waren er koel of victualiënruimen aan boord. Er hoefde dus geen levend vee meer te worden meegenomen voor onderweg als mondvoorraad. Leeftocht dus gekoeld om te bewaren. En dan het werk aan de pompkamers, machtige lens- pompen verwerkten ieder 400 kubieke meter water per uur. Zij konden zelfs onder water staand doorwerken. Twee distilleermachines leverden per dag 60 ton zoet water. De turbines en ketels in verband met de voortstuwing kwamen er in samenwerking met wat thans onze RSV-partner de Koninklijke Maatschappij "De Schelde" is: een samenwer king, die al eerder hecht was gebleken. Mensen werden toen al over en weer uitge wisseld. En men kende el kaar natuurlijk evenzeer van de later opgerichte NEVES- BU, waaraan WF veel men sen "doorgaf". De kruiser was een dubbel- schroefsschip. Er waren twee machinekamers. De trots van het bedrijf was, dat uit enkele voorstellen voor de voortstu wing en met name de schroe ven, het voorstel van WF door de Marine werd overgeno men, zij het met enkele mo dificaties. Natuurlijk gingen daaraan vooraf de nodige sleep- en model-, alsmede ook al cavitatieproeven. „Hotemetoot" De Marine had zelf een grote inbreng en hield uiteraard zwaar toezicht. Een veel ge hoorde opmerking: "Hoofd ingenieur Van Dam was de "hotemetoot". Als die zijn handtekening op een calque zette, kon je niets meer ge beuren". Een bekende naam was ook ir. Den Hollander van de Marine. De verhoudin gen lagen goed. Tenslotte had het Fijenoord bedrijf al contacten met de Marine van af haar oprichting in 1823 en was oprichter Roentgen zelf Marine-officier geweest. Het stijlvolle, wat ambtelijke in onze bedrijfsmentaliteit stamt uit die tijd, maar is nauw ver weven of gemengd met het doordouwerige, het improvi serende, gehaaste en zuinige uit het Wilton-familiebedrijf: uiteindelijk een gelukkige mixage gebleken. Maar terug naar de kruiser. Alle moeilijke zaken werden in de Scheepsbouwloods na gebootst in hout, schaal 1:1. De ankerkluizen met ankers en schalmen werden zo be proefd en kregen er hun juis te, uiteindelijk definitieve vorm. Ook de geschutstorens werden nagemaakt om na te gaan welke apparatuur op welke plek het best kon wor den opgesteld. "Precies werk, mooi en moeilijk werk. We hadden er smul in. En een vakman had meer verant woordelijkheid. Hij beheerste een veel breder deel van zijn vakgebied, was minder op één onderwerp diepgaand gespecialiseerd. Fijn werken zo." Keihard Je ziet de groei van het be drijf in die dagen, je ziet de groei van de mensen. Bank werkers en aankomend scheepsbouwers vervullen nu na een keiharde leerschool de functies van voorman of baas. Zij zijn gelouterd en hebben verantwoordelijkheid leren dragen. Zij zijn bestand gebleken tegen allerhande problematieken, beheersen hun vakken, geven vakkennis door aan jongeren van nu. Hun optreden is wat anders dan dat van de toenmalige "kras" of voorman. De werf breidde ondertussen uit. Toen was de haven nog kort. Aan de kop ervan ston den op de talud landelijke wilgenbosjes te wuiven. Van Trianon liep een weg door het Sterrebos naar de Villa, er lagen volkstuinen van veel al Wilton-mensen. Bij de Villa stond een consumptietentje voor de wandelaars. De ge graven dokken waren er nog niet. In de buurt was een jachthaventje. Soms kon men een plagerig kopje van een Wilton-man stiekem zien glu ren over het dijkachtige weg je, een met water gevulde oliespuit in de hand. Gemikt werd op een in die dagen in de struiken en bosschages veel gezien verschijnsel: een vrijend paartje. Het hoofdkantoor was klei ner. De tekenkamer werd op- De kruiser in aanbouw in het bouwdok

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 9