"Stena Jutlandica" door steengoede teamgeest 2.40 meter verhoogd 2 II III IH HI Eén van de 67 kolommen voudig, maar voor zover be kend, werd nooit eerder een karwei van deze aard en om vang uitgevoerd. Het pro bleem van het oppompen van een bovenbouw van ca. 1800 ton ligt in het type en de con structie van het schip. Als de van de romp losgesneden bovenbouw met zijn salons, cafetaria's, kombuizen, offi ciers verblijven enz. apart beschouwd wordt, is dit toch een vrij „slappe" construc tie. Hierdoor was het onder an dere onmogelijk om bijvoor beeld het geheel met een aantal kranen op te lichten, zonder de constructie, met afm. van ca. 100 m lang, 21.50 m breed en 10 m hoog, grote schade toe te brengen. Daarom werd er een systeem ontwikkeld om, met behulp van 67 pompkolommen, die met handbediende hydrauli sche vijzels werden bediend, de bovenbouw op te vijzelen. Een overzicht van het team, dat aan bakboordzijde werkte Met een geweldige inzet en saamhorigheid van alle be trokkenen heeft men de ver bouwing van de „Stena Jut- landica" van de Zweedse rederij „Stena Line" uitge voerd. Het betreft hier een specta culaire verhoging van een schip, dat een veerdienst onderhoudt tussen Göteborg in Zweden en Frederikshavn in Denemarken. Het zuster schip „Stena Danica" zal binnenkort een gelijksoortige ingreep bij WF ondergaan. In grote lijnen kwam de ver bouwing hierop neernadat het schip horizontaal tussen het bovenste autodek en de accommodatie gedeeld was, werd de bovenbouw 2.40 m omhooggevijzeld; de boven ste autodek-ruimte werd ver hoogd. De scheepsconstruc- tie onder dit autodek werd verzwaard. Aan stuurboord en bakboordzijde werden stabilisatietanks aangebracht, omdat het zwaartepunt ho ger kwam te liggen. Het in terieur werd gemoderni seerd. Er werd gelijktijdig een kopschade gerepareerd. Bepalen we ons eerst tot het hoe en waarom. Het schip heeft twee autodek-ruimten. Het onderste is geschikt voor Know-how nog verder „opgekrikt" De accommodatie werd in totaal 2.40 meter opgevijzeld vervoer van trailers en luxe auto's, het bovenste slechts voor luxe auto's. De rederij wenste evenwel, vanwege de marktontwikkelingen, ook het bovenste dek voor trailers te kunnen gebruiken, zodat de ruimte hiervoor verhoogd diende te worden een toe name van 31 naar totaal 51 trailers. Omdat dan het ladinggewicht kan toenemen, moest derhalve de onderlig gende constructie verzwaard worden. Tevens vereiste dit vergroting van de stabiliteit van het schip. Daartoe wer den stabilisatietanks aange bouwd. Het oppompen Een en ander klinkt vrij een-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1976 | | pagina 4