bü\16^ i buiten 14 Personalia 12-2-1977 Punt 1: veiligheid In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is op onderstaande data eervol ontslag verleend aan: E. J. Zwart Techn. Dienst 15-1-1977 A. van Driel assistent projectbaas, Buitentransport, afdeling Reparatie Vaak een kwestie van voorschriften toepassen Spreken wij over ongevallen preventie, dan gaat het vaak over materiële zaken zoals helmen, veiligheidsschoenen of afschermingen voor ge vaarlijke machines. Maar het thema dat deze keer in de belangstelling staat, is niet van materiële aard, het bena dert de veiligheid niet van de technische maar van de mentale, de menselijke kant. En dat is niet voor niets. Uit de ongevallenstatistieken van ons bedrijf en ook de landelijke blijkt, dat 80% van de ongevallen het gevolg zijn van menselijke fouten. Van de overige 20% liggen de oorzaken meestal in het technisch falen. Maar juist die technische kant van de veiligheid is in het algemeen wel gedekt. Er zijn voorschriften, hand leidingen, geboden en verbo den en controles om na te gaan of ze allemaal worden nageleefd. Wanneer het me rendeel van de ongevallen echter wordt veroorzaakt door het falen van mense lijk denken en handelen, moeten we daar dus vooral aandacht aan besteden en proberen er verbetering in te brengen. Vakmensen passen de voorschriften toe Een belangrijke verbetering zou al bereikt zijn, indien iedereen die is belast met een gevaarlijke of verant woordelijkheid vereisende taak, zich de voorschriften en instructies, die voor die taak zijn vastgesteld, eigen zou maken en opvolgen. Voor goede vakmensen spreekt dit vanzelf. Een vak man onderscheidt zich im mers juist daardoor van de handige, geoefende amateur. Daardoor wordt er weieens gezegd: een vak kennen is de voorschriften kennen. Sommige machines lijken ge makkelijk te bedienen. Ook wanneer men iets wil doen op het gebied van gas en electriciteit, het maken van scheepsstellingen. Maar toch mogen deze werkzaamheden EEN NIEUWE...BEGELEID HEM VEILIG alleen gedaan worden door vakmensen, die de voor schriften kennen en zich er aan houden. Ook voor eenvoudige taken, voor werk dat minder scho ling vereist, gelden regels en voorschriften. Het is de taak van de baas Het is een taak van de baas, de mensen uit zijn ploeg die dat werk moeten doen, goed te instrueren. Tijdens de in structie dient ook de nieuwe ling op de hoogte gesteld te worden van de veiligheids aspecten van zijn taak. In een goede werkinstructie is de zorg voor de veiligheid ingebouwd als een vanzelf sprekende zaak, een normaal onderdeel van het dagelijks werk. Overigens behoort het even vanzelfsprekend te zijn, dat iedereen die leiding geeft daar zelf in voorgaat. Misschien mogen wij zeggen, dat wij op de goede weg zijn. Het kan echter nog beter. Aantal ongevallen in dalende lijn! Het aantal ongevallen met verzuim bedroeg in 1976 - 335. Daarnaast meldden zich 1083 medewerkers bij de Medische Dienst voor een behandeling van lichte onge vallen. Het totaal aantal (1083 335 1418 is belangrijk lager dan in 1975 met 1965 onge vallen. Op het totaal aantal ongeval len wordt dus de dalende lijn voortgezet. Het ongevallen percentage per 100 man (onderbrekingsgevallen) blijft in vergelijking met 1975 op 8.8. Deze ongevallen hadden een gezamenlijk verzuim van 5435 dagen. Dit geeft een verzuim van gemiddeld 15.9 dagen per ongeval. Het jaar 1976 werd helaas afgesloten met 4 bedrijfson gevallen met dodelijke af loop. Onder een arbeidsongeval met verzuim wordt verstaan een ongeval, overkomen aan een personeelslid geduren de zijn/haar werktijd, met verzuim vanaf de eerste dag na het ongeval. Ongevallen op weg van of naar het werk blijven derhalve buiten be schouwing. Aantal ongevallen met ar- beidsonderbreking per 100 personen over 10 jaar. 1967 15.5 1968 14.2 1969 12.6 1970 10.2 1971 10.2 1972 9.9 1973 9.3 1974 9.3 1975 8.8 1976 8.8 Uit deze resultaten in 1976 blijkt, dat het voor een ieder zaak blijft om onnodige risi co's te vermijden en door het opvolgen van de voorschrif ten onveilige situaties te voorkomen, want: Veiligheid op het bedrijf, is veiligheid voor het gezin. A.P.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 16