Problemen zijn dezelfde: schaal heeft zich vergroot Puntl: veiligheid Ir. B. Wilton voor Maatschappij voor Nijverheid en Handel „leder mens bezit een zekere mate van creativiteit, op welk niveau dan ook. Dat onder meer onderscheidt ons als in dividu van elkaar. Die creati viteit voegen wij toe aan be staande zaken of buigen er bestaande meningen mee om. Hierdoor brengen wij de be staande cultuur, waarden, economie, samenleving op een hoger plan. De samenle ving evolueert hierdoor". Dit zei de heer ir B. Wilton on der andere tijdens een her denkingsrede, die hij op 31 maart jl. in het Stedelijk Mu seum in Schiedam uitsprak in verband met het 200-jarig be staan van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij was daartoe door het Departement Schie dam uitgenodigd. De heer Wilton hield een sterk plei dooi voor het voortbestaan van de prikkel, die ons indi viduen aanspoort tot het tot ontwikkeling brengen van de eerder geciteerde creativiteit. Hij deed dat aan het slot van zijn toespraak, waarin hij eer der een beeld had geschetst van het vroegere Schiedam, zijn ontwikkeling van haririg- vissersstadje tot branders- stad met nevenbedrijven, waardoor onder meer de glas industrie een belangrijke rol ging spelen met daarbij de ontwikkeling van het bank en verzekeringswezen, ver vlochten met de politieke en sociaal- economische ontwik kelingen en tenslotte hef zich hier vestigen van scheeps werven door het graven van de Nieuwe Waterweg. Parallel Hij legde met nadruk parallel len, vergelijkingen tussen het verleden en het heden aan de hand waarvan hij aantoon de, dat zich vroeger zaken voltrokken, die nu nog aan de orde komen, maar dan op een veel grotere schaal. Daar bij valt te denken aan het mi lieu, het zich verplaatsen van industrieën, die zich door de hogere welvaart als het ware uit de markt prijzen, fusies en ook politiek. De heer Wilton zei: „Ook een. merkwaardige parallel: de po litiek. Ook weer schaalver groting? Inderdaad: één der stappen in de evolutie van de mens op aarde is naast het ontstaan van de duim aan de menselijke hand, het ontdek ken van het vuur, het uitvin den van het wiel, eigenlijk het vermogen via de politiek zich te organiseren tot zeer grote gemeenschappen". Hij sprak over de spannings velden tussen twee polen, zo als Patriotten en Prinsgezin- den en thans werknemers en werkgevers etc. Alcohol Ook de negatieve en positie ve zijden van de alcohol kwa men aan de orde. En vervol gens de waarde, die de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor het Schiedamse industriële leven had en heeft. De heer Wilton werd ingeleid door de heer Paalman, direc teur van het Museum, die de gelegenheid had aangegre pen om in het Museum een expositie te organiseren in overleg met de Maatschappij, die een beeld gaf van het Schiedamse bedrijfsleven: een zeer boeiend beeld overi gens. De tentoonstelling werd geopend door burgemeester drs. A. J. Lems, die in zijn geestige toespraak inhaakte op de speech van de heer Wilton. Hij deed dat snel, knap en vooral: puntig! Tenslotte sprak voorzitter J. Houtman een kort dankwoord. De heer Wilton houdt zijn herdenkingsrede Uit het dagboek van de veiligheidsinspectie Ondanks de vele waarschu wingen en adviezen, blijkt telkens weer dat verschillen de onzer hier geen rekening mee houden of er gewoon niet bij nadenken, wanneer zij bepaalde werkzaamheden verrichten waarvoor deze waarschuwingen en het op volgen hiervan van het groot ste belang zijn. Leest u de volgende ongevallen maar eens: Tijdens het boren van gaten in beugelplaatjes op een ta felboormachine, greep de boor de halsdoek, welke ge troffene om de hals droeg, en draaide deze strak om de hals van het slachtoffer. De snelle hulpverlening heeft het ergste voorkomen. Bij draaiende machines mag men geen loshangende kleding stukken dragen. Tijdens het boren van gaten in plaatjes op een tafelboor machine, ging het plaatje meedraaien omdat het werk stukje niet (vast) was vastge zet. Het slachtoffer wilde het werkstukje pakken maar de boor greep de schacht van Het model van de door WF gebouwde "Statendam" in het Museum

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 13