opweg Veiligheidsschoenen 12 de handschoen die getroffe ne aanhad. Het resultaat was een gebroken arm. Klein werk moet men altijd vastzetten tijdens het boren en bovendien dient dit niet met handschoenen aan te ge beuren. Tijdens het bewerken van een deur schoot deze uit de bank schroef en viel rechtstandig op de voet van getroffene. Dit leverde een teenfractuur op. Indien de man schoenen met stalen neuzen had gedragen had dit letsel waarschijnlijk voorkomen kunnen worden. Bovendien bleek bankschroef niet in al te goede staat te zijn. Toen getroffene op een bank je stond om kasten schoon te maken viel dit om waar door de man kwam te vallen. Fractuur middenvoetsbeentje. Een deugdelijk trapje zou in dit geval beter gebruikt kun nen worden. Tijdens het helpen met elec- trisch lassen, heeft getroffe ne lasogen gekregen. Door een hulplasbril te ge bruiken zijn lasogen te voor komen. Met het oplassen van een beugel aan de huid van een schip, schoot de beugel weer los en viel op het hoofd van een ijzerwerker. Verwonding schedel. Wat dacht u van een veiligheidshelm? Met het opstapelen van hout, heeft getroffene zijn hand in een spijker geslagen. Vier dagen na het ongeval gemeld in de verbandkamer. Infectie. Directe goede medi sche verzorging ook bij kleine verwondingen is dringend ge wenst om erger te voorkomen. Met het lassen aan een werk stuk, is er een lasspat in ge troffene zijn schoen gevallen. Brandwond rechter voet. Door beenkappen of soupe's te dragen, waarvan de schacht over de schoen sluit is het in de schoenen sprin gen van las- en branddrup- pels in bijna alle gevallen uit gesloten. Zo zouden we nog wel een poosje door kunnen gaan. Het is echter wel voldoende om u duidelijk te maken dat veel ongevallen door onszelf voorkomen kunnen worden. Werkt allen hieraan mede in het belang van uzelf en an deren. Veiligheid op het bedrijf is Veiligheid voor het gezin. A. P. Onderhoud is behoud Controleer regelmatig op veiligheid Technische gebreken die aan de bestuurder van een auto bekend zijn of redelijkerwijs bekend kunnen zijn, worden gerekend tot de nalatigheid van die chauffeur. Of het nu bij een controle of een aan rijding is: dan zit hij of zij fout! Met gladde banden bij voorbeeld, slechte remmen, onjuiste verlichting, kapotte stuurinrichting en noemt u maar op. Onderstaand daar om een paar- tips voor het regelmatig zélf controleren van auto-onderdelen die van primair belang zijn. Want: onderhoud is behoud; be houd van uw auto en u zélf! Remmen. Trap de rem - terwijl de auto stilstaat - zo diep mogelijk in. Laat hem weer opkomen en trap dan nogmaals zo ver mogelijk naar beneden. Als u de twee de keer nu aanzienlijk minder diep kunt trappen, dan is het hard nodig de automonteur er bij te roepen. Tijdens de zaterdagse wasbeurt even proberen! Controleer de werking van de handrem bij voorkeur op een helling. Kunt u de handrem steeds verder uittrekken, zon der dat u weerstand voelt, dan ook deze laten bijstellen. Rij niet met de handrem „er op" weg! Stuurinrichting. Defecten aan de stuurinrichting zijn le vensgevaarlijk. Laat uw auto hierop regelmatig nakijken. Stuurspeling kunt u zelf con stateren. Houdt het stuur met beide handen vast. Draai het stuur, waarbij één hand op de zelfde hoogte blijft rusten (U kunt ook iets plakken op het stuur daar waar bijvoorbeeld uw linkerduim zit bij het uit gangspunt). Daar waar weer stand wordt ondervonden bij het draaien (als de wielen eveneens gaan bewegen) is het tweede meetpunt. De hoek tussen het uitgangs punt en dit punt van weer stand mag niet groter dan 30 graden (oftewel op een nor maal autostuur niet meer dan plm. 8 cm cirkelomtrek) zijn. Banden. Als uw banden bij controle nog profiel ver tonen op het gehele opper vlak, kunnen ze er nog mee door. Is er hier en daar géén profiel meer te zien of komt het canvas er zelfs door, dan kunt u geen dag langer wach ten! Denk regelmatig om de juiste bandenspanning. Richtingaanwijzers. Als u toch bezig bent met het za terdagse autopoetsen, kijkt u dan meteen of uw richting aanwijzers, of, in goed Ne derlands, uw clignoteurs we! werken. Dat geldt ook voor de stop- of remlichten. Door een zwaar voorwerp op de rempedaal te leggen (steen) kunt u zelf de remlichten even controleren. Neem altijd een set reserve lampjes mee. Het scheelt u op z'n minst bij aanhouding een proces-verbaal als u een defect lampje meteen kunt verwisselen. Uitlaat. Een lekke - en dus niet meer geluiddempen de - uitlaatpijp vergroot de kans op gasontwikkeling in de cabine. U kunt het contro leren door de uitlaat even af te sluiten. De motor moet dan afslaan als alles in orde is. Andere - vaak ongevallen ver oorzakende - punten zijn: los staande stoelen, gescheurd chassis, gebroken veerbla- den, uitstekende delen aan een auto, defecte berging van koppelingen bij vrachtauto's en auto's met caravanhaken. Laat bij aankoop van een tweedehands auto de wagen eerst keuren. Een verstandig voorstel is de kosten van de keuring voor eigen rekening te nemen als de auto in orde wordt bevonden, en als de wagen niet goed is de kos ten door de verkoper te laten voldoen! WILLY WILTON FONDS Ontvangen wegens verkoop oud materiaal in de maand maart 1977 799,30.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 14