Oude smidse blijkt niet die van de oprichter van het Wilton - bedrijf 1 Is er toch een foto van de eerste smederij van de grond legger van het Wiltonbedrijf bewaard gebleven? De eerste reactie op het ont vangen van een foto van de heer J. Dubbeld uit Hendrik Ido Ambacht deed het ver moeden postvatten, dat zulks het geval was. Hij schreef een brief en stuurde een foto omdat hij in de krant een in terview had gelezen met be trekking tot het afscheid van het huidige lid der directie, de heer ir. B. Wilton. De heer Dubbeld schreef on der andere: „Wat mij in feite in de pen deed klimmen, is deze foto uit rond 1900. Het dienstmeisje met de stofdoek is wijlen mijn moeder, Pieter- nella van Noort, die in 1880 werd geboren. Volgens mijn 71-jarige zuster heeft mijn moeder enige tijd bij familie Wilton gediend. De afgebeel de smidse was niet aan de Baan, maar op het Katen- drechtse deel van Charlois gevestigd". Tot zover betreffende passa ge uit de brief. Bij nader on derzoek begint het hart aan vankelijk sneller te kloppen. Vergist heer Dubbeld zich? Want in het jubileumboek van M. J. Brusse over het Wilton- bedrijf van 1854 tot 1929 valt te lezen over de oprichting: Nu lieten de reders Ruys en Van Rijckevorsel beiden in die dagen hun schepen bouwen op de werf van Vis ser in de Zalmhaven en met hun voorspraak was daar veel werk voor te doen door een smid. Maar, zei mevrouw Van Rijckevorsel dan moet vader (de vader van onze op richter dus) zijn zoon Bart uit Engeland laten overkomen, en die moest zich dan vesti gen in de buurt van de werf. „De heer Ruys en mijn man zullen hem dan helpen aan werk en aan geld". Huisje Noot van de redactie: dit moet gelezen worden tegen het licht van de achtergrond van het feit, dat de vader van de oprichter die op een hout zaagmolen werkte, zonder werk kwam. Het boek gaat dan verder: De oude baas Bart (van de hout zaagmolen) vond dit op zijn jaren een gelukkige uitkomst. Een vriend van hem wist, dat er twee huisjes te koop wa ren aan de Baan op de hoek van de Leerengang. En met behulp van de invloedrijke buren werden die gekocht en doorgebroken om er een sme derij te vestigen op naam van de jonge Bart, waar dan nog voor mogelijke uitbreiding binnen de rooilijn een lapje grasland met een sloot lag. De heer Van Rijckevorsel gaf er hypotheek op. Hier laten wij het boek even los. Op de foto is duidelijk te zien, dat de smederij daar is ge vestigd in een pand dat ont staan is na doorbreking van twee aparte huisjes, waarvan de ingangen links en rechts duidelijk aanwezig zijn. Wat is dan meer voor de hand liggend dan te veronderstel

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 3