2 Slepen de maatschappij. En in 1915 werd deze sleepboot naar Zweden verkocht. Ook haalt hij aan de zeesleepboot de „Thames", waarvan het cas co werd gebouwd bij de werf Rijkee en Co en dat verder bij Wilton werd afgebouwd. De sleepboot „De Schelde" len, dat er van een vergissing sprake moet zijn en dat dit wel degelijk het pand aan de Baan is? Later blijkt dat ech ter niet het geval. De naam B. B. Wilton zorgt immers voor twijfels. De op merking van de heer Dub- beld, dat het pand niet aan de Baan, maar bij Katen- drecht lag, geeft zelfs aan vankelijk te denken, dat hij het Fijenoord- en het Wilton- bedrijf verwart. Immers, Fije noord lag ten Oosten van Ka- tendrecht. Het Wilton-bedrijf heeft nooit op Zuid gelegen. Familie Maar het haarscherpe geheu gen van de heer Wilton's nicht, de 86-jarige mevrouw Riek Hudd brengt uitkomst. Er zijn twee dwalingen te con stateren. Het betrokken pand ligt niet aan de Baan en kan wel op Zuid liggen, maar heeft niets van doen met het Wilton-bedrijf als zodanig. De Bart Wilton, grondlegger van ons bedrijf had nog broers, onder andere één die Tinus heette, nakomelingen daar van hebben een smederij op Zuid opgericht. De B. van Wil ton staat daar voor Bas. Trou wens de hele familie Wilton hield zich als het ware met het smidsvak bezig, want er is ook nog een Wiltonsmederij aan de Jonker Fransstraat geweest. En ten bewijze daarvan een citaat uit eerder genoemd ju bileumboek: Er is een over levering van een Wilton, Bartel bij name, dus net ge heten als de stichter van 't ju bilerende grootbedrijf, die aan het hof van Prins Willem III, de latere Engelse Koning, hoefsmid geweest zou zijn. Hij was vermoedelijk een En gelsman. In Engeland, trou wens komt niet alleen de fa milienaam Wilton nog zeer veel voor met dezelfde voor namen, die in de Nederlandse tak gebruikelijk zijn geble ven, maar ook de hoofdstad van Wiltshire heet Wilton. En zo bestaat er in Londen een Wilton street, een Wilton square, een Wilton hotel, ter wijl er Engelse schepen zijn, die Wilton heten. Noot van de redactie: Mo menteel vaart er een Britse mijnenveger onder de naam H.M.S. Wilton. Zeeland En het boek gaat verder: De ze eerste in Nederland be kende Bartel Wilton zou zich dan later gevestigd hebben in Zeeland, te St. Maartens dijk, en wel om er, in zijn vak, paarden te beslaan. Het boek terzijde schuivend kan de conclusie zijn: in die oude tijden leerde men een ambacht van vader op zoon om de geheimen als in het oude gildensysteem in de fa milie te houden. Men leerde het een buitenstaander niet om geen concurrenten te kweken. Daarom is het begrij pelijk en tevens frappant, dat de grondlegger van ons be drijf als zoon van een niet- smid toch het bloed voelde kruipen, waar het niet gaan kon. Immers, zonder stuiver op zak vertrok hij met een vriend om een wereldreis te gaan maken. Hij bleef in En geland steken, waar hij het smidsvak leerde. Een avon tuurlijke knaap dus, die zoals blijkt werd terugge roepen op aandrang van de heren Ruys en Van Rijckevor- sel. Hij startte dus wel dege lijk aan de Baan. Mevrouw Riek Hudd meent op de foto zelfs te zien, dat de man rechtboven een ty pisch Wilton-type is. Dit moet dus Bas zijn. De heer Dubbeld blijkt bij Smit's Internationale gewerkt te hebben en schrijft in zijn brief met plezier over de sleepboot „De Schelde", die rond de jaren 1905 bij Wilton werd gebouwd voor genoem- In het juli-nummer 1962 van het WF-Nieuws lezen wij in de rubriek de Oude Doos daarover onder meer: De ge bruikelijke proefvaart van de „Thames" schoot erbij in, omdat dit sterkere schip sa men met „De Schelde" op dracht kreeg twee baggermo lens te slepen van Emden naar Shanghai. Na terugkeer moest zij onmiddellijk weer een baggermolen van Rotter dam naar dezelfde plaats van bestemming brengen. Deze staaltjes zeesleepvaart zijn jarenlang niet overtrof fen. De „Thames" is verdrie tig aan haar eind gekomen: in 1918 kapseisde en zonk zij in de haven van Montevideo. De brief van de heer Dubbeld geeft nog meer informatie materiaal. Hij vertelt erin na melijk over een conflict tus sen het Wilton-bedrijf en Smit Internationale over sleep- werk in de haven van Rotter dam, waarbij Wilton werd ver weten sleepwerk voor derden te verrichten. Waarschijnlijk is dit onder Henri Wilton ge beurd. Ook vertelt hij over een ontmoeting tussen zijn grootvader en Bart Wilton op de tuinderij waar later de Maashaven werd gegraven. Hier is sprake van een ver warring. Als de ontmoeting heeft plaatsgegrepen, dan gaat het vermoedelijk weer om eerdergenoemde Bas Wil ton. Want Bart Wilton heeft dus niet op Zuid zijn zaken gedreven en kan alleen in verband worden gebracht met het graven van de Parkhaven. Voordat deze werd gegraven vestigde het Wilton-bedrijf zich hier in 1876 om later uit te groeien tot een volwaardi ge werf op Delfshaven. Misschien is het in dit bestek wel aardig te releveren, hoe de oprichter Bartel Wilton, geadviseerd door de Engelse familie Mills begon met het repareren van schepen. De heer Mills voer als hoofdma chinist op de schepen van de heer Ruys. Men ging toen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 4