3 Bartel Wilton sr. Bartel Wilton jr. over van zeilvaart op stoom schepen. De bemanningen waren Nederlands, maar veel al leerden zij het bevaren van stoomschepen van Britten. De heer Mills zei: Bartel, leg je toe op ijzerbeslag op sche pen, daar zit brood in. Aan gezien Bartel zeer goed in het Engels door zijn eerder genoemde verblijf in Enge land thuis was en zijn vrouw met haar HBS-opleiding in deze taal ook uitstekend uit de voeten kon, kwam de heer Mills vaak bij hen thuis op vi- sitie. Er groeide een sterke vriendschapsband, waardoor latere zonen van Bartel tij dens hun opleiding in Enge land bij de familie Mills een tweede thuis vonden. Mills Trouwens, onze huidige heer Wilton ontmoette enige jaren geleden bij de doop van HMS Wilton in Engeland weer een Mr. Mills, die een kleinzoon was van de hierbovenge- noemde hoofdmachinist. De oude Bartel Wilton wilde graag met de heer Mills sa men een zaak opzetten. Die voelde echter meer voor te rugkeer naar Engeland en zo doende ging Wilton alleen verder. Maar wel aan boord van schepen. En ook op En gelse schepen. Dat was heel wat, want niet-Engelsen kre gen nauwelijks de kans. Hij wel. Door zijn naam, door zijn verblijf in Engeland, door zijn doorzetten. Zijn zoons kwamen later ook in het bedrijf. De oudste zoon Bart, oom van onze heer Wil ton. Een doordouwer, niet makkelijk, ongeduldig, maar een fijne neus voor de han del. Hij heeft het idee om van de smederij een echte werf te maken „gepushed". Hij was het ook die naar Müller Co. ging om te zeggen, dat hij het kapotte schip, dat hij zag liggen, binnen een zeer korte tijd gereed kon hebben. Dat bleek korter dan de Maatschappij de Maas had aangeboden, de voorgangster van de huidige RDM. Het luk te. Het gevolg was, dat Mül ler een goede klant werd en dat later de heer Kröller pre sident-commissaris bij ons werd. Nieuwbouw De tweede zoon Henri was een ander type. Hij studeer de als „spoorstudent" in de kortste keren af in Scheeps bouw en Werktuigbouw. Hij behaalde dus twee maal de graad van ingenieur. Hij is vooral de man geweest, die er voor zorgde, dat men op de werf ook aan Nieuwbouw ging doen. Hij zag namelijk, dat het reparatie-bedrijf voor wat betreft het werk uit pie ken bestond. Die kon men met nieuwbouw opvangen. Maar niet alleen dat. Door Nieuwbouw volg je automa tisch de nieuwste ontwikke lingen, waardoor je die er varing in de reparatie weer in de praktijk kunt brengen. Maar andersom evenzeer. Je kunt in de reparatie door de grote verscheidenheid aan te behandelen scheepstypen enorm veel leren. Die kennis kan weer positieve invloed hebben op de Nieuwbouw. Maar Henri was ook een koopman. Toen er eens te veel kosten voor een repara tieklus niet waren doorbere kend, zou hij met een staf functionaris in Parijs wel eens verhaal gaan halen. Het Frans van de beide Hollan ders was echter niet zo best. Reden waarom Henri tegen de reder zei: „Voici, les deux miserables". (Zie hier de bei de sloebers). De man schiet in de lach, was op iets heel anders voorbereid, hoefde toch niet extra te betalen. Het gevolg was wel, dat Wilton er een bijzonder goede klant aan overhield en dat de kos ten in de loop van de tijd dubbel en dwars zijn terug verdiend. Schiedam Hij was het ook, die het stuk grond in Schiedam kocht, zeer in de prille begin jaren

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 5