Ontwikkeling van de Scheepsbouw in Schiedam Schiedam telt binnen zijn ge meente-grenzen drie scheepswerven, In volgorde van grootte: Wilton-Fijenoord, IHC Gusto en de Nieutoe Wa terweg. De eerste is een van de grootste werkmaatschappijen in het RSV-concern, de laatste is een dochter van de RDM en behoort alszodanig eveneens tot genoemd concern. Voordat er nog maar sprake was van deze scheepswerven, bestond er in Schiedam allang een zekere vorm van scheeps- bouw-industrie. Men kan daar op de Geschiedenis van Schiedam door drs G. van der Feijst naslaan, waaraan wij onze gegevens voor een deel ontlenen. In de Middeleeuwen dus ook in de 14de eeuw, was Schiedam vooral een vissersstadje met onder andere werven, want - valt er te lezen - "scheepswer ven moeten er eveneens zijn geweest". Waarschijnlijk be vonden zij zich aan de westzij de van de Lange Haven, waar zij later in de 16de eeuw even eens zijn gesitueerd. Maar er moet al een werf met een min of meer publieke inslag zijn geweest, een soort Dienst Openbare Werken, want: in 1546 is er sprake van de "stedetimmerwerf" gele gen "opt eynde van de Goij- straet", en wel "bij die Vrouwe poort". Misschien is dezelfde werf bedoeld in 1508, wanneer men in dat jaar de vest ver huurt "beginnende van de ka de van de tymmererve strek kende ten halve christoffels poorte beneden die veste". De plaats is dus zo ongeveer, waar nog aan het begin van deze eeuw zich de stads-metsel- werf bevond en waar laatstelijk de HAV-bank stond. De werf werd waarschijnlijk gebruikt als opslagplaats van materia len voor de in eigen beheer uit te voeren werken. Erf De woorden werf en erf verto nen hier duidelijk hun verwant schap: het gaat hier niet om een scheepswerf. Overigens stond de stadstimmerwerf in de 18de eeuw nog vermeld i.v.m. de aanduiding van de lo catie van de Nieuwe Volmolen. Deze stond aan de Vest bij 't speuij "besuijden deze stedes timmerwerff". Het is wel aardig te vermelden, dat er in die tijd al accijnzen be stonden, maar dat sommige lieden waren vrijgesteld van het betalen van accijns, dat op bier rustte. Begrijpelijk overi gens: in die tijd kende men nog geen volksdranken als koffie, thee of frisdranken en was bier de volksdrank bij uitstek. Groe pen die werden vrijgesteld van accijnsbetaling op deze drank waren onder andere de tim merlieden op de scheepswer ven, gedurende de tijden, dat een schip in aanbouw was. Een bewijs in ieder geval dat er schepen werden gebouwd! In 1560 maakt kaartenmaker Jacob van Deventer in opdracht van Philips II een plat tegrond van Schiedam. Wes telijk van de Lange Haven in een boog van onbebouwd ter rein komen al scheepswerven voor. Uit de analen blijkt, dat er dus scheepswerven waren. Verder weten wij er weinig van. Van die werven westelijk van de Lange Haven, toen "Over de Haven" geheten, was er zeker één werf van de stad zelf. Deze WF zoals het er in 1977 uitziet (foto Bart Hofmeester)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 10