12 ten die hieraan verbonden waren de opbouw in een bedrijf ten goede komt. Daar het geenszins mijn be doeling is om door middel van dit opstel propaganda te ma ken om de opvolging in eigen omgeving te zoeken, wil ik de andere mogelijkheden welke door mij zijn genoemd, niet van de tafel vegen. Er zijn bedrijven waarvoor het beter en soms zelfs noodzakelijk is, om een opvolger van buiten het bedrijf aan te trekken. Sentimenten, familie-relaties en elkaar de hand boven het hoofd houden zijn veelal de oorzaak van een onevenwichtige en niet op de ware toestand afgestemde be zetting van het kader. Een nieuwkomer heeft het voordeel - aangezien hij met niemand enige binding heeft - dat hij vrijuit kan handelen en een beleid kan uitstippelen dat in overeenstemming met zijn ideeën en werkwijze is en erop is gericht om alleen kwaliteten en prestaties te laten gelden, waardoor de juiste man de juiste plaats gaat innemen. Dat dit, vooral in het begin, wel eens moeilijkheden zal opleve ren ligt voor de hand. Om deze op te lossen moet hij verzekerd zijn van het vertrouwen en de steun van collega's en supe rieuren. Een ander punt waarmee in de toekomst rekening gehouden moet worden is de wens van de vakbonden, om bij promoties, aanstellingen en ontslag gein- formeerd en gekend te wor den. Dit betekent dat er bij het aan stellen van een opvolger ook met de wensen en verlangens van de arbeider rekening moet worden gehouden. In goed overleg kan dit positieve resul taten opleveren voor de onder linge verhoudingen. Ook kan het voorkomen, dat wij bij de keuze in de verleiding komen om, aangezien er mo menteel ook op hoger niveau een overschot aan arbeids krachten is, een kandidaat aan te trekken, die wat kunde en ontwikkeling betreft te ver bo ven het niveau van zijn nieuwe omgeving en medewerkers uitsteekt. Het resultaat hier van zou zijn, zoals in de volks mond wordt aangeduid, dat we een kind met een waterhoofd krijgen met alle naweeën daar van. Ik hoop hiermede voldoende te hebben aangetoond welke de mogelijkheden zijn en waar we rekening mee moeten hou den wat betreft het zoeken en vinden van een opvolger. Tevens vind ik dit het geschik- ste moment om aandacht te gaan besteden aan punt 2. De opleiding. Aangezien we in een tijd leven die wat techniek, mechanisa tie en moderne arbeidsmetho- den betreft steeds hogere ei sen gaat stellen aan hen, die bij het arbeidsproces betrokken zijn, kunnen wij het ons niet permitteren om hiervan afzij dig te blijven. We moeten mee, aangezien we anders gevaar lopen om in de achterhoede te geraken en de aansluiting bij de top verliezen. Gelukkig kun nen we constateren dat de werkgevers en werknemers dit ook begrepen hebben en er een groeiende belangstelling bestaat om door vorming en opleiding zich van een goede plaats in het economische be stand te verzekeren. Vooral de jongeren gaan zich er steeds meer van bewust worden dat, willen zij in de toe komst aanspraak maken op positieverbetering, het vooral in deze tijd noodzakelijk is, om door studie en ontwikkeling zich van een betere uitgang spositie te verzekeren. Diplo ma's en opleiding gaan steeds meer gewicht in de schaal wer pen bij de bezetting van be paalde functies. Wij dienen hier dus rekening mee te hou den als er in een vacature moet worden voorzien. Zoals ik memoreerde gaan ook de werkgevers steeds meer aandacht aan de opleiding be steden. Voorheen waren het hoofdzakelijk de leerscholen en het part-time onderwijs die een belangrijke plaats in het onderwijs hadden, deze wer den nog aangevuld met vor mingskampen, stagelopen en de uitwisseling van leerlingen, in de loop der jaren is men zich echter steeds meer gaan reali seren gezocht moest worden om zich verder te bekwamen. Aansluitend hierop is men er in veel bedrijven toe overgegaan om een speciaal team voor vorming en opleiding aan te stellen. Hun taak is het samen stellen en organiseren van cur sussen, welke zijn afgestemd op de productie en structuur van het bedrijf. Ik denk hierbij aan moderne talen, hydraulic, meet- en regeltechniek, enz. Ook omscholing, bijscholing en revalidatie vragen de aan dacht. Wat het kader betreft strekt deze taak zich uit in het hou den van bijeenkomsten en stu diedagen waar docenten en specialisten de diverse aspec ten van leidinggeven, arbeids verhoudingen en bedrijfsvoe ring nader uiteenzetten en toe lichten en waarbij ook gelegen heid is tot discussie. We beschikken dus ovér diver se mogelijkheden bij de oplei ding van een opvolger. Bepa len we ons nu tot deze oplei ding dan moeten we ervan uit gaan dat hiervoor een behoor lijke aanloop-periodewordt uit getrokken. Als men deze op 2 maanden vaststelt kan deze tevens als proeftijd benut wor den. In deze periode zal de man een inzicht gegeven moe ten worden van de verhoudin gen en werkmethoden binnen het bedrijf en van de knelpun ten die in de toekomst om een oplossing vragen. Ook wat gezag betreft moet duidelijk gesteld worden van wie hij opdrachten moet aan vaarden en aan welke perso nen hij die kan opdragen, kor tom welke positie hij in moet nemen. Ook verdient het aanbeveling om enige tijd als assistent bij een oudere collega de nodige ervaring en routine op te doen, alvorens zelfstandig te gaan optreden. In ons geval is dit vol gens mij de taak van de heer Drievliet. Als we de opleiding en begelei ding op deze manier ter hand nemen hebben we voor zover ik kan beoordelen, ruim schoots aan onze taak voldaan en kunnen we overgaan tot Punt 3. Introductie. Evenals communicatie zijn beide erop gericht om de weg vrij te maken voor samenwer king en is deze taak weggelegd voor de chef of bedrijfsleider. Over het algemeen brengt dit geen problemen met zich mee, aangezien de mens, uitzonde ringen daar gelaten, altijd ge zelschap én toenadering zoekt. We maken dit mee tij dens vakantie, bij onze werk zaamheden en sportbeoefe ning. Alleen als het leidinggeven ter sprake komt willen zich wel eens moeilijkheden voordoen. Er is altijd een zekere groep die, steeds wanneer er een promotie of benoeming op handen is, in de mening ver keert meer geschikt te zijn en daarom meer recht kan doen gelden dan degene die hier voor gekozen is. Dit manifesteert zich dan in te leurstelling en ontevredenheid over het beleid dat is gevoerd en een onsymphatieke en on verschillige houding tegeno ver de persoon met wie hij moet gaan samenwerken. De oplossing hiervoor moeten we zoeken door overleg, moti vatie en vooral openhartigheid bij het naar voren brengen van de argumenten welke bij de keuze een rol hebben ge speeld. Door rechtstreeks voor de waarheid uit te komen en hen duidelijk te maken dat zij niet of slechts gedeeltelijk aan de ge stelde voorwaarden voldoen en hen ook op de fouten en te kortkomingen te wijzen, welke de oorzaak zijn, dat zij voor de ze functie niet in aanmerking komen, kan veel onbegrip en gevoel van onderwaardering uit de weg worden geholpen. Tevens kan men van deze gele genheid gebruik maken om hen er op te wijzen, indien aan leg en prestaties dit rechtvaar digen, dat er ook voor hen pro motiekansen zijn weggelegd mits zij, door studie, discipline en vorming, aantonen zich hie rover te willen inzetten. We moeten echter duidelijk la ten blijken geheel achter de nu gekozen oplossing te staan. Als we op deze manier de intro ductie benaderen ben ik ervan overtuigd dat ook op dit punt de moeilijkheden grotendeels zijn opgelost. Hiermede ben ik tevens aan het einde van mijn opstel geko men, waarin ik getracht heb om een inzicht te geven welke de mogelijkheden en redenen zijn om de opvolging op deze manier tot een "happy end" te brengen en waarmee alle parti jen tevreden zijn.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 14