6 boord brengen en later weer van boord zetten van de duw bakken, die het schip vervoert. Het werk werd gedaan door onze afdeling Zeilmakerij/Tui- gers. Voor de tuigers was het aan pakken geblazen, omdat men zich min of meer routinematig bezighoudt met conventioneel laadgerei. Maar hier stiet men op de nodige problemen. Het ging hier om vier 365 meter lange hijsdraden die gelijktijdig moesten worden vernieuwd, omdat de vier winches in de beide lierhuizen allemaal syn chroon lopen. Het betrof hier winches van liefst 5 meter doorsnede! Het was ook de eerste maal dat wij een derge lijke lash-kraan behandelden. Provisorisch Daartoe werden door baas Molendijk en zijn mannen eerst voorzieningen getroffen. Bo venaan de kraan - vlak onder het mastje - werden proviso risch twee voetblokken aange bracht en aan de achterzijde eveneens. Aan de kabels wer den hulpdraden bevestigd, de ze werden door de voetblok ken geschoren en vervolgens door de vier verderop (120 m) staande deklieren, waarna de ze de draden konden uitsche ren. Aan de oude draden wer den de nieuwe bevestigd, die op vier haspels zaten. Voorzie ningen waren getroffen, zodat deze konden draaien, zodat uit- en weer inscheren als het ware in één ruk kon worden ge daan. Duidelijk zal zijn, dat op het mo ment van de operatie het op dat ogenblik twintig man ster ke team uiterst nauwgezet op elkaar ingespeeld moest zijn. De communicatie vond dan ook plaats met een aantal wal kie-talkies. Terwijl de nieuwe draad lang zaam werd ingeschoren, vond natuurlijk meteen invetting ervan plaats. Het hele karwei nam ongeveer een kleine veer tien dagen in beslag. Het uit- en inschqren van de kabels van de brugkraan Het Lash-schip "München" van Hapag-Lloyd in dok bij WF Orleans over Savanah naar Houston met een frequentie van 17 dagen. Hijsdraden vernieuwd aan de "München" Los van het onderhoud aan de duwbakken stond het werk in verband met het grote survey aan de "München" (45.500 dwt), die hier onlangs aan de werf lag. Het schip onderging onder andere een dok- en verf- beurt en diverse werkzaamhe den aan de machine en diverse dekreparaties, schroefas trek ken en zo meer. Tot dit werk behoorde eveneens het uit scheren van de oude en het in scheren van de nieuwe hijsdra den van de zich aan boord be vindende brugkraan. Dit hijssy steem dient voor het aan

Wilton Fijenoord Nieuws | 1977 | | pagina 8