Ingezonden Mededeling: Schiedam, 14-2-1978 WAAROM GEBEURT DIT BIJ WF? Hoe komt het, dat bij WFin toenemende mate kantines vervuilen, vernielingen plaatsvinden aan Portacabines, koffieautomaten enz Waarom doet men dit? Men vraagt zich dat verbijsterd af. Zouden de vernielzuchtigen weten hoe vee! moeite het heeft gekost in de O.R. om de Directie te overtuigen deze voorzieningen geplaatst te krijgen Voorzieningen, die toch in het belang zijn van een ieder, die in weer en wind moet werken en een beker warme koffie zo hard nodig kan hebben? Ach ja, wij weten dat deze vandalen, want dat zijn het, maar een zeer kleine minderheid van de grote groep goedwillenden zijn, die het met deze handelswijze volstrekt niet eens is. Maar, vraagt men zich dan alweer aj, waarom doen zij er dan niets aan om dit te voorkomen? Vernielzuchtigen doen dit, althans in de onderhavige gevallen, zelden of nooit alleen, doch meestens ontstaan vernielingen uit baldadigheid van een groepje of door stoeipartijtjes e.d. Men kan nu eenmaal niet bij iedere portacabine een beveiligings beambte zetten, dus rest gewoon, resoluut ingrijpen van het overgrote deel goedwillende koffieconsumenten. Wees niet bang er iets van te zeggen als men getuige is van vernielingen, het is in het belang van een ieder ook van hen, die stukmaken, al beseffen in vee! gevallen de daders dat niet eens. G. H. Gort, Lid O.R. Punt 1: veiligheid 9 Met lange sjaal op brommer is uitermate gevaarlijk "Als ik iemand met een lange sjaal om op de bromfiets zie zitten, waarschuw ik ze. Soms kijken de mensen me wat ver baasd aan. Maar dan vertel ik ze wat er met mijn zoon is ge- ibeurd". Aan het woord een moeder, die zich nog goed de dag herinnert dat haar zoon, toen hij bij een vriend achterop de bromfiets zat, een ongeluk overkwam dat hem bijna fataal werd. Tijdens de rit waaiden de uiteinden van de lange sjaal die de jongen droeg, uit zijn jas en kwamen terecht tussen het tandwiel van de ketting. De das werd daardoor wurgend strak om zijn hals getrokken. 'Ik kreeg het ontzettend be nauwd", weet hij nog. "Om lucht te krijgen zette ik mijn handen tussen de sjaal. Uitein delijk lukte het me de sjaal uit de brommer los te trekken en me te bevrijden". Rauw De dokter in het ziekenhuis die hem eerste hulp verleende, vertelde hem dat hij er goed was afgekomen, dat het alle maal veel erger had kunnen zijn. De moeder: "Mijn zoon moest gedurende anderhalve week om de twee dagen bij onze huisarts het verband laten ver nieuwen. Z'n nek en hals waren gewoon rauw. Net brandwon den. Zo strak was de sjaal over de huid geschuurd". De huisarts vindt, dat zijn jeug dige patiënt echt heeft geboft, omdat het bij oppervlakkige huidbeschadigingen bleef. "Zo'n door een lange sjaal ver oorzaakt ongeluk kan helaas ook anders uitpakken. Het hangt er mede van af hoe lang zo'n das iemand afsnoert. Is het vrij kort, dan vallen de ge volgen meestal wel mee. Duurt het lang, dan is de kans op wur ging of ernstig letsel veel gro ter". Ernstige gevolgen "Om een paar van die ernstigu verwondingen te noemen: breuken in hals- en nekwer- vels, beschadiging van keel en strottenhoofd en van spieren. Verder beschadiging van bloedvaten, waardoor circula tiestoornissen in de hersenen kunnen optreden met kans op hersenbeschadiging en daar uit voortvloeiende gevolgen, zoals blijvende verlammingen en in het ergste geval de dood". De arts wijst er verder op dat het bekneld raken van een sjaal tussen de brommer ook kan uitlopen op een valpartij. De valhelm die bijrijder en duo passagier moeten dragen, zal dan ernstige hoofdverwondin gen voorkomen. De rest van het lichaam is echter onbe schermd. Letsel aan armen, benen en bekken, ribfracturen en inwendige bloedingen in de buik behoren dan tot de moge lijkheden. Met de arts zegt Veilig Verkeer Nederland, dat een lange sjaal op de bromfiets uitermate ge vaarlijk is. Gebruik het juiste gereed schap en gebruik het juist! Wanneer u een spijker in een muur moet slaan, en u geen ha mer bij de hand hebt, gaat het ook wel met een Engelse sleu tel. Alleen loopt u dan wel de kans dat de bek ontsteld raakt of dat er een scheurtje in de sleutel ontstaat, want de sleu tel is niet gemaakt om er spij kers mee in de muur te slaan. Dan gebruikt u het verkeerde gereedschap! En wanneer u straks met die zelfde sleutel een moer moet aandraaien schiet hij uit omdat hij ontsteld is of hij breekt omdat er een scheur in zit. Door brekende of uitschieten de sleutels zijn al ernstige ongevallen ontstaan, vooral in de buurt van bewegende ma chinedelen of tijdens het wer ken op hoogte. Het gebruiken van verkeerd gereedschap is slechts één van de vele oorzaken waar door ongevallen ontstaan. Het onveilig omgaan met gereed schappen, het gebruik van ondeugdelijk gereedschap, het elkaar toewerpen en het achterlaten van gereedschap pen op een gevaarlijke plaats, zijn nog een aantal mogelijkhe den. De gereedschapskist is het vi sitekaartje van de vakman, want alleen met goed en goed onderhouden gereedschap kan het goede werk op een veilige manier worden afgele verd. De vakman kan er dus te recht trots op zijn als zijn ge reedschap er goed onderhou den uitziet, maar niet minder trots kan hij zijn wanneer hij met die gereedschappen werk aflevert zonder dat daarbij ongevallen plaatsvinden. In de laatste jaren is er door het toepassen van betere materia len en door moderne vormge ving, veel verbeterd aan onze handgereedschappen; ze zien er beter uit en ze zijn veiliger. Maar er is niets wat gereed schap veiliger maakt in handen van onveilige mensen. Laten wij er daarom voor zor gen dat onze gereedschappen in orde blijven door ze te con troleren, ze goed te onderhou den en vooral door ze op de juiste manier te hanteren. VEILIGHEID OP HET BEDRIJF IS ZEKERHEID VOOR HET GEZIN! A.P.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 11