Het s.s. Dokter Wagemaker 10 Op 6 oktober 1940 werd de ha ven van Den Helder gebom bardeerd, omdat hier een aan tal met brandstof geladen schepen lag afgemeerd. Ook de Dokter Wagemaker werd getroffen: het schip kreeg een bom op het bakdek, als gevolg waarvan grote schade in de bak ontstond. De Wagemaker werd hierna op de Marinewerf te Willemsoord hersteld. TESO heeft verder wat betreft dit schip weinig te lijden gehad van oorlogshandelingen. Op de moeilijke tijd, kort na de be vrijding volgde een grote toe name van autovervoer, in zo sterke mate dat de capaciteit van de TESO vloot diende te worden vergroot. Aan nieuw bouw viel wegens het gebrek aan staal niet te denken. Naast -T machine-installatie ad f 138.800,- de laagste bieder, waarna op 2 oktober 1933 het contract werd getekend. 15 December 1933 werd de kiel gelegd op de dwarshelling te Delfshaven, waarna op 28 maart 1934 de tewaterlating volgde. Na proefvaart, de 17de mei 1934 op de Maas werd het nieuwe schip de 26ste daar aanvolgend in dienst gesteld op het traject Oudeschild-Den Helder. Reeds bij de bouw van TESO's eerste schip had men het plan opgevat dit de naam te geven van de Texelse arts, die bij het Bouwjaar: 1934. Werf: Wilton-Fijenoord, Rot terdam Delfshaven, no. 653. Afm.: L.o.a. (I.t.l.l.) x Gr. br. (br.sp.) x hol: 47,65 (45.40) x 8.31 (8,00) x 3,20 m. Voortstuwing: Na verlenging 1952: 52,60 (50,35) x 8,31 (8,00) x 3,20 m. 1 3-cyl. triple-expansie ma chine, HDxMDxLD slag 285x450x760 ^0mm. volgens ontwerp. 1 tweevuurs Schotse Vlam pijpketel VO 124 m2, 13 atm. Na 1952: 1 6-cyl. 4t Werkspoor diesel 430 apk. Het s.s. Dokter Wagemaker werd gebouwd voor rekening van de n.v. Texels Eigen Stoomboot Onderneming op de oude Wilton werf in Delfsha ven. De boot was gepland als vervanging van TESO's eerste schip, het s.s. De Dageraad, dat wegens de grote toename van toeristenvervoer naarTex- el veel te klein bleek. Bestek en tekeningen werden vervaardigd door de Amster damse scheepsbouwkundige M. A. Cornelisse, die onder andere een aantal Provinciale Zeeuwse veerboten had ontworpen. De gelijkenis tus sen het nieuwe schip voor TE SO en de motorschepen Ko ningin Emma, Prins Willem I en Ooster-Schelde van de PSD, gebouwd in 1933 bij de Kon. Mij. "De Schelde" te Vlissingen, is dan ook opvallend. Opmer kelijk is, dat TESO wat betreft de voortstuwing vasthield aan stoomvermogen, hetgeen misschien te verklaren is uit de geringe omvang van het be drijf: in 1934 slechts drie stoomschepen, t.w. de reeds eerder genoemde De Dage raad en de thans nog als classi- ficeerschip dienst doende Marsdiep. Het aanleggen van aparte bunkergelegenheid zal bezwaarlijk zijn geweest. Voor zover nate gaan was de Dokter Wagemaker het laatste nieuw gebouwde passagiersschip voor de Nederlandse binnen vaart. Bij inschrijving, opengesteld op 21 juni 1933 bleek WF met een aanneemsom voor schip s.s. Dokter Wagemaker in aanbouw op de dwarshelling te Delfshaven. 24 april 1934 s.s. Dokter Wagemaker kort voor oplevering, april 1934 tot stand komen van TESO een hoofdrol had gespeeld, het geen dokter Wagemaker echter weigerde. De presi dent-commissaris overleed op 8 november 1934, waarna be sloten werd de nieuwe boot naar hem te noemen. In de sa lon op het achterdek werd een schilderij van de arts beves tigd. De Dokter Wagemaker werd spoedig een bijzonder populair schip, hetgeen niet alleen te danken was aan haar gezellige verblijven, maar ook aan de voortreffelijke vaareigen- schappen. Het is met dit schip een tijd gebruik geweest de ha ven achteruitvarende te verla ten. De boot manoeuvreerde dermate goed, dat het gemis van een koproer nauwelijks werd gevoeld.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 12