Materials Management in het bedrijf als gist in het brood Materials Management kan een forse be zuiniging in het bedrijf' betekenen, mits ondersteuning van de er aan ten grond slag liggende gedachte als het ware het geestelijk eigendom van alle medewer kers in het bedrijf' wordt. Die gedachte moet een ieder bezielen, moet als het wa re zijn: gist in het brood. In het vorige nummer van het WF- Nieuws publiceerden wij al een artikel over Materials Management, wellicht een moeilijk begrip, maar dat na enige uitleg zo klaar wordt als het bekende klontje. Behalve een goede ondersteuning van alle betrokkenen, is Materials Management zeer afhankelijk van een uiterst goede samenwerking tussen de productie-afdelingen enerzijds en aan de andere kant afdelingen als Inkoop, Expeditie en Magazij nen. Met de onderscheiden afdelingen zullen wij de eerstkomende maanden gesprekken voeren om in het WF-Nieuws te tonen en te belichten, wat hun aandeel in het geheel is, waardoor - naar wij sterk de indruk hebben - wij een beter begrip kunnen schep pen van waarmee Materials Management in feite bezig is. Met de eerst verantwoordelijke man, de heer C. Verkade, had den wij een interview teneinde in grote lijnen aan te geven van wat Materials Management is en wil zijn. Zoals gezegd: latei- komen wij terug op de feitelijke uitvoering ervan in de betrokken afdelingen. ook kosten, die een belangrijk deel vormen van de totale pro ductie-kosten in de Scheeps bouw. Opslag kan aanleiding zijn tot renteverlies en daar mee gepaard gaande: aantas ting van de liquide middelen. Bij te ruim inkopen en te lang laten liggen waarschijnlijk? Dat is de kern. Koopt men min der goed gecoördineerd in en de materialen blijven onnodig lang liggen, dan behoeven zij onderhoud, vragen opslag ruimten, moeten soms enige malen verplaatst worden. Dit houdt in, dat bij een te ruime inkoop dus meer geld wordt uitgegeven, dat bovendien bij een te lang liggen dit geld lan ger, onnodig lang blijft vast zitten. Dit geld zou bij niet zulk een gebruik bovendien rente hebben kunnen opleveren. In eenvoudige bewoordingen en in grote trekken komt het hier op neer. Maar hoe zit dit ten opzichte van de diverse afdelingen? Wel, de Tekenkamers en Be drijfsbureaus stellen de be hoefte aan bepaalde materia len vast voor een bepaalde opdracht, het karwei dus. Op grond van de kenbaar gemaak te behoefte gaat de afdeling Inkoop die bepaalde materia len bestellen, de afdeling Ex peditie gaat hierna het trans port regelen en verricht bij materialen, die uit het buiten land komen de douane-behan deling. Tenslotte wordt na aan komst in de Magazijnen de controle uitgevoerd en vervol gens slaat men de goederen tijdelijk op, of worden deze ter beschikking gesteld op de plaats, waar ze nodig zijn. Het knelpunt zit dus in de fac toren hoeveelheid, tijd en onderlinge coördinatie? Precies. In economisch gunsti ge tijden neemt men ruimere marges. Men koopt wat ruimer in neemt wat ruimere levertij den en zo meer. Daarbij sluit men dan een risico uit, name lijk dat van op een bepaald mo ment niet een bepaald mate riaal voorhanden hebben. Dat leidt dan tot stagnatie en kost Hoe kwamen wij ertoe ons met Materials Management bezig te gaan houden? In RSV-verband bracht in 1974 op verzoek van de Raad van i Bestuur het bureau Atwater Bradley Partner Ltd. een rap port uit na een onderzoek inza ke Contract Bewaking en ma teriaalbeheersing bij de RSV werkmaatschappijen. De zienswijze die hieruit voort vloeide werd door de R v B geaccepteerd en ook de COR stelde zich positief op. Hierna 1 werd er bij de bedrijven een afdeling Materials Manage ment opgericht: de Engelse naam geeft wat krachtiger aan, i wat bedoeld wordt met de eer der gebezigde Nederlandse omschrijving. Invoering ervan is een nood zaak, vooral gezien de zeer moeilijke situatie, waarin de Scheepsbouw verkeert. Met ons allen moeten wij - eenvou dig gezegd - goed op de cen tjes passen. Wij moeten bezui nigen, waar mogelijk, en de ^kosten zeer sterk bewaken. •Vast staat, dat er besparingen mogelijk zijn ten aanzien van ;kosten voor aanschaffingen, transport en opslag. Dat zijn

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 5