5 Het kapotte tandwiel en rondsel Het schip bij aankomst aan de werf het wiel en werden ashalzen en stuwkraag geslepen. Het tand- krans-smeedstuk van RSV-A, dat met een wagen naar WF was getransporteerd, moest nu op maat gedraaid en op het wiel gekrompen worden. Berekeningen Het exact op krimpmaat draaien van de ring vereist ui terst nauwkeurige berekenin gen. Zo dient de juiste diame terverhouding bepaald te wor den en moet men precies uit rekenen hoeveel graden Cel sius de ring verwarmd moet worden om de gewenste uit zetting te krijgen t.b.v. het opkrimpen van velg op naaf. Onze RSV-partner De Schelde had dit rekenwerk gedaan. De as werd weer pasgemaakt en in het wiel gezet. Nadat het tandwiel vervolgens op door De Schelde voorgeschreven maat was afgedraaid, kon het met een wagen naar Vlissingen worden vervoerd. Computer In de tandwielfabriek van KMS werd het grote tandwiel geba lanceerd en van vertanding voorzien. Een zeer specialistisch werk, dat een uitgebreide know-how en ingewikkelde apparatuur vereist. Zo gebruikte men hier voor bijvoorbeeld een compu ter-gestuurde machine. De door RSV-A nieuw gesme de en ruw voorbewerkte rond sels werden van de AW WF/RDM naar de Machinefa briek Reparatie WF gebracht, waar ze op maat gedraaid en geslepen werden. Na afloop van deze bewerkin gen werden ook de rondsels naar De Schelde getranspor teerd om van vertanding te worden voorzien. Nadat in Vlissingen de laatste werkzaamheden aan de tand wielen waren voltooid, gingen de onderdelen terug naar WF om weer in het schip te worden gezet. Tijdens de gezamenlijke aan pak van de nieuwe rondsels en het grote tandwiel, werden door de Machinefabriek Repa ratie WF "passchalen" ge maakt voor het bepalen van de juiste opstelling van de nieuwe tandwielen in de tandwielkast aan boord. In de tussentijd werden toen een compleet stel (9 stuks) nieuwe lagers en nieuwe nierstukken gemaakt en gemonteerd. Inmiddels was de buitenkant van de Sea Champion gegrit en van een nieuwe verflaag voorzien, zodat het schip na het proefdraaien, zowel in- als uitwendig weer volledig voor haar taak berekend, zee kon kiezen. Het inbrengen van de verwarmde naaf in de velg

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 7