40 Jaar WF-muzikant in hart en nieren Personalia 7-4-1978 7-4-1978 7-4-1978 14 EP ess J. v. Kralingen el. monteur 7-4-1978 In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is op onderstaande data eervol ontslag verleend aan: H. Landman fitter W. Poldervaart schilder T. Zevenbergen draaier M. Holverda ass. proj. baas 11-2-1978 C. van Kapel: "Muziek maak je niet alleen voor je eigen plezier. Het geeft me altijd weer veel voldoening wanneer de mensen bij een concert even hun problemen aan de kant kunnen zetten". Aan het woord is de heer C. van Kapel, die onlangs 40 jaar aan de WF-Harmonie verbonden was. Na in 1937 in de lichtdrukkerij bij WF gekomen te zijn, werd hij op 26 februari 1938 lid van de Harmonie. "De toenmalige secretaris, de heer Den Besten, kende mijn vader goed en had gevraagd of ik soms zin had om lid te wor den. Nu was er in die tijd voor de jeugd verder weinig te bele ven en bovendien leek het me wel leuk, zodat ik er op een dag maar eens naar toe ben ge gaan. Ik kreeg toen een klari net in mijn handen gestopt, want die hadden ze hard nodig in het orkest. Het was eep rare gewaarwor ding, dat instrument met al die klepjes en gaatjes. Maar ja, ik proberen natuurlijk. Al gauw kwamen er wat hoge gillen uit en na een paar weken kwam er enige lijn in". Streng Met zichtbaar plezier praat hij over zijn leermeester, de vroe gere dirigent A. Haanstra. "Daar heb ik veel van geleerd, maar wat was die man streng! Als je een foute noot speelde kon je soms met de dirigeer stok een tik op je vingers krij gen. Die stokjes waren nogal dik, dus dat voelde je nog goed ook". Na ongeveer een halfjaar werd de heer Van Kapel definitief in het orkest geplaatst. "Dat moest wel, want ze hadden muzikanten nodig. Tegen woordig krijgt de jeugd een ge degen opleiding via muziek scholen, etcetera. Ze halen dan de nodige diploma's voor ze in het orkest komen, waar door ze natuurlijk een veel gro tere theoretische kennis heb ben, dan wij ooit hebben ge had". Hij herinnert zich nog zijn eer ste concours in de 4de afde ling. Er werd toen een 2de prijs behaald. Sindsdien heeft de WF-Harmonie zich langzaam maar zeker naar de top ge werkt, tot in de vaandeiafde- ling van de KNF, waar momen teel regelmatig grote succes sen worden geboekt. Magere meiden "Veel hebben we te danken aan de heer J. F. Pala, die des tijds dirigent was. Die heeft ons echt omhoog gebracht. Het was me er trouwens wel een tje hoor. Die man kon donde ren als het niet goed ging! Je kon ook vaak om hem lachen. Ik zal nooit vergeten dat we eens balletmuziek moesten spelen. "Dat zijn allemaal van die magere meiden, die amper de grond raken", zei hij. "Zo moeten jullie nu ook die tonen aantippen". Hij heeft geweldi ge dingen voor de Harmonie gedaan. Bekend is ook zijn her denkingscantate met tekst van de heer Giphart, die onder andere samen met de WF-ko- ren voor verzetsstrijders uit heel Europa werd uitgevoerd".' Sfeer Op een vraag of er nog meer redenen zijn dat de WF-Har monie zo hoog is gekomen, zegt hij: "Ja, de sfeer is erg be langrijk. Die is bij ons altijd goed geweest. Het jongste lid is 18 jaar en het oudste 74. Toch gaat iedereen als gelijke met elkaar om. Dat is erg fijn. Ze komen ook allemaal trouw naar de repetities, elke zater dag weer. Je moet je voorstel len dat zoiets heel wat vergt. Daar heb ik bewondering voor. Zelf heb ik - nu al weer 31 jaar - ook nog een bestuursfunctie in de Harmonie en dat vraagt ook nog eens de nodige tijd. Je moet dan wel een vrouw heb ben die er achter staat en ik mag wel zeggen, dat ik het wat dat betreft wel erg goed heb getroffen". Fanatiek Natuurlijk zijn er in die 40 jaar de nodige veranderingen in het repertoire geweest. Hoe zijn die op hem overgekomen? "Tja, vroeger deden we ballet muziek en ouvertures - wat ik zelf erg fijn vind - en ook volks muziek. De laatste 10 jaar zijn we veel meer gaan doen aan moderne muziek. Over het algemeen speelt iedereen het repertoire met veel plezier. Je merkt ook dat zelfs de jeugd zich fanatiek werpt op de zwa re stukken, die we voor con coursen vaak moeten instu deren". Ook op het terrein van de amusementsmuziek is de heer Van Kapel nog korte tijd actief geweest. "Dat was vlak na mijn trouwen. Het was toen maar een schrale tijd, dus die paar centen die ik daarmee bijver diende, waren bijzonder wel kom. Maar ja, ik kwam dan 's zaterdagnachts soms om twee uur thuis en daar gaat op den duur je gezinsleven onder lijden. Na een half jaar ben ik er dan ook mee gestopt". Diep geraakt Hoogtepunten uit zijn carrière vindt hij de tocht naar IJmui- den bij de overdracht van de Willem Barendsz ("Wij speel den op het dek en iedereen ging er in polonaise achter aan") en de succesvolle reis naar Wenen in verband met het 50-jarig bestaan. Ook de concerten in verband met de dodenherdenking in Schiedam, de Grote Kerk in Delft en de Laurenskerk in Rot terdam zijn hem altijd bijgeble ven. "Het raakt je diep als je ziet dat sommige mensen ge woon zitten te huilen". Al met al kijkt hij met plezier te rug op een periode, die vele hoogtepunten heeft gekend. En over de toekomst zegt hij la chend: "Nou, gewoon door gaan natuurlijk".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 16